Karikatürcü Sunder ERDOĞAN Hayatını Kaybetti

🔴Karikatür çizeri Sunder ERDOĞAN 24 Nisan 2019 Çarşamba günü hayata veda etti. 67 yaşında yaşama gözlerini yuman ERDOĞAN, bir süredir Antalya'da tedavi görmekteydi. Uzun süredir solunum yolu rahatsızlığı çeken Sunder..Karikatürcü Sunder ERDOĞAN Hayatını Kaybetti..

Karikatür çizeri Sunder ERDOĞAN 24 Nisan 2019 Çarşamba günü hayata veda etti. 67 yaşında yaşama gözlerini yuman ERDOĞAN, bir süredir Antalya'da tedavi görmekteydi..


Karikatür çizeri Sunder ERDOĞAN 24 Nisan 2019 Çarşamba günü hayata veda etti. 67 yaşında yaşama gözlerini yuman ERDOĞAN, bir süredir Antalya'da tedavi görmekteydi.

Uzun süredir solunum yolu rahatsızlığı çeken Sunder ERDOĞAN'a bir süre önce 'akciğer kanseri tanısı' konulmuş ve Antalya'daki özel bir hastanede ameliyat edilmişti. ERDOĞAN 1998 yılından bu yana Antalya'nın Kaş ilçesinde yaşamını sürdürüyordu.

USTA ÇİZER 1998'DE KAŞ'A YERLEŞMİŞTİ
Milliyet Çocuk, Bando, Vakıf Çocuk, Emlak Çocuk, Milliyet Kardeş gibi çocuk dergilerinden tarihi öyküler çizdi. Milliyet Gazetesi'nden emekli olduktan sonra 1998 yılında eşi Ressam Ülkü Erdoğan ile birlikte Kaş ilçesine yerleşen usta çizer, 2000'li yıllarda yayınlanan Yeniden Anadolu ve Müdafaa-i Hukuk dergisinde siyasi karikatürler ve vinyetler çizerek sanat yaşamını sürdürdü. Antalya ve Kaş'ta çeşitli karikatür sergileri açan Erdoğan, aynı zamanda usta bir gemi maketçisiydi. 🔴

Sunder ERDOĞAN Kimdir?..


1952 İstanbul doğumlu. İlk çizgileri 1971 - 1974 yılları arasında Almanya'daki çeşitli dergilerde yayınlandı. 1975'ten itibaren Cağaloğlu'da 'Tay Yayınları', 'Gırgır', 'Çarşaf', 'Çivi', 'Yorgan', 'Karakedi', 'Atmaca' gibi mizah dergileri ve yayınevlerinde çalıştı. 1982 - 1986 yılları arasında Müjdat GEZEN, Aziz NESİN, Kandemir KONDUK ve Cihan DEMİRCİ'nin de aralarında olduğu "Güldürü Üretim Merkezi"nde görev aldı. Ayrıca 'Çarşaf Atmaca', 'Bando', 'Milliyet Çocuk' gibi çocuk dergilerinde de çalıştı.


Albümü: 'Tavanarası' ('Nasreddin Hoca'nın Torunları' - Karikatürcüler Derneği Yayınlkarı)
---------------
(Kaynak: Yusuf YAVUZ, Facebook)
İlgili Haberler:
Bougainville >>
Bougainville / Facebook >>

(Foto&Kaynak: Bülent KARAKÖSE arşivi / Facebook)

(Soldan Sağa):
Sinan GÜRDAĞCIK, Yalçın DAĞLI, Ertuğrul EDİRNE,
Sunder ERDOĞAN, Cemal R agıp DERİN)
(Kaynak: Ertuğrul EDİRNE / Facebook)

(Soldan Sağa)
(Arka Sıra): Kemal CAN, Cihan DEMİRCİ,
(Ön sıra):
Sunder ERDOĞAN, Aziz NESİN, Veysel ÖKTEM,
Aydın GÜNDÜZ
(Foto&Kaynak: Cihan DEMİRCİ arşivi / Facebook)


   

   

***