Banksy'nin Kendini İmha Eden Tablosu

🔴Londra'daki İngiliz müzayede evi Sotheby's'deki bir açık artırmada 1 milyon Sterlin'e alıcı bulan Banksy'nin "Kırmızı Balonlu Kız" tablosu, satışın hemen ardından, Banksy'nin daha önceden kurduğu düzenekle kendi kendini..Banksy'nin, Kendini 'İmha' Eden Tablosu..

Başta İngiltere olmak üzere 10 yıldır dünyanın farklı ülkelerindeki duvarlara yaptığı çarpıcı resimleriyle dikkat çeken ve ünlenen sanatçı Banksy, son yaptığı ilginç olayla dünya sanat gündemine oturdu.
Londra'daki bir açık artırmada 1 milyon Sterlin'e alıcı bulan Banksy'nin  "Kırmızı Balonlu Kız" tablosu, satışın hemen ardından, Banksy'nin kurduğu bir düzenekle kendi kendini öğüttü.


Başta İngiltere olmak üzere 10 yıldır dünyanın farklı ülkelerindeki duvarlara yaptığı çarpıcı resimleriyle dikkat çeken ve ünlenen sanatçı Banksy, son yaşanan ilginç tablo olayı ile dünya sanat gündeminde kendinden söz ettirdi.

Londra'daki İngiliz müzayede evi Sotheby's'deki bir açık artırmada 1 milyon Sterlin'e (milyon TL) alıcı bulan Banksy'nin "Kırmızı Balonlu Kız" tablosu, satışın hemen ardından, Banksy'nin daha önceden kurduğu düzenekle kendi kendini öğüttü. 

Müzayede evi tarafından satış resmen doğrulandığı sırada, eserinin bulunduğu çerçeveden bir ses geldi. kısa bir süre sonra eser parçalara ayrılarak çerçevenin altından indi.. Açık artırmaya katılan onlarca koleksiyonerin şaşkın bakışları arasında devreye giren ve tablo içine saklanmış öğütücü bıçaklar, resmin yarısını parçaladı.

Salondakiler telefonlarıyla bu yaşananları kaydederken, yetkililer şaşkına döndü.
Bu beklenmedik olayın ardından, tablonun değerinin daha da artacağı söylentileri çıktı.

Banksy; müzayededeki bu durumun videosunu Picasso'nun bir sözü ile paylaştı. 10 milyondan fazla izlenme, 90 bine yakın beğeni alan video ile paylaşılan yazı şöyle: "The urge to destroy is also a creative urge".. "İmha etme isteği de yaratıcı bir dürtüdür." (Picasso).


Tepki mi Reklam mı?..
Bu ünlü İngiliz grafiti sanatçısı ve aktivisti Banksy'nin, tablonun müzayede evinde satıldığı sırada, çerçevenin içine koyduğu bir düzenek ile parçalara ayırmış olmasını bazı çevreler iyi bir reklam yöntemi olduğunu vurguladı. Bazı değerlendirmeciler ise bunun tamamen bir tepki ve protesto olduğuna dikkat çekiyorlar. Sanatın piyasalaşması ve metalaşmasını protesto etmenin en iyi planlanmış yollarından biri. Üstelik çeşitli tehlikeleri göze alabilen bir yapısıyla da Banksy'nin bünyesine uygun bir eylem.

"Dünyada sınırlı sayıda 'Balonlu Kız' baskısı var ve bugün birini kaybettik."
Myartbroker sitesinin kurucularından Ian Syer da yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Banksy sanat dünyası için özgün bir isim. Başka hiçbir sanatçı onun yaptığı gibi kamuoyunun aklı ve vicdanını yakalayamıyor. Ancak Banksy kendi eserini öğüterek çılgınca bir şey yaptığında bu doğal olarak değerler üzerinde dramatik etkilere neden oluyor. Bugün söz konusu kişi 40.000 sterlin değerindeki eseri gereksizce mahvetti ve değerini neredeyse sıfıra indirdi. Dünyada sınırlı sayıda 'Balonlu Kız' baskısı var ve bugün birini kaybettik. Çok yazık." (Kaynak&Alıntı: Sputnik News.com)

Karikatürcülere ve Mizahçılara İlham Verdi..
Banksy'nin, kendi kendini parçalayan "Balonlu Kız" tablosu, bir çok mizahçıya ve karikatürcüye de ilham kaynağı oldu. Bazı karikatürcüler, konu ile ilgili yaptıkları çizimleri Banksy'ye ithaf ederken, bazıları da örneğin Belçikalı çizer Luc DESCHEEMAEKER, tablodaki öğütme esprisinde ABD Başkanı Donald TRUMP'ı kullanarak farklı bir karikatüre imza atmış.

Banksy Deşifre Mi Oldu?

Yıllardır gerçek kimliğini korumayı başaran Banksy'nin, müzatedede kendini ele vermiş olabileceği yorumları yapılıyor.
Çünkü Banksy’nin sosyal medyada paylaştığı görüntüdeki açıyla, müzayededeki bir adamın kayıt yaptığı yeri karşılaştıran İngiliz basını, ‘Banksy bu kez ifşa olmuş olabilir’ yorumunda bulundu. 
Söz konusu bu kişi, eser parçalandığı sırada telefonuyla olayı kayda alırken görülüyor. (Kaynak&Alıntı: Sözcü.com.tr)

Kimdir?
Banksy, 10 yıldır başta İngiltere olmak üzere farklı ülkelerde yaptığı çarpıcı duvar resimleriyle ünlenmiş bir sanatçı. Gerçek kimliği bilinmemekle birlikte, eserlerinde kullandığı imzası 'Banksy'dir.
Çalışmalarında savaş karşıtı, çevreci, hayvan haklarını savunan ve tüketim çılgılığını eleştiren mesajlar vermesi nedeniyle "Gerilla Artist" olarak anılmakta. Amacının iyi resimler yapmak olduğunu belirterek kimliğini açıklamayacağını söylüyor. 
Birleşik Krallık'taki eserlerinin yanı sıra Filistin'de yaptığı siyasî eserlerle de tanınıyor. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri'nin ünlü televizyon dizisi The Simpsons adlı çizgi dizide içinde kapitalizm eleştirisi içeren bir giriş hazırlamıştır. (Kaynak&alıntı: Wikizero.pro)
---------------
Banksy / Websayfası>>
Banksy / Instagram >>
Banksy / Wikizero >>
Banks'ye Mizahçılardan Bir Selam >>
---------------
Haber Kaynakları:
Mirror >>
BBC News >>
Artbet News >>
Hartford Courant >>
Gazete Duvar / Zehra ÇELENK >>

Video:
Müzayede ve "Balonlu Kız"
tablosunun parçalanması..


Salonda dikkat çeken kişinin Banksy olabileceği
tahminleri yapılıyor..