Kyoto Animasyon Stüdyosu Kundaklandı: 33 Ölü, 36 Yaralı

🔴Japonya'nın Kyoto şehrinde bulunan Kyoto Animasyon Stüdyosu'nda kundaklama sonucu çıkan yangında 33 kişi öldü 36 kişi de yaralandı. Kyoto Animasyon Şirketi Başkanı Hideaki HATTA yaptığı açıklamada, şirketin birkaç yıl..


Kyoto Animasyon Stüdyosu Kundaklandı: 33 Ölü, 36 Yaralı..

Japonya'nın Kyoto şehrinde bulunan Kyoto Animasyon Stüdyosu'nda kundaklama sonucu çıkan yangında 33 kişi öldü 36 kişi de yaralandı. Kyoto Animasyon Şirketi Başkanı Hideaki HATTA yaptığı açıklamada, şirketin birkaç yıl öncesinden başlayan ölüm tehditleri aldığını belirtti. Kyoto Animasyon stüdyosu Web sayfası
Japonya'nın 1981 yılında kurulmuş olan ve bir ofisi Kyoto'da bulunan Kyoto Animasyon Stüdyosu'nda yerel saate göre Perşembe (18 Temmuz 2019) günü sabah saat 10.30 civarında başlayan yangın sonucunda 33 kişinin öldüğü açıklandı. Kundaklama sonucu çıkarıldığı belirtilen yangında 36 kişi de yaralandı. Kundaklama olayının zanlısı olduğu iddia edilen kişi polis tarafından yakalandı. Kyoto Animasyon Şirketi Başkanı Hideaki HATTA yaptığı açıklamada, şirketin birkaç yıl öncesinden başlayan ölüm tehditleri aldığını belirtti. 

Yangın; 30 itfaiye aracının müdahalesiyle başladıktan beş saat sonra tamamen söndürülebildi. Kyoto Animasyon'un ana stüdyosu olan binada 70’ten fazla insan vardı.  Kyoto Valiliği Polisi, yangını başlatmak için “benzin benzeri bir sıvı” kullandığı iddia edilen zanlının binayı ateşe verirken “Geberin” diye bağırdığını söyledi. Ayrıca şüpheli de yaralananlar arasında. 41 yaşındaki şüphelinin adı halktan gizlenmekle birlikte kendisinin yangını başlattığını itiraf ettiği de bildirildi.

Ayrıca yaralılardan bazılarının durumunun kritik olduğu belirtiliyor. Polise göre, yangın çıktığında 73 çalışan binadaydı. 1981 yılında kurulan Kyoto Animasyon Stüdyosu, birçok ünlü animenin yapıldığı şirketlerden biri. Full Metal Panic, Clannad, Violet Evergarden gibi birçok ünlü anime bu yapım şirketinden çıktı.
Dünyanın dört bir yanındaki anime hayranları, Twitter üzerinden #PrayForKyoAni ve
#PrayForKyotoAnimation etiketlerini kullanarak stüdyo için desteklerini sunuyorlar.

Kyoto Animasyonu..

KyoAni olarak bilinen Kyoto Animation, 1981 yılında bir anime yapımcısı Yoko HATTA tarafından kuruldu. Kocası Hideaki, şirketin başkanı olarak görev yapıyor. KyoAni, popüler anime TV dizileri ve sinema filmleri hazırladı, ayrıca resimli romanlar ve mangalar yayınladı. 
Şirketin merkezi Japonya'nın Uji şehrinde yer almaktadır. 2013 kayıtlarına göre çalışan sayısı 130 kişi. Şirket; Anime serileri, Filmler, Orijinal video animasyonları ve Orijinal net animasyonları üretiyor..⬤
---------------
Websayfası (EN) >>
Websayfası (JAP) >>
Youtube >>
Twitter >>
Kyoto Animation / Wikiwand >>
Kaynak - 1 / kayiprihtim.com >>
Kaynak - 2 / theguardian.com >>
İlgili Haberler:
Art-International.org >>
BBC.com >>
Time.com >>
Sakuga Blog >>