'''Dünyanın En İyi Karikatürcüsü' Olur Mu?"

🔴Oğuz GÜREL'in yazısı. "Dünyanın en iyi futbolcusunu seçebilirsiniz ve zaten seçiliyor da.. Örneğin MESSI dünyanın en iyi futbolcusu seçildiğinde buna itiraz edecek çok az kişi vardır.. Çünkü futbolda değerlendirme kriterleri görece.."'''Dünyanın En İyi Karikatürcüsü' Olur Mu?.."

"Geçtiğimiz günlerde bir site tarafından ''Dünyanın En İyi Karikatürcüsü'' seçildi.. Hemen soralım ''dünyanın en iyi karikatürcüsü'' olur mu olmaz mı?.."

"Dünyanın en iyi futbolcusu, şarkıcısı, mankeni, bilim adamı vb belki olabilir ama dünyanın en iyi karikatürcüsü olmaz.. Zorlamayın çünkü sanatta 'en iyi' diye bir yer yok. Sürekli en iyiye gidiş arayış ve en güzeli en mükemmeli arama serüveni vardır.."


"Geçtiğimiz günlerde bir site tarafından ''Dünyanın En İyi Karikatürcüsü'' seçildi.. Hemen soralım ''dünyanın en iyi karikatürcüsü'' olur mu olmaz mı?.. Dünyanın en iyi futbolcusu, şarkıcısı, mankeni, bilim adamı vb belki olabilir ama dünyanın en iyi karikatürcüsü olmaz.. Zorlamayın çünkü sanatta 'en iyi' diye bir yer yok. Sürekli en iyiye gidiş arayış ve en güzeli en mükemmeli arama serüveni vardır.. 

Dünyanın en iyi futbolcusunu seçebilirsiniz ve zaten seçiliyor da.. Örneğin MESSI dünyanın en iyi futbolcusu seçildiğinde buna itiraz edecek çok az kişi vardır.. Çünkü futbolda değerlendirme kriterleri görece değil nettir.. 

Peki sanatta bu böyle mi.. Dünyanın en iyi ressamı dediğim de mutlaka itirazlar olacaktır.. Dünyanın en iyi yazarı dediğim de de yine itirazlar olacaktır.. Karikatüre gelince, karikatürde böyle bir deyimi kullanmak bir çok açıdan tartışma ve polemikleri beraberinde getirir.. En iyiler en mükemmeller vardır ama dikkat edin burada dünyanın en iyisi deyimi kullanılıyor.. Ne demek en iyi?.. Kime göre neye göre en iyi?.. Bu en iyiyi seçenlerin karşısına başkaları en iyileri koyarsa ne olacak?.. gibi soruları çoğaltabiliriz..

"Yılın ya da ayın en iyi karikatürcüleri gibi bir değerlendirme belki mümkün olabilir ama dünyanın en iyi karikatürcüsü tanımı oldukça iddalı olmanın ötesinde içerik olarak yanlıştır.."

Ama sanatta en iyi ünvanı son derece magazinsel bir unvandır.. Sanatta eğer ben oldum artık zirvedeyim dediğiniz anda aşağı yuvarlanmanız an meselesidir.. Çünkü bunu yaptığınızda sanatı sınırlamış ve kategorize etmiş olursunuz.. Hele hele bunu karikatür sanatı gibi çok daha farklı aykırı ve özgür bir sanat dalında yaparsanız bir magazin figürü haline gelmeniz bile mümkün olabilir.. Ama sanatı magazinleştirmek gibi bir derdiniz varsa o da ayrı bir konu başlığı olabilir.. 

Dünyanın en iyi futbolcusunu seçer gibi dünyanın en karikatürcüsünü seçmek oldukça yanlış bir kriter ve unvan anlamına gelir. Hatta yukarıda değindiğim gibi sanatı sınırlarla çevirmek anlamına bile gelebilir.. Yılın ya da ayın en iyi karikatürcüleri gibi bir değerlendirme belki mümkün olabilir ama dünyanın en iyi karikatürcüsü tanımı oldukça iddalı olmanın ötesinde içerik olarak yanlıştır..  Çünkü karikatürist futbolcu, artist., oyuncu, reklam yıldızı, manken, popstar değildir..

Sanatın magazinleşmesine yol açacak her türlü unvan ve tanım o sanat dalına zarar verir.. Sanatta 'en iyi' diye bir şey yoktur.. 'iyiler' vardır ve iyiye, daha mükemmele ulaşma çabası vardır.. ''En Mükemmelim'' dediğiniz gün aslında bittiğiniz gündür çünkü sanat ''ben artık oldum'' kalıplarına sığmaz." ⬛


---

Bunlar Da İlginizi Çekebilir..

2018
 Dünyanın En İyi
Karikatürcüsü..

Tepki Toplayan
Girişim ve
Endişeler

Yarışmada 
Kural  İhlali

Benzer ve Hakaret
Karikatürleri Üzerine
Açıklama

Yarışmalar ve
Benzerlikler Üzerine