Cumhuriyet

Ulusun, egemenliğini kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı devlet biçimi. Cumhuriyette egemenlik, kral, kraliçe, padişah, sultan gibi tek bir kişiye ait değil halka aittir. Halk, belirli zaman aralıklarından oy vererek, yine halktan olan yöneticilerini seçer.

Demokrasi

"Siyasal denetimin doğrudan doğruya halkın ya da düzenli aralıklarla halkın özgürce seçtiği temsilcilerin elinde bulunduğu, toplumsal ve ekonomik durumu ne olursa olsun tüm yurttaşların eşit sayıldığı yönetim biçimi".. "Vatandaşların rol aldığı hükümet şeklidir. Vatandaşlar doğrudan ya da temsilciler vasıtasıyla hükumette yer alabilirler. Demokrasi toplumdaki siyasi, ekonomik, dini, kültürel, etnik, yasal eşitlik konularında öne çıkan bir anlayıştır. Yasal eşitlik, özgürlük ve hukukun üstünlüğü demokrasinin en önemli unsurlarıdır. (Galeri >>)

Karikatür Sergisi ve Canlı Çizim Çalışması

🔴 8. Uluslarası Zeytin Karikatürleri Yarışması Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri, 12 Haziran 2019 tarihinde, Girne’deki Ramadan Cemil Meydanı’nda karikatür sergisi ve canlı çizim çalışması gerçekleştirdiler. Karikatür..

Karikatür Sergisi ve Canlı Çizim Çalışması..

8. Uluslarası Zeytin Karikatürleri Yarışması Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri, 12 Haziran 2019 tarihinde, Girne’deki Ramadan Cemil Meydanı’nda karikatür sergisi ve canlı çizim çalışması gerçekleştirdiler. 


8. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması Seçici Kurul Üyeleri'nden, 
Girne Ramadan Cemil Meydanı'nda..

Karikatür Sergisi ve Canlı Çizim Çalışması..


Girne Belediyesi ile Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği tarafından düzenlenen 8. Uluslarası Zeytin Karikatürleri Yarışması Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri, 12 Haziran 2019 tarihinde, Girne’deki Ramadan Cemil Meydanı’nda karikatür sergisi ve canlı çizim çalışması gerçekleştirdiler. 

Karikatür sergisinde, Sırbistan'dan Jugoslav VLAHOVIC, Türkiye’den İsmail KAR, Serpil KAR, Kosova'dan Gani SUNDURI; Kıbrıs'tan Serhan GAZİOĞLU, Derman ATİK, Devran ÖZTUNÇ, Musa KAYRA ve Hüseyin ÇAKMAK'ın eserleri yer aldı.

Vatandaşların ve turistlerin yoğun ilgi gösterdiği etkinliği, Girne Belediye Başkanı ve Uluslarası Zeytin Karikatürleri Yarışması - Uluslararası Seçici Kurul Onursal Başkanı Nidai GÜNGÖRDÜ de ziyaret etti ve canlı çizim çalışması yapan karikatür sanatçılarını kutladı.⬤
---------------
Yarışma Kuralları (TR)>>
Rules (EN) >>
Yarışma Jürisi >>