8. Uluslararası "Zeytin" Karikatürleri Yarışması 2019 Seçici Kurul Üyeleri

🔴Kıbrıs'ın Girne şehrinde 8.'si düzenlenecek olan "Zeytin Karikatürleri Yarışması"nın Seçici Kurul Üyeleri belli oldu. Kurul'da Kıbrıs'tan 6, Türkiye'den 2, İsrail, Kosova ve Sırbistan'dan 1'er olmak üzere toplam 11 kişi yeralıyor. Seçici..


8. Uluslararası "Zeytin" Karikatürleri Yarışması 2019 Girne Kıbrıs.. 
Seçici Kurul Üyeleri..

Kıbrıs'ın Girne şehrinde bu yıl sekizincisi düzenlenecek olan "Zeytin Karikatürleri Yarışması"nın Seçici Kurul Üyeleri belli oldu. Girne Belediye başkanı Nidai GÜNGÖRDÜ ile birlikte 10 karikatürcünün görev alacağı Kurul'da Kıbrıs'tan 6, Türkiye'den 2, İsrail, Kosova ve Sırbistan'dan 1'er olmak üzere toplam 11 kişi yeralıyor..


Kıbrıs'ın Girne şehrinde bu yıl sekizincisi düzenlenecek olan "Zeytin Karikatürleri Yarışması"nın Seçici Kurul Üyeleri belli oldu. Girne Belediye başkanı Nidai GÜNGÖRDÜ ile birlikte 10 karikatürcünün görev alacağı Kurul'da Kıbrıs'tan 6, Türkiye'den 2, İsrail, Kosova ve Sırbistan'dan 1'er olmak üzere toplam 11 kişi yeralıyor. 


İşte bu isimler; Nidai GÜNGÖRDÜ (Kıbrıs _ Cyprus), M. serhan GAZİOĞLU (Kıbrıs - Cyprus), Boris ERENBURG (İsrail - Israel), Derman ATİK (Kıbrıs - Cyprus), Devran ÖZTUNÇ (Kıbrıs - Cyprus), Gani SUNDURİ (Kosova - Kosovo), Hüseyin ÇAKMAK (Kıbrıs - Cyprus), İsmail KAR (Türkiye - Turkey), Jugoslav VLAHOVIC (Sırbistan - Serbia), Musa KAYRA (Kıbrıs - Cyprus) ve Serpil KAR (Türkiye - Turkey)..

Seçici Kurul Üyeleri 9-14 Haziran 2019 tariihleri arasında Grand Pasha Hotel'de jüri toplantısı için bir araya gelecek.

"8. Uluslararası 'Zeytin' Karikatürleri yarışması, Girne'de bu yil yapılacak olan "18. Zeytin festivali" bünyesinde gerçekleştirilecek  Geleneksel posta yoluyla ve orjinal çizim eserleri kabul etmiş olan yarışmaya katılım süresi 30 Nisan 2019 tarihinde sona ermişti. Kabul edilen eserlerin özelliğinin karikatür tarzında olmasıydı. Resim veya illüstrasyon tarzında olan eserler kabul edilmedi 

Yarışmanın konusu bu yıl da değişmedi.. "Zeytin, Zeytin ve Zaman, Zeytin ve Tarih, Zeytin ve Mitoloji, Zeytin ve Teknoloji, Zeytin ve Kıbrıs, Zeytin ve Hayat, Zeytin ve Barış, Zeytin ve Savaş, Zeytin ve Sağlık, Zeytin ve Kadın, Zeytin ve Adam, Zeytin ve Çocuk, Zeytin Ağaçlarının Kesilmesine Karşı Karikatürler, Zeytin Yağı, Zeytin Dalı, Zeytin Ağacı, Zeytin’in Yararları, Zeytin ve Yağ Değirmenleri" vd.

Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri’nin değerlendirmesine sunulan ve finale kalan eserler, yarışmanın resmi web sayfasında yayınlanacak ve karikatürcülerin, karikatürcü örgütlerinin, benzer – taklit – çalıntı karikatürlere karşı oluşturulan uluslararası organizasyonların dikkatine ve itirazına getirilecektir. Herhangi bir karikatürün çalıntı – taklit veya benzer olduğu veya daha önce başka bir yarışmada ödül aldığı (yayınlandığı tarih ile) belgelendiği taktirde, o karikatür iptal edilecek ve bir sonraki yüksek puanı alan karikatür dikkate alınacak.

8. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri Tanıtıldı..

Bu yıl 61 ülkeden 458 çizerin 1.018 eser ile katıldığı 8. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması Uluslararası Seçici Kurulu'nda Nidai GÜNGÖRDÜ (Kıbrıs), M. Serhan GAZİOĞLU (Kıbrıs), Boris ERENBURG (İsrail), Jugoslav VLAHOVIC (Sırbistan), Gani SUNDURI (Kosova), İsmail KAR (Türkiye), Musa KAYRA (Kıbrıs), Derman ATİK (Kıbrıs), Serpil KAR (Türkiye), Devran ÖZTUNÇ (Kıbrıs) ve Hüseyin ÇAKMAK (Kıbrıs) yer alıyor. 

Girne Belediyesi ile Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği işbirliğinde, bu yıl sekizincisi düzenlenen Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması - Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri'ni tanıtım ve basını bilgilendirme toplantısı, 11 Haziran 2019 Salı günü gerçekleştirildi. Girne Grand Pasha Otel’de yer alan toplantıda, Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri basına tanıtılırken, yarışma hakkında da bilgi verildi.

Eserler Askıda Kalacak..

Verilen bilgiye göre, 8. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması'na gönderilen eserler, 14 Haziran 2019 tarihine kadar değerlendirilecektir. Finale kalan eserler, çalıntı veya taklit olup - olmadıkları ortaya çıkması için, bir hafta süre ile askıda tutulacak, kesin sonuçlar ise daha sonra açıklanacaktır.

Girne Ramadan Cemil Meydanı’nda Sergi ve Canlı Çizim..

Öte yandan, Girne Ramadan Cemil Meydanı’nda, 12 Haziran 2019 Çarşamba günü, saat 18.00’de, Uluslararası Seçici Kurul Üyelerinin eserlerinin yer alacağı karikatür sergisinin açılışının ardından, canlı çizim çalışması gerçekleştirilecektir.

Nidai GÜNGÖRDÜ: “Sanat Işığı Girne'den Yayılacak”..

Girne Belediye Başkanı ve 8. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması Uluslararası Seçici Kurul Onursal Başkanı Nidai GÜNGÖRDÜ, toplantıda yaptığı konuşmada, Zeytin karikatürleri yarışmasına katılımın her yıl arttığına dikkat çekti.
Nidai GÜNGÖRDÜ, 5 yıldan beridir, kültür - sanat konularında Girne Belediyesi'nin önemli işler yaptığını, Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması'nın en önemli kültür - sanat etkinliği olduğunu vurguladı. Karikatürlerin sevgiye, hoşgörüye, dostluğa ve Dünya barışına katkı koyduğunu ifade eden Nidai GÜNGÖRDÜ, “Sanat ışığı Girne’den yayılacak. Küçük bir ülkede uluslararası etkinlik yapılması Dünya'ya önemli bir mesaj verir” dedi.

Serhan GAZİOĞLU: “Karikatüre Sahip Çıkılması Gerekir”..

Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Başkanı Serhan GAZİOĞLU, Kıbrıs Türk Toplumu'nun uluslararası alanda tanınmasına katkı koyan bir etkinliğin tanıtım toplantısına basının ilgi göstermediğine dikkat çekti.
Serhan GAZİOĞLU, “Karikatür eleştiri sanatıdır diye birileri rahatsız mı oluyor? Basın toplantısına bu nedenle mi katılmazlar?” diyerek, ülkemizde çok katılımın gösterildiği festivallerin genelde yok olan ürünlerin festivalleri olduğuna vurgu yaptı. 
Serhan GAZİOĞLU, karikatür sanatına ve Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması’na sahip çıkılmasını istedi.

Nidai GÜNGÖRDÜ'ye Sürpriz Resim..

Basın toplantısının sonunda, Uluslararası Seçici Kurul Üyesi Serpil Kar, bir süpriz yaparak, aylar öncesinden hazırladığı Nidai GÜNGÖRDÜ portre resmini, Girne Belediye Başkanı Nidai GÜNGÖRDÜ'ye takdim etti. Diğer seçici kurul üyeleri de, Nidai GÜNGÖRDÜ'ye çeşitli hediyeler verdiler..⬤

Seçici Kurul Üyeleri:
Nidai GÜNGÖRDÜ (Kıbrıs - Cyprus))
M. serhan GAZİOĞLU (Kıbrıs - Cyprus)
Boris ERENBURG (İsrail - Israel)
Derman ATİK (Kıbrıs - Cyprus)
Devran ÖZTUNÇ (Kıbrıs - Cyprus)
Gani SUNDURİ (Kosova - Kosovo)
Hüseyin ÇAKMAK (Kıbrıs - Cyprus)
İsmail KAR (Türkiye - Turkey)
Jugoslav VLAHOVIC (Sırbistan - Serbia)
Musa KAYRA (Kıbrıs - Cyprus)
Serpil KAR (Türkiye - Turkey)
---------------
Yarışma Kuralları (TR) >>
Rules (EN) >>