Benzerlikler

Yarışmaların; kesin sonuçlarının açıklanması öncesinde, bir süreliğine askıya çıkarılmalarını her zaman öneriyoruz. Günümüz dünyası artık bu tür bir iletişim ve etkileşime uygun. Bunu gerçekleştiren az da olsa bir kaç yarışma mevcut..


Benzerlikler..

Yarışmaların; kesin sonuçlarının açıklanması öncesinde, bir süreliğine askıya çıkarılmalarını her zaman öneriyoruz. Günümüz dünyası artık bu tür bir iletişim ve etkileşime uygun..

Bunu gerçekleştiren az da olsa bir kaç yarışma mevcut. Böylece ortaya çıkacak benzerlikler, kopya, alıntı vb gibi olumsuzlukların en aza indirgenmesi yönünde iyileştirici bir adım olacaktır..Karikatürde benzerliklere yeni bir örnekle karşı karşıyayız.. Bize gelen örneklerden ilki 2007 yılında bir yarışmaya gönderilmiş karikatür. Diğeri ise yeni sonuçlanan bir yarışmanın ödül kazanan karikatürü.

Şunu vurgulamak zorundayız ki, daha öncekilerde olduğu gibi bu tür benzerliklerle ilgili yayınlarımız, kendisini bu disipline ait hisseden herkes için bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir çizeri ya da jüriyi yargılamak değil amaç. Etik kurallar ölçüsünde eleştiri hakkını saklı tutarak elbette.

Yarışmaların; kesin sonuçlarının açıklanması öncesinde, bir süreliğine askıya çıkarılmalarını her zaman öneriyoruz. Günümüz dünyası artık bu tür bir iletişim ve etkileşime uygun. Bunu gerçekleştiren az da olsa bir kaç yarışma mevcut. Böylece ortaya çıkacak benzerlikler, kopya, alıntı vb gibi olumsuzlukların en aza indirgenmesi yönünde iyileştirici bir adım olacaktır. 

İlk karikatür;  2007 yılında yapılan "13. Bireysel Silahsızlanma 'Yaşama Hak Tanıyın' Karikatür Yarışması 2007, İstanbul" karikatür yarışması için çizilmiş ve bu yarışmaya gönderilmiş olan Faruk SOYARAT imzalı karikatür.

İkinci karikatür; "3. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması 2018 İstanbul" başlıklı ve “Bağımlılıklara Karşı Sporun Önleyici Etkisi” konulu karikatür yarışmasında "Birincilik Ödülü" kazanan Aşkın AYRANCIOĞLU'na ait.

Cartoon Colors'da Benzerlikle İlgili Haberler için TIKLAYINIZ >>

---------------
Kaynaklar:
13. Bireysel Silahsızlanma 'Yaşama Hak Tanıyın' Karikatür Yarışması 2007 >>
- 3. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması 2018 >>


Faruk SOYARAT
(13. Bireysel Silahsızlanma 'Yaşama Hak Tanıyın'
Karikatür Yarışması - 2007)


Aşkın AYRANCIOĞLU
(3. Uluslararası Yeşilay Karikatür Yarışması - 2018)
(Birincilik Ödülü)