Nazım Hikmet Portre Karikatürleri Sergisi Ankara'da Açıldı

🔴Nazım Hikmet’in 117.doğum yılı nedeniyle düzenlenen "Nazım Hikmet Portre Karikatürleri" sergisi 15 Ocak 2019'da Ankara'da açıldı. Katılımın yoğun olduğu sergide çok sayıda yerli ve tabancı çizerlerin Nazım Hikmet yorumlamaları 


Nazım Hikmet Portre Karikatürleri Sergisi Ankara'da Açıldı..

Sergini açılışının gerçekleştirildiği bina; kurtuluş savaşı döneminde Rus Büyükelçiliğine bağlı olarak Rus Hastanesi olarak kullanılan ve Sakarya meydan muharebesinde yaralanan gazilerimizin tedavilerinin Rus doktorları ve hemşireleri tarafından gerçekleştirildiği tarihi bir özelliğe sahip..Nazım Hikmet’in 117.doğum yılı nedeniyle düzenlenen "Nazım Hikmet Portre Karikatürleri" sergisi Ankara'da açıldı.

Organizasyonunu; Rusya Federasyonu Türkiye Büyükelçiliği, Karikatürcüler Derneği, Turrus Proje Geliştirme Derneği ve TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nce gerçekleştirilen "Nazım Hikmet Portre Karikatürleri" sergisi 15 Ocak 2019 Salı günü yoğun bir katılımla saat 19.00'da izleyiciyle buluştu.

Oldukça fazla ilgi gösterilen serginin açılışı; Ankara’da "St.Petersburg Meydanı Talatpaşa Bulvarı İnci Sokak No:14 Hamamarkası" adresindeki Nazım Hikmet - A.C. Puşkin Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Yoğun bir ilgi ile karşılanan sergi açılışında, Karikatürcüler Derneği başkanı Metin PEKER, Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan KARAKUŞ CANDAN, Turrus Proje Geliştirme Derneği Başkanı Ivan STARODUBTSEV ve Rusya Federasyonu Türkiye Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Aleksandr SOTNIÇENKO ile Türk-Rus Proje Geliştirme Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Çiğdem ÇINAR birer konuşa yaptılar.

Konuşmaların ardından davetlilerin izlemesine sunulan sergide çok sayıda yerli ve tabancı çizerlerin Nazım Hikmet yorumlamaları yer alıyor. 

Sergini açılışının gerçekleştirildiği bina; kurtuluş savaşımız döneminde Rus Büyükelçiliğine bağlı olarak Rus Hastanesi olarak kullanılan ve Sakarya meydan muharebesinde yaralanan gazilerimizin tedavilerinin Rus doktorları ve hemşireleri tarafından gerçekleştirildiği tarihi bir özelliğe sahip..
Söz konusu bina, menfur bir suikaste kurban giden merhum Rus Büyükelçisi Andrey KARLOV döneminde, tamamlanan restorasyon çalışmaları ile Ankara’nın kültür yaşamına kazandırıldı.

Serginin, Nazım Hikmet’in ölüm yıldönümü olan 3 Haziran'da Rusya’da tekrarlanması planlanıyor. ⬤
---------------
(Haber: CartoonColors)
(Kaynak: KarDerİzmir)