22. Euro-Kartoenale Karikatür Yarışması'nda Sergi ve Kataloga Alınanlar Belli Oldu

Kruishotem'de yapılan "22. Euro-Kartoenale Avrupa Karikatür Yarışması"nın sergiye ve albüme seçilenleri belli oldu. Türkiye'den sadece beş çizerin eseri hem sergiye hem de albüme alınanlar arasında yer aldı. Yarışmanın katılımcı..

---

22. Euro-Kartoenale Karikatür Yarışması'nda Sergi ve Kataloga Alınanlar Belli Oldu..

Kruishoutem'de düzenlenen "22. Euro-Kartoenale Avrupa Karikatür Yarışması"nın sergiye ve albüme seçilenleri belli oldu..

Türkiye'den sadece beş çizerin eseri hem sergiye hem de albüme alınanlar arasında yer aldı. Yarışmanın katılımcı listesi de güncellendi. Buna göre listede Türkiye'den 69 çizer bulunuyor. Bu rakam daha önce 66 olarak açıklanmıştı..


Belçika'nın Kruishoutem şehrinde düzenlenen (22nd Euro-Kartoenale European Cartoon Contest 2019, Kruishoutem, Belgium) ve katılım süresi 11 Ocak 2019'da sona eren "Duvar" konulu yarışmanın sergiye ve kataloga seçilen eserleri belirlendi. 

Türkiye'den 69 çizerin katıldığı yarışmada eseri hem sergi hem de albüme alınan 5 (beş) çizer var. Bu çizerler; Cemalettin GÜZELOĞLU, Doğan ARSLAN, Engin SELÇUK, Kürşat ZAMAN ve Muhittin KÖROĞLU.


"22. Euro-Kartoenale Avrupa Karikatür Yarışması"nın bu yıl katılımcı istatistikleri de şöyle. 

Yarışmaya katılan ülke sayısı 87, katılan çizer sayısı 985 ve gönderilen karikatür sayısı ise 2750 adet. Bu karikatürlerden yüzde 5'i sergi için seçilmiş oldu. Dokuz kişiden oluşan jüride görev alacak üyeler şunlar; Peter NIEUWENDIJK, Cristina SAMPAIO, Marc De BEL, Jitet KUSTANA, Ronald VANOYSTAEYEN, Cecile BERTRAND, QUIRIT, KLIER ve Luc DESCHEEMAEKER (Jüri Başkanı). 

Jüri değerlendirme toplantısı 25 Ocak 2019 Cuma günü yapmış, ödüllere aday karikatürcülerin isimleri de 26 Ocak 2019 Cumartesi günü açıklanmıştı. Belçika - Kruishoutem'de bulunan Avrupa Karikatür Merkezi (ECC) Direktörü Saskia GHEYSENS, yarışma ile ilgili gelişmelerin, organizasyonun Facebook ve Instagram sanal ortam hesaplarından takip edilebileceğini vurguladı.

Yarışmanın sergi açılış ve ödül dağıtım töreni 20 Nisan 2019 Cumartesi günü yapılacak. Sergi ise 21 Nisan 2019 Pazar günü açılacak ve 30 Haziran 2019 Pazar gününe kadar sürecek. Sergi daha küçük boyutlarda farklı yerlerde de açılacak. Albüme seçilenlere katalogları Mayıs ayı başında gönderilecek. Bunun dışında albümü edinmek isteyenler, ücreti / masrafı karşılığında edinebilecek. Tüm katılımcıların ve seçilenlerin diplomalarının da Nisan ayında hazır olacağı açıklandı.

Verilecek ödüller şöyle: Birincilik Ödülü 1.800 EURO, İkincilik Ödülü 1.500 EURO ve Üçüncülük Ödülü 1.300 EURO.
Ayrıca "En İyi Avrupa Karikatür Ödülü"ne 900 EURO, "En İyi Belçika Karikatürü"ne 900 EURO ve bir çizere de "ECC Ödülü-ECC'de Sergi" ödülleri verilecek.
---------------
Yarışma Kuralları >>
Ödüle Aday 10 Karikatürcü >>
Katılımcı Listesi >>
Websayfası >>
Facebook >>
Instagram >>
Kaynak >>

İlgili Haberler:
Katılımcılara Teşekkür >>
Yarışmaya Katılım İçin 6 Aşama >>
Euru-Kartoenale Kazananlar (1981-2017)>>
Prizewinners Euro-Kartoenale (1981-2017) >>

Seçilen
(Sergi ve Albüm)
Engin SELÇUK
Türkiye