Çizgi Roman Dünyasının Efsane İsmi Stan LEE Hayatını Kaybetti

Çizgi roman dünyasının ünlü isimlerinden olan Stan LEE 12 Kasım 2018 Pazartesi günü hayatını kaybetti. Stan LEE; "Örümcek Adam", "X-Men" gibi karakterlerin yaratıcısıydı. Stan


Çizgi Roman Dünyasının Efsane İsmi Stan LEE Hayatını Kaybetti..

Çizgi roman dünyasının ünlü isimlerinden olan Stan LEE 12 Kasım 2018 Pazartesi günü hayatını kaybetti. Stan LEE; "Örümcek Adam", "X-Men" gibi karakterlerin yaratıcısıydı. 28 Aralık 1922 doğumlu plan LEE 95 yaşındaydı..Stan LEE
(28.12.1922 - 12.11.2018)
Çizgi roman dünyasının ünlü isimlerinden olan, Amerikalı çizgi roman yazarı Stan LEE 12 Kasım 2018 Pazartesi günü hayatını kaybetti. Stan LEE; "Örümcek Adam", "X-Men" gibi karakterlerin yaratıcısıydı. 28 Aralık 1922 doğumlu plan LEE 95 yaşındaydı..

Stan LEE, 1939 yılında başladığı kariyerinde "Spider-Man", "Fantastic Four", "Daredevil", "Black Panther", "Iron Man", "Hulk", "Doctor Strange", "Black Widow", "Thor", "X-Men" ve daha yüzlerce karakteri Marvel Comics'e kazandırmıştır. 

Asıl adı Stanley Martin LIEBER'dir. 1922'de New York'da doğdu. Ailesinin maddi sorunlar içinde olması, okulunu bırakmasına neden oldu. Ardından çizgi roman yayınlama şirketi Timely'de çalışmaya başladı. İlk hikâyesi 1942 yılında Kaptan Amerika hakkındaydı. 
Stan Martin, S.T. Anley gibi farklı isimler altında yazılar yazdı fakat Stan LEE'yi seçti. 
Timely, ismini Marvel Comics olarak değiştirdi. Stan LEE yeni karakterler yaratmaya devam etti. "Fantastik Dörtlü"yü 1961 yılında yarattı ve bunu "Hulk" takip etti. Bir yıl sonra ise "Örümcek Adam"ı yayınladı. "Daredevil" ise 1964'te ortaya çıktı. Tüm bu karakterler Stan LEE'yi çok başarılı kıldı.

Stan LEE'nin 2010 yılında sunduğu "Stan Lee'nin Süper İnsanları" adlı televizyon dizisi Türkiye'de de TRT'de yayınlandı. Stan LEE bu dizide: kendisinin "süper insan" olduğunu iddia eden insanları tanıtmıştır. 

Stan LEE kısa kısa da olsa filmlerinde görülmüştür. Yapımlarda emeği geçen kayda değer insanların kamera karşısına geçerek kendilerini gösterip terk etmelerine ise Cameo deniliyor. Stan LEE de bu terimin en çok bilinen yüzlerinden birisi oldu.
---------------
İlgili Sayfalar:
Stan LEE İçin Çizilenler >>
Stan LEE / Facebook >>
Every Stan Lee Cameo Ever (1989-2018) / Youtube >>
Stan LEE: Çizgi Romanları Kurtaran Kahraman" (Marvel-Avengers4) / Youtube >>
İlgili Haber / Onedio.com >>
Kaynaklar:
Stan LEE / Wikiwand >>
Stan LEE / Wikizeroo >>