Tepki Toplayan Girişim ve Endişeler..

🔴Hollanda'nın Özgürlük Partisi (PVV) Genel Başkanı Geert WILDERS, geçtiğimiz Mayıs ayında bir karikatür yarışması düzenleyeceğini ilan etmişti. Bu sıradan bir yarışma değildi. Gittikçe büyüyen tepkilere rağmen WILDERS


Tepki Toplayan Girişim ve Endişeler..

Hollanda'nın ana muhalefetteki aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) Genel Başkanı Geert WILDERS, geçtiğimiz Mayıs ayında bir karikatür yarışması düzenleyeceğini ilan etmişti.

Bu sıradan bir yarışma değildi. Gittikçe büyüyen tepkilere rağmen WILDERS'ın  düzenlemekte ısrar ettiği karikatür yarışması "Hz. Muhammed" konulu idi..


Aşırı sağcı lider Geert WILDERS yaptığı açıklamada, 'Hazreti Muhammed' konulu karikatür yarışması düzenleyeceğini ve sergisini de Hollanda Parlamentosunda açacağını söylemişti. 

Neden Hollanda Parlamentosu?..
Hollanda'da bulunan ve Hollanda Parlamentosu'nda temsil edilen siyasi partilerin yılda 1 gün meclis binasında etkinlik düzenleme hakkı bulunuyor. WILDERS ilk bakışta bu hakkını kullanacak elbette. Fakat asıl önemlisi, yarışma ve sergi, güvenlik gerekçesiyle parlamentoda yapılacak olması. Geert WILDERS de hakkını bu şekilde kullanmış olacağı sergi tarihi ise 10 Kasım...

Yarışmaya Katılım Sürüyor..
Ülke içinden ve dış dümyadan, özellikle müslüman ülkelerden tepki ve tehditler sürse de, biryandan yarışmaya eser gönderilmeye devam ediliyor. Mayıs 2018'de ilan edilen yarışmaya iki aylık sürede yaklaşık 200 karikatür geldiği açıklandı. 1 Eylül'e kadar süre belirlenen katılımn sergisinin 10 Kasım'da açılması planlanıyor. Yarışmanın jüri üyeliklerini WILDERS ile 3 yıl önce ABD'deki Garland kentinde düzenlenen ve saldırıya uğrayan karikatür yarışmasında ödül alan Bosch FAWSTIN yapacak. 
Arnavut asıllı Müslüman bir ailede doğan FAWSTIN, sonradan ateizmi seçmiş. FAWSTIN 'in ödül aldığı yarışmanın sergisine yönelik saldırı girişiminde bulunan iki kişi, polis tarafından vurularak öldürülmüştü. Olaylı serginin açılışına WILDERS de katılmış, saldırı WILDERS'in ayrılmasından bir kaç dakika sonra meydana gelmişti.

Karikatür Yarışması İslamabad'da Protesto Edildi..
Pakistan'ın başkenti İslamabad'da 17 Ağustos 2018'de üç bin kişilik grup, düzenlenecek karikatür yarışmasını ve Geert WILDERS'ı protesto etmişti. Cuma namazı sonrası 'Lal' camisi önünde tolanan grup Hollanda büyükelçiliğne yürümek istemişti. Polisin engellemelerine rağmen göstericiler barikatları yer yer aşsalar da, diplomatik bölgeye yaklaştırılmadılar.
Hollanda ve Hollandalı aşırı sağcı lider Geert WILDERS aleyhine sloganlar atan grup, karikatür yarışmasının engellenmemesi halinde Hollanda Büyükelçiliğinin kapatılması talebinde bulundu. Pakistan hükümeti, WILDERS'in İslam dinine hakaret ederek suç işlediğini ifade etti. 
Hollanda'nın İslamabad Büyükelçisi, geçen hafta Pakistan Dışişleri Bakanlığı'na çağrılarak bir nota verilmişti.

Hollanda Tedirgin.. Hükümet Endişeli..
Hollanda Hükümeti bu yarışmanın başta yurt dışında yaşayan Hollandalılar olmak üzere, ülkenin güvenliğine yönelik tehdide yol açabileceği uyarısında bulunuyor.
Hollanda basını Dışişleri Bakanı Stef BLOK'un, karikatür yarışması konusunda bir çözüm arayışı içine girdiğini yazıyor. BLOK'a göre, "Muhammed Peygamber" konulu karikatür yarışmasına gelen tepkiler, diğer İslam ülkelerinde de artıyor. Hollanda Dışişleri Bakanı Stef BLOK, ifade özgürlüğünün önemine işaret etse de 'Hollanda vatandaşlarının güvenliğini de düşünmeliyiz' diyor.
Bu nedenle Hollanda hükümeti, gelişmeler karşısında ne gibi adımlar atılması gerektiğini tartışacak. Dışişleri Bakanı Blok, Bakanlar Kurulu'nun konuyu kısa süre içerisinde görüşeceğini ve bir orta yol bulunacağını ifade etti.
Hollanda Dışişleri Bakanı Stef BLOK, düşünce özgürlüğünün Hollanda'nın temel değerlerinden birisi olduğunu belirterek bunun için gerekli alanın yaratılması gerektiğini vurguladı. Ancak Hollanda Dışişleri Bakanı, güvenlik konusunun da göz önünde bulundurulması gerektiğini vurguluyor.

Ülkelerle Yakın Temas..
Hükümet, özellikle Müslüman nüfusun çoğunluğu oluşturduğu ülkelerde yaşayan ya da çalışan Hollandalı'ların güvenliğinin önemli olduğunu ifade ediyor.
Ulusal Güvenlik ve Terörle Mücadele Koordinatörü, karikatür yarışmasının herhangi bir güvenlik sorunu oluşturmadığını açıkladı.

Meclis Başkanı Hatice ARIB de, PVV'nin yarışma ve sergiyi sıkı güvenliğe sahip grup salonuna gerçekleştireceği için özel bir izne gerek olmadığını belirtmişti.
Dışişleri Bakanlığı, WILDERS'in düzenlediği yarışmaya tepki gösteren ülkelerle yakın temas içinde olacak. Karikatür yarışmasının, Hollanda hükümetinin görüşlerini yansıtmadığı ısrarla vurgulanacak.
Hollanda, WILDERS tarafından 2008 yılında yayınlanan ve Kuran'a hakaret ettiği gerekçesiyle eleştirilen "Fitna" adlı filme yönelik tepkiler üzerine de, benzer bir diplomatik adım atmıştı.
Lahey yönetimi, bunun hükümet politikalarından farklı bir girişim olduğu anlatılmıştı. ❋

Geert WILDERS Kimdir?
Geert WILDERS
1963 doğumlu olan Geert WILDERS; Hollandalı bir siyasetçi ve 'Özgürlük Partisi'nin Başkanı. 1998'den bu yana Hollanda Parlamentosu üyesi de olan WILDERS, Katolik iken agnostisizmi seçmiş bir siyasetçidir. Sağ liberteryen politikalarla objektivist bir bakış açısını birleştirerek İslâm dini ve özgürlüklerin uyuşamayacağı fikri ile İslâm'a karşı bir siyaset yürütmektedir. 
Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyeliğine karşı Hollanda'daki en büyük muhalefeti yürütmekte olan WILDERS ve partisi yabancı göçmenlere karşı daha sert tedbirler alınmasını ve göçmen kanunlarında değişikliğe gidilmesini istemektedirler.

WILDERS'in tepki çeken Tweet'lerinden bazıları..
- "Erdoğan ile aynı fikirde olan Hollanda’daki Türklere söylüyorum: Türkiye’ye gidin ve asla geri gelmeyin."
- "On yıllardır devam eden açık sınırlar, büyük göçler, kültürün korunması, sıfır entegrasyon, çifte vatandaşlık. İşte sonucu."
- "500 Türk Allah-u Ekber diye bağırıyor. Bu bizim ülkemiz Meydanı hızlıca temizleyin."
- "Görüntüye bakın. Erdoğan Hollanda için faşist diyor ve Türkler Rotterdam’da keyifle Türk bayraklarını sallıyor. İğrenç. Bu bizim ülkemiz."
---------------
Geert WILDERS / WikiZero >>
Facebook >>
İlgili Haber 1 >>
İlgili Haber 2 >>
(Haber: Cartoon Colors)Pakistan- İslamabad'da Protesto
(17 Ağustos 2018, Cuma)
(FotoMilat Gazetesi)


---