19 Aralık 2018 Çarşamba

İzmir Konak Belediyesi 2. Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışması Sonuçlandı

Konak Belediyesi ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) işbirliği ile bu yıl ikincisi düzenlenen "Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışması" sonuçlandı. Yarışmanın birinciliğini..


İzmir Konak Belediyesi 2. Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışması Sonuçlandı..

Konak Belediyesi ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) işbirliği ile bu yıl ikincisi düzenlenen "Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışması" sonuçlandı. Yarışmanın birinciliğini Aşkın AYRANCIOĞLU kazandı. 10 eserin ödül kazandığı ‘Kentler ve Umutlar’ konulu yarışmaya 111 çizer, toplam 350 eserle başvuru yaptı..


Bu yıl ikincisi düzenlenen "Eflatun Nuri Ulusal Karikatür Yarışması" sonuçları açıklandı. Konak Belediyesi ile İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) işbirliği ile İzmir2de gerçekleştirilen karikatür yarışmasının birincilik ödülünü Aşkın AYRANCIOĞLU, ikincilik Ödülünü Mete AĞAOĞLU ve üçüncülük ödülünü de Hasan CEYLAN kazandı.

Konusu ‘Kentler ve Umutlar’ olan yarışmaya 111 çizer, toplam 350 eser gönderdi. Sema PEKDAŞ, Misket DİKMEN, Bülent ARABACIOĞLU, Sadık PALA, Zafer GÜVEN, Mustafa YILDIZ, Ömer ÇAM, Cemal İLKBAHAR ve Mete ERDEN'den oluşan jüri, yaptığı değerlendirme sonucunda Konak Belediyesi Özel Ödülü'nü Şener TOSUN'a, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü'nü Batıkan ÖZEV'e, Mustafa Bora Özel Ödülü' Musa KEKLİK'e ve Jüri Özel Ödülü'nü de Paylaş KİRAZ' a verdi. Tufan SELÇUK, Halit KURTULMUŞ ve Hikmet ÇİL üç adet mansiyon ödülünü kazanan çizerler oldular.

Hayata 2008 yılında veda eden usta çizer Eflatun Nuri ERKOÇ anısına bu yıl ikinci kez düzenlenen yarışmanın ödülleri "10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü"nde düzenlenecek gecede verilecek. Ayrıca yarışmaya katılan karikatürler arasından seçilen eserler belirlenen sanat galerilerinde sergilenecek ve bir albümde toplanacak.

Kazananlar:
Birincilik Ödülü- Aşkın AYRANCIOĞLU 
İkincilik Ödülü- Mete AĞAOĞLU
Üçüncülük Ödülü- Hasan CEYLAN

Konak Belediyesi Özel Ödülü- Şener TOSUN
İzmir Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü- Batıkan ÖZEV
Mustafa BORA Özel Ödülü- Musa KEKLİK
Jüri Özel Ödülü- Paylaş KİRAZ

Mansiyon Ödülleri:
Tufan SELÇUK
Halit KURTULMUŞi
Hikmet ÇİL 
Eflatun Nuri Kimdir?

Asıl ismi Adil Nuri ERKOÇ olan Eflatun Nuri, 1927 yılında İstanbul'da doğdu. Orta öğreniminden sonra Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde sanat eğitimine başlayan, ancak yarım bırakan Eflatun Nuri'nin yapıtları, ilk olarak 1942'de Akbaba'da yer aldı. Birçok dergi ve gazetede çizen Eflatun Nuri'nin karikatürleri yurt dışında da yayımlandı. 1969 yılında Yugoslavya'nın Üsküp şehrinde yapılan uluslararası yarışmada jüri özel ödülü kazanan ve Londra'da kişisel sergi açan Eflatun Nuri'nin son dönemde yazıları ve çizgileri, Leman, Öküz, Yeni Harman ve Kaçak Yayın'da yer aldı. Türk karikatürünün büyük ustalarından olan Eflatun Nuri, 3 Mayıs 2008 tarihinde İstanbul’da yaşama gözlerini yumdu.
---------------
Yarışma Koşulları >>
Kaynak >>

Birincilik Ödülü:
Aşkın AYRANCIOĞLU

Mustafa BORA Özel Ödülü:
Musa KEKLİK

Mansiyon:
Tufan SELÇUK

Mansiyon:
Halit KURTULMUŞ