Tepki Çeken Yarışma İptal Edildi


🔴Hollandalı aşırı sağcı lider Geert WILDERS, Mayıs ayında duyurusunu yaptığı ve katılımın sürdüğü "Muhammed Peygamber" başlıklı karikatür yarışmasını iptal ettiğini açıkladı. WILDERS gerekçe olarak..


Tepki Çeken Yarışma İptal Edildi..

Hollandalı aşırı sağcı lider Geert WILDERS, Mayıs ayında duyurusunu yaptığı ve katılımın sürdüğü "Muhammed Peygamber" başlıklı karikatür yarışmasını iptal ettiğini açıkladı. WILDERS gerekçe olarak 'saldırı tehditleri'ni gösterdi.


Hollanda Özgürlük Partisi (PVV) Genel Başkanı Geert WILDERS, 2018 Mayıs'ında bir karikatür yarışması düzenleyeceğini açıklamıştı. 1 Eylül 2018 tarihine kadar katılıma açık olan yarışmanın başlığı "Hz. Muhammed"di. Yarışmanın yapılmaması için ilk günden başlayan çeşitli protestolar, WILDERS'i tehdit boyutlarına ulaşınca yarışmadan vazgeçildi.

Başına Ödül Koyuldu..
Özellikle Pakistan'da ünlü kriket oyuncusu Khalid LATIF'in 'başına ödül koyduğu'
Hollandalı aşırı sağcı politikacı Geert WILDERS, "masum insanlara şiddet
tehditleri" nedeniyle yarışmayı iptal ettiğini açıkladı. WILDERS, "Bu olay
İslam'ın doğasındaki hoşgörüsüzlükle ilgili söylediklerimi de kanıtlıyor" dedi. 


Geert WILDERS'ın
Facebook hesabından yaptığı iptal açıklaması..

Yine Kendi Lehine..
Olay bu boyutlara gelene kadar; yapılan protestolar, yarışmayı iptal çağrılarına ve Hollanda hükümetinin güvenlik endişelerine rağmen geri adım atmakta direnen aşırı sağcı lider, söz konusu saygısızlığa rağmen gelinen aşamada bu durumu yine kendi lehine kullanma ve ısrarla üzerine gittiği karşı tarafı karalama politikasına dönüştürmüş durumda.

Ne Olmuştu?..
Hollanda Özgürlük Partisi (PVV) Genel Başkanı Geert WILDERS; Mayıs'da başlattığı ve 1 Eylül'de sona erecek "Muhammed Peygamber" konulu bir karikatür yarışması açtığını ilan etmişti. Gelen çizimleri de 1 günlüğüne Hollanda Parlamentosu'nda sergileyeceğini açıklamıştı.

Neden Hollanda Parlamentosu?..
Hollanda'da bulunan ve Hollanda Parlamentosu'nda temsil edilen siyasi partilerin yılda 1 gün meclis binasında etkinlik düzenleme hakkı bulunuyor. WILDERS bu hakkını böyle bir sergi için kullanmayı seçmiş. Çünkü tansiyonu yüksek ve güvenlik endişesi olan bir girişim. Dolayısıyla, ilk bakışta bu hakkını kullanacakmış gibi gözükse de, asıl önemlisi, güvenlik gerekçesiyle parlamentonun seçilmiş olmasıydı. Etkinlik iptal edilmeseydi, çizimler 10 Kasım 2018 Cumartesi günü sergilenecekti. ⬤ (Haber: CaartoonColors)
---------------
İlgili Haber >>
Geert WILDERS / WikiZero >>
Facebook >>
Kaynak >>