MADURO'ya Tepkiler

🔴Geçtiğimiz günlerde Çin ülkesine yaptığı bir resmi ziyaret sonrasında iki saatliğine İstanbul'a uğrayan Venezuela'nın Devlet Başkanı Nicolas MADURO, popülizmin gündemde tuttuğu bir et satıcısının dükkanında eşiyle birlikteMADURO'ya Tepkiler..

Ülkesinde yaşanan ekonomik kriz, açlık, işsizlik ve hiper enflasyona rağmen verdiği görüntüler karşısında muhalefetten büyük tepki çeken Venezuela Devlet Başkanı Nicolas MADURO, tepkiler ardından kendini savundu.


Ülkesinde yaşanan ekonomik kriz, açlık, işsizlik ve hiper enflasyona rağmen verdiği görüntüler karşısında muhalefetten büyük tepki çeken Venezuela Devlet Başkanı Nicolas MADURO, tepkiler ardından kendini savundu.


Geçtiğimiz günlerde Çin ülkesine yaptığı bir resmi ziyaret sonrasında iki saatliğine İstanbul'a uğrayan Venezuela'nın Devlet Başkanı Nicolas MADURO, popülizmin gündemde tuttuğu bir et satıcısının dükkanında, eşiyle birlikte et yemesi ve ardından keyifle puro içmesi, ülkesinde tepkilere neden oldu.
Bana Türkiye'de 'Sultan MADURO' diyorlar..

İstanbul'un en lüks dükkanları arasında yer alan et dükkanında eşiyle et ve puro keyfi yapan  NADURO'nun videoları popülist kasap tarafından sanal ortam hesaplarından paylaşılınca, ülkesinde tepkilerin artmasına neden oldu. Videolardan birinde et tüccarı, MADURO ve eşi Cilia'ya yemek servisi yaparken görülüyor. İkinci videoda da MADURO, üzerinde adının yazılı olduğu bir kutudan aldığı puroyu içiyor. Bu geişmeler sonrasında MADURO, "Bana Türkiye'de Sultan MADURO diyorlar, üstelik et tuzlama yöntemini de öğrettiler." türünden bir savunma yaptı.

Enflasyonda Lider (!) Ülke..


Venezuela'da enflasyon 2616 civarında. Bu nedenle son 4 yılda nüfusun %20'si, 6.4 milyon kişi ülkeyi terk etti. Uzun süredir ekonomik krizle mücadele eden ve açlık sınırında yaşayan Venezuela halkı, ülkeden kaçarak öncelikle Kolombiya'ya sığınıyor. Muhaliflerin pasaportları iptal ediliyor. Mafya üzerinden 10 bin dolara pasaport çıkartılıyor.

Hiperenflasyon ile mücadele için hafta başında yürürlüğe koyulan program kapsamında eski para birimi "Güçlü Bolivar" yerine 5 sıfır atılmış "Egemen Bolivar" yeni para birimi olarak dolaşıma girdi.
Ancak bu para biriminden doğabilecek karışıklığı ve belirsizliği önlemek isteyen vatandaşlar evlerinde kalmayı yeğledi. Birçok iş yeri kepenk kapadı, çalışanlar işlerine gitmedi.
Uluslararası Para Fonu'na (IMF) göre yılın sonunda yüzde 1 milyonu bulabilecek enflasyonla mücadele için yürürlüğe konan bu uygulamanın krizi derinleştirebileceğini söyleyen uzmanlar var.

Karikatürcülerden ve Sanal Ortamdan Mizahi Tepkiler..

MADURO ailesinin bu görüntüleri karşısında sanal ortamda sürdürülen tepkilerden bazıları da espri ve mizah yüklü paylaşımlar oldu. Karikatürcüler de konuyu gündeme taşıyarak eleştirilerini sürdürdüler..
---------------
Kaynak 1 >>
Kaynak 2 >>
Kaynak 3 >>
Kaynak 4 >>
İlgili Yazı / Kemal OKUYAN >>
İlgili Yazı / Yılmaz ÖZDİL >>

Video:
Cilia & Nicolas MADURO

Ülkeyi terk eden Venezuelalı'lar..


(Karikatür: İzel ROZENTAL)
(Şalom Gazetesi, 27 Eylül 2018)


(Karikatür: Silvano MELLO, Brezilya)