İptal Edilen Karikatür Yarışması İçin Ne Söylediler!..

🔴 Yarışmaya katılım süresi 2 Nisan'da bitmiş, çizerler eserlerini göndermişti. Yarışma takvimine göre 20 Nisan'da jüri toplantısının yapılması bekleniyordu. Ancak 31 Mart seçimlerinin ardından açıklanan sonuçlara göre belediye..


İptal Edilen Karikatür Yarışması İçin Ne Söylediler!..

Yarışmaya katılım süresi 2 Nisan'da bitmiş, çizerler eserlerini göndermişti. Yarışma takvimine göre 20 Nisan'da jüri toplantısının yapılması bekleniyordu. Ancak 31 Mart seçimlerinin ardından açıklanan sonuçlara göre belediye başkanlığında değişiklik olunca jüri toplanamamış oldu. Belediyenin aldığı yarışmayı iptal kararı ve eserler resmi bir yazı beraberinde çizer sahiplerine iade edildi..


Bu yıl Amasya Belediyesi'nin düzenleyeceği "Amasya Belediyesi 10. Uluslararası Karikatür Yarışması"; 31 Mart Yerel İdareler Seçimi sonrası, mevcut Belediye Başkanının
değişmesiyle yeni yönetim tarafından iptal edilmişti. 

Yarışmaya katılım süresi 2 Nisan'da bitmiş, çizerler eserlerini göndermişti. Yarışma takvimine göre 20 Nisan'da jüri toplantısının yapılması bekleniyordu. Ancak 31 Mart seçimlerinin ardından açıklanan sonuçlara göre belediye başkanlığında değişiklik olunca jüri toplanamamış oldu. Belediyenin aldığı yarışmayı iptal kararı ve eserler resmi bir yazı beraberinde çizer sahiplerine iade edildi.

Çizerler için, emek verdikleri eserler adına üzücü bir durumdu. Bazıları konuyu sanal ortamda dile getirerek eleştirilerini yansıttılar. İşte bu yazılardan derlediğimiz bazılarına yer veriyoruz.
---
Halit KURTULMUŞ
"Aslında bu güne kadar çok başarılı bir şekilde devam eden bir organizasyondu . İyi bir yarışma için gereken tüm koşullar yerine getiriliyordu .
Jüri ,ödül töreni , sergi , ağırlama , albüm v.s 
Çok başarılıydı .

Burada kaybeden Amasya olmuş . Çok yazık ." (Halit KURTULMUŞ, 29 Nisan 2019)
***

"Uluslararası Amasya Karikatür Yarışması Seçimlere Kurban Edildi.
Türkiye ve Kuzey Kıbrıs'taki belediyeler ile karikatürcü örgütlerinin yılardır yaşadığı bir sorun: Hangi belediyede geleneksel karikatür etkinliği düzenleniyorsa, kurumlaşma olmadığı ve önemsenmediği için, seçim öncesinde veya sonrasında, "Başkan değiştiydi - istemediydi" veya "Başkan, seçim öncesinde yarışmayı rolantiye aldı - erteledi" gerekçeleri ile geleneksel karikatür etkinliği iptal ediliyor veya uzun yıllar düzenlenmiyor yada hiç düzenlenmiyor. 

Bu kez de, Türkiye'de yapılan son yerel seçimler sonrası, belediye başkanlığı değişimi gerekçe gösterilerek, Amasya Belediyesi tarafından 9 yıldır düzenlenen (Bu yıl 10. gerçekleştirilecekti) Uluslararası Amasya Karikatür Yarışması iptal edildi... Yarışmaya katılan çizerlere eserleri geri iade edilerek, iptal gerekçesi resmi bir yazı ile bildirildi." (Hüseyin ÇAKMAK, 30 Nisan 2019)
***(...) "Karikatür yarışmasını düzenleyen kurum bir belediye olursa bir çok resmi prosedür de işin içine girmekte ve karikatür çizeri, özgün sanatın bir uygulayıcısı değilde, resmi kuruma iş yaptırıyormuş gibi yönlendirilmek durumunda kalabilmektedir. Bu durumun anlaşılabilirliği kısmen olası.
Ancak ilginç ve acı olan; herhangi bir belediyenin, yerel idareler seçimleri sonucunda Belediye Başkanlığı'nın değişmesiyle, bir kaç yıldır yapılagelen bir yarışmanın bir anda yok sayılabilmesidir. Gelenekselleşmeye yüz tutmuş bir yarışmanın bir kalemde silinebilmesidir üzücü olan. (...) (Dr. Şemsi ÖZARK, 29 Nisan 2019) (Yazının Devamı için Bkz. >>)
***
Hikmet ÇİL

"2019 karikatür yarışmasına katılmak istemiştim. Binbir emek verip karikatür yarışmasına eserimi postaladım.
Eserim ezilmiş, büzülmüş bir şekilde adresime iade edildi. Bir de yazı eklenmiş, belediye değiştiği için...
Bu yapılanı ayıplıyorum.
Saygılarımla. (Can PEKERGİN,, 30 Nisan 2019) (Kaynak: Ko9zyurtBlog >>)
***

"Benimkilerde bumerang oldu." (Hikmet ÇİL, 29 Nisan 2019)
***

"İptal Edilen Bir yarışma..
Amasya Belediyesi'nin bu yıl (2019) düzenlemesi gereken "10. Uluslararası Karikatür Yarışması 2019" iptal edildi. Artık yapılmayacak. Nedeni ise, belediye başkanının değişmiş olması.
Muammer KOTBAŞ
31 Mart 2019 Yerel İdareler Seçimi sonrasında, 2009 yılından bu yana iki dönemdir görevini sürdürmekte olan Cafer ÖZDEMİR'in (AKP) bu defa kazanamamış olması. Seçimi Sayın Mehmet SARI'nın (MHP) kazanmış olması. 

Yarışmaya eser gönderim tarihi 2 Nisan'da sona ermiş, 20 Nisan'da jüri toplantısının yapılması ve 22 Nisan'da da kazananların isimleriyle yarışma sonuçlarının kamuoyuna açıklanması planlanıyordu. Yarışma şartnamesindeki işlemesi gereken takvim böyleydi."
(...)

(...) "Kargodan gelen paket Amasya Belediyesinden gönderilmişti ve yarışmaya gönderilen eserlerimiz vardı içinde. Siz; karikatür(leriniz)ünüz zarar görmesin diye kalın karton ya da oluklu mukavva ile korumaya alarak postalarken, iade edilen eserleriniz yalın haliyle zarfın içine tıkıştırılmış ve kaderine terk edilerek kargoya verilmiş. Üzülürsünüz elbet.

Zarfın içinde bir de resmi yazı vardır, kocaman numara verilmiş her bir parça ile birlikte..
"Amasya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü 25.04.2019.
Amasya Belediyesi 10. Uluslararası Karikatür Yarışmasına göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ederiz. 31 Mart tarihinde yapılan Yerel İdareler Seçimleri sonrası mevcut belediye Başkanlığı'nın değişimi nedeniyle 2019 yılı için Amasya Belediyesi 10. Uluslararası karikatür yarışması iptal edilmiştir.
Biligilerinize sunulur."İkinci kez üzülürsünüz bu yazıyı okuyunca. Zaman, emek ve masraf yaparak umutla beklediğiniz Uluslararası bir yarışma sanat adına yapılamayacak bir davranışla bir kalemde silinivermiştir. Üzüntünüz katlanır yeniden.

Amma bir gerçek vardır. Siz hiç bir şey kaybetmezsiniz bir yarışmadan başka. "Sanat, yolunda devam eder".. "Sanat yolunda devam edersiniz."

Peki, ya yarışmanın 9 yıldır yapıldığı o şehir?.. İşte kaybeden o şehir ve insanı oldu. Amasya gibi buram buram tarih kokan bir şehir.. Şehzadeleriyle, Irmağıyla, konaklarıyla, Kral Mezarlarıyla, tarihi camileri ve medreseleriyle.. kültürel ve sanatsal varlıklarıyla yaşayan bir şehir.." (...)

Satılmış AKIN
(...) "Karikatür, şiir ve fotograf sanatıyla bu şehre turizm kapısı aralanıyordu 9 yıldır. Umarız alınan bu karar, Amasya adına bir olumsuzluk oluşturmaz. Şehir Tanıtımından bir şeyler eksilmez. (...) (Muammer KOTBAŞ, 06 Mayıs 2019)  (Yazının Tamamı için Bkz. >> )
***
"Benim ise... ebru estetik tavus kusunun tüyleri estetik hayata bir daha katmak iyi bence ne yazık ki emeğimizi açılmıştır" (Satılmış AKIN, 29 Nİsan 2019)
***---------------