Plastik Poşet Çevreciliği.. (Galeri)

🔵Plastik torbalar, yeni yılda marketlerde en az 25 kuruşa satılıyor. Birçok tüketici cebinde bez torba ya da file taşımaya gerek görmeyeceği için vatandaşın ödediği 'dolaylı vergi'lere bir yenisi daha eklenmiş olacak. Bu uygulamanın..


Plastik Poşet Çevreciliği.. 
(Galeri)..

Yeni yılın ilk uygulamalarından biri, market alışverişlerinde kullanılan naylon poşetlerin parayla satılıyor olması..

Hayatımıza son 30 yılda giren ve 'vazgeçilmezler' arasında olan plastik torbalar, yeni yılda marketlerde en az 25 kuruşa satılıyor..Yeni yılın ilk uygulamalarından biri, market alışverişlerinde kullanılan naylon poşetlerin parayla satılıyor olması.
Hayatımıza son 30 yılda giren ve 'vazgeçilmezler' arasında olan plastik torbalar, yeni yılda marketlerde fiyatı en az 25 kuruşa olmak üzere satılıyor.

Bu yeni durumla yaşanacak bir çok davranış biçimi de yaşamımızda gündem olmayı sürdürecek. Paralı poşet uygulamasının başladığı daha ilk günlerde marketlerden ilginç şekilde alışveriş yapanlar medyada ön plana çıktı bile. Örneğin poşet almayıp satın aldığı ürünleri pazar arabasına, paltosuna hatta sepetine dolduranlar olduğu gibi, paralı poşet uygulamasını protesto etmek için Niğde'de 2 kişi markete eşekle geldi.

Birçok tüketici cebinde bez torba ya da file taşımaya gerek görmeyeceği için paralı poşet almak zorunda kalacak. Böylece vatandaşın ödediği 'dolaylı vergilere' bir yenisi daha eklenmiş olacak. Bu uygulamanın plastik torbaların saltanatını sona erdirmeyeceği acı bir gerçek. Oysa parayla satılması yerine üretiminin denetim altına alınması gerçekçi uygulama olurdu. Bu plastik torbaları ücretsiz veren işletmelere de para cezası uygulanacağını hatırlatalım.

Dünyada plastik torbaları yasaklayan ilk ülke Bangladeş. Ülkede sık yaşanan sel felaketleri sırasında plastik torbaların drenaj ve su tahliye kanallarının tıkanmasına neden olduğu anlaşılınca Bangladeş 2002 yılında plastik torbalara yasak getirdi. Kenya ise 2017 yılında plastik torbaları yasakladı. (Basın'dan..)
---------------
İlgili Haber (Odatv.com) >>


---


   

   


   

      

   

   

   

   


   

   

   

   

   

   

   

   

   

   


***
İsim Listesi:
Arif EFENDİLER
Aslı ALPAR
Bülent ÇELİK
Can BAYTAK, "Habertürk" Gazetesi
Coşkun GÖLE
Cüneyt ARIKAN
Emre ULAŞ, "Yeniçağ" Gazetesi
Emre YILMAZ
Ercan AKYOL, "Milliyet" Gazetesi
Halim Yaşar KUTLU
Harun YAVRUOĞLU, "Taka" Gazetesi, Trabzon
Haydar IŞIK
İ. Serdar SAYAR
İbrahim ÖZDABAK, "Yeniasya" Gazetesi
Latif DEMİRCİ, "Hürriyet" Gazetesi
Levent DAĞAŞAN
Mehmet SELÇUK
Murat İLHAN
Murat SAYIN
Nuray SUNTEKİN ÇİFTÇİ
Saadet DEMİR YALÇIN
Sefer SELVİ, "Evrensel" Gazetesi
Tan ORAL, "T24" Gazetesi
Umut SARIKAYA
Zafer TEMOÇİN, "Cumhuriyet" Gazetesi
---