Genç Aktivist Greta THUNBERG ve Çevre Sergileri

🔴Geçen baharda dünya gündemine oturan İsveçli genç aktivist Greta THUNBERG (şu an 16 yaşında) 15 yaşındayken Cuma günleri okula gitmeyip İsveç Parlamentosu önünde oturarak "İklim Krizi"ne dikkat çekmek amacıyla "Fridays For..


Genç Aktivist Greta THUNBERG ve Çevre Sergileri..
"Gelecek İçin Karikatürler"

Seçilen 100 karikatürle "Cartoons for Future" başlığı altında uluslararası bir sergi düzenlendi. Geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan sergi 18 Ağustos tarihine kadar Dortmund Sanat ve Yaratıcılık Merkezi'nde gezilebilecek..

Sergide Menekşe ÇAM'ın iki karikatürü de yer alıyor. Serginin farklı şehirlerde de tekrarlanması planlanıyor..Geçen baharda dünya gündemine oturan İsveçli genç aktivist Greta THUNBERG (şu an 16 yaşında) 15 yaşındayken Cuma günleri okula gitmeyip İsveç Parlamentosu önünde oturarak "İklim Krizi"ne dikkat çekmek amacıyla "Fridays For Future" adlı bir eylem başlatmıştı. Daha sonra siyasilere ve iş adamlarına hitaben yaptığı çarpıcı konuşmalarla tanındı

İklim değişikliğine karşı dünya çapında öğrenci gösterilerine önayak olan 16 yaşındaki bu İsveçli öğrenci, Aralık 2018'de Birleşmiş Milletler'de konuştu. Polonya’nın Katowice kentinde yapılan İklim Zirvesinde BM Genel Sekreteri ve dünya liderlerine seslenen iklim aktivisti Greta THUNBERG adeta ders vermş; ardından İtalya'da Senato'da yaptığı konuşmada ise senatörlere hitaben "Tek ihtiyacımız olan şey bir gelecek. Geleceğimizi çaldınız" demişti.

Greta THUNBERG'in öncüsü olduğu çevre eylemleri, ülkemiz de dahil bir çok ülkede
(Karikatür: Kostas KOUFOGIORGOS, Almanya)
öğrenciler tarafından destek gördü. Almanya'nın Dortmund şehrinde de destek gören eylemler Belediye Başkanını çok etkiledi ve
"İklim Krizi" eylemlerini desteklemek amacı ile Berlin merkezli dünyanın en büyük online karikatür arşivi de kabul edilen Toonpool.com yöneticisi ve karikatürcü Bernd POHLENZ'le görüşmelere başladı. 
,
Bunun üzerine seçilen 100 karikatür ile "Cartoons for Future" başlığı altında uluslararası bir sergi düzenlendi. Geçtiğimiz günlerde açılışı yapılan sergi 18 Ağustos tarihine kadar Dortmund Sanat ve Yaratıcılık Merkezinde gezilebilecek. Sonrasında da farklı şehirlerde tekrarlanması planlanıyor. Sergi programı ayrıca karikatür workshopları ve bir uluslararası yarışmayı da kapsıyor.
Sergide Menekşe ÇAM'ın "Noah's Ark" ve "Clean The World!" adlı iki karikatürü yer alıyor.  (Kaynak: Menekşe ÇAM)
---------------
Greta THUNBERG / Wikiwand >>
Greta THUNBERG BM'deki Konuşması / Youtube >>
Greta THUNBERG / Youtube >>
"Fridays For Future" Karikatürleri / Toonpool >>"Nuhun Gemisi" (Noah's Ark)
(Karikatür: Menekşe ÇAM, Türkiye)

"Dünyayı temizle" (Clean The World)
Karikatür: Menekşe ÇAM, Türkiye)