Mizahçılardan Banksy'ye Bir Selam!

🔴Eserlerinin yanısıra kim olduğu bilinmeyen ve bu gizemli yanıyla da ünlenen sanatçı Banksy'nin "Kendini İmha Eden" "Balonlu Kız" tablosunun başına gelenler mizahçıları da harekete geçirdi. Tablonun imha edilişi bir çok.. Mizahçılardan Banksy'ye Bir Selam!..

İlginç eserlerinin yanısıra kimliğihakkında da bilgiye sahip olunmayan ve bu gizemli yanıyla da ünlenen sanatçı Banksy'nin "Kendini İmha Eden" "Balonlu Kız" tablosunun başına gelenler mizahçıları da harekete geçirdi. Tablonun imha edilişi bir çok mizahçı ve karikatürcüye ilham kaynağı oldu.Eserlerinin yanısıra kim olduğu bilinmeyen ve bu gizemli yanıyla da ünlenen sanatçı Banksy'nin "Kendini İmha Eden" "Balonlu Kız" tablosunun başına gelenler mizahçıları da harekete geçirdi. 

Tablonun imha edilişi bir çok mizahçı ve karikatürcülerin karikatürlerine ilham kaynağı oldu.

Farklı ülkelerden çizerler, resmin 'öğütülmesi' esprisinden yola çıkarak farklı alanlarda karikatür ya da hiciv yüklü eserler üretmeye başladılar. Dünya sanat tarihinde adından söz ettirecek bu olayın üzerinden henüz çok kısa bir süre geçmiş olmasına rağmen, birileri hiç


üşenmemiş "Online Banksy Shredder" (parçalayıcı) yazmış. Sayfada bulunan "Banksy Shredder" başlığına tıkladığınızda bir bağlantı adresine yönlendiriliyorsunuz., 

Sayfanın altında bulunan 'duvardaki tabloya tıklayarak bilgisaytarınızdan bir resim seçiyorsunuz ve o resim, tablo öğütücüsü tarafından tıpkı Banksy'nin "Balonlu Kız" resmi gibi parçalanışını seyrediyorsunuz. Bu sayfada aynı zamanda HTML, CSS ve JS olarak uygulamanın üç (3) ayrı kodu ziyaretçilerin hizmetine sunulmuş. 

Bir diğer girişimci ise benzer bir uygulamada ise 'parçalayıcı' esprisi HTML koda dönüştürülerek hazırlanan bir web sayfası sunmuş. Dolayısıyla, Banksy'nin kontrollü tablo imha aksiyonu bir çok alanda eğlenceli bir uğraş yaratmış ve daha da farklı alanlarda karşımıza çıkacağa benziyor.

Banksy'den Önce..

Banksy'nin olayına benzer bir olay da yarım yüzyıl önce Britanyalı sanatçı ve politik aktivist
Gustav METZGER (10 Nisan 1926 - 01 Mart 2017), "Auto Destructive Art" isimli tablosunun naylon tuvalini seyirciler önünde asit ile boyadı. Ardından tablo 30 saniye sonra yok oldu. (Kaynak: Les Presses Du Reel)


"Otomatik Yıkıcı Sanat" (Auto Destructive Art)
Gustav METZGER

Ne Olmuştu?..

Geçtiğimiz hafta sonu İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan İngiliz müzayede evi Sotheby's'deki bir açık artırmada sanatçı Banksy'nin "Balonlu Kız" tablosu 1 milyon Sterlin'e (8 milyon TL) alıcı bulduğu sırada, çok kısa bir sürede ve herkesin şaşkın bakışları arasında söz konusu tablonun içine kurulu öğütücü düzenek çalışmış ve eserin yarısını parçalara ayırmıştı.

Bu beklenmedik olay aslında Banksy'nin çok öncelerden tasarlayarak gerçekleştirdiği ve zamanı geldiğinde devreye girecek olan düzeneğiydi. Banksy, tablonun arka bölmesine yerleştirdiği kağıt kesme bıçağı düzeneğini, müzayedede satışın gerçekleşmesiyle harekete geçirdi. Onlarca koleksiyonerin gözleri önünde "Balonlu Kız" tablosunun resminin yarısı tablodan aşağı akarak öğütülmüş oldu. Dünya sanat tarihinde ilk kez yaşanan bu olay, mizahçılara da yeni eser üretecek ilham kaynağı olmuş oldu.
Karikatürcüler ve mizahçılar bu anlamda çok farklı üretim yapmaya başladılar. 

Sanal Ortamda Neler Yazıldı?.. 

- "Müthiş eylem Picasso’nun Guernica eseri ile ilgili nazi subayının “bunu siz mi yaptınız?” sorusuna Picasso’nun “hayır, siz yaptınız !” cevabını vermesini anımsattı bana." (Gülşah Pınaroğlu @Gulsahpinaroglu)

- "Banksy kendini parçaladı, değeri ikiye katlandı!" Planlı reklam olmasin?" (Missy @elizabettayyor)

- "Banksy'nin milyon dolarlık tablo oyunu!
Herkes bu anları konuştu" (cnntürk @cnnturk)
---------------
İlgili Haber / Banksy'nin Kendini İmha Eden Tablosu >>
İngiliz müzayede evi Sotheby's >>

Video:
"Balonlu Kız" tablosu 
mini öğütme düzeneği..

(Brezilya'da yapılan seçimi aşırı sağcı Bolsonaro kazandı.)
Mahmoud SALAMEH
Avustralya

Gürbüz Doğan EKŞİOĞLU
Türkiye

Marian KAMENSKY

Luc DESCHEEMAEKER
Belçika

Michael KOUNTOURIS
Yunanistan

(Brezilya seçimlerinin bir adayı, Latin Amerika'nın
'Trump'ı Bolsonaro)
Çizim: Luc DESCHEEMAEKER
Belçika

Dino

Oğuz GÜREL
Türkiye

Peter BROOKERS
"Political Cartoon"

Didier PUECH


CreARTivitail viaggio nell'arte

Luc DESCHEEMAEKER
Belçika

Jared COLLINS

Yang Li JIE
Çin

Jery SALTZ


Jery SALTZ

Mihai IGNAT
Romanya

Viacheslav SHILOV

Bir firmanım reklam spotu..

Arthur Du BUISSON
"Soyulan Patatesler" 

Devid BROZZI

Mihai IGNAT
Romanya

Fadi Abou HASSAN
Norveç

Andrei POPOV
Rusya

Oliver PLOUX
Fransa
"Banksy'ye Bir Övgü!.."

(A tribute to Banksy!..)

WikiLeaks Kurucusu
Julian ASSANGE tutuklandı.
(Luis Eduardo LEON, Kolombiya)