Zorunlu Açıklama

🔴Sayfamızda yer alan bir habere yönelik, bir sosyal paylaşım sitesinde 06.06.2018 günü yapılan ve şahsi tahayyüllere dayanarak ortaya atılan talihsiz bir suçlama nedeniyle, Cartoon Colors olarak zorunlu bir açıklama yapmayı gerekli..


Zorunlu Açıklama..


Sayfamızda yer alan bir habere yönelik, bir sosyal paylaşım sitesinde 06.06.2018 günü yapılan ve şahsi tahayyüllere dayanarak ortaya atılan talihsiz bir suçlama nedeniyle, Cartoon Colors olarak zorunlu bir açıklama yapmayı gerekli gördük:

Çok sayıda takipçisi bulunan Cartoon Colors özgür bir haber sitesi olarak bağımsız ve tarafsız bir yayın anlayışında olup, hiç bir kişi ve kurumla bağlantısı veya problemi yoktur. Hiçbir kişiden ve kurumdan talimat alarak da hareket etmez. Yer verilen haberlerin seçimi yayın anlayışımızın bir karşılığıdır. Bizi takip etsin veya etmesin, bizi tanıyan tüm sanatseverlerce bu yaklaşımımız bilinir. 

Söz konusu sosyal paylaşım sitesinde 06.06.2018 günü yapılan ve Cartoon Colors’a yönelik ağır sözler de içeren suçlamalara, yaptığımız bir haber neden gösterilmiştir: Bir karikatürcü arkadaşımızın adına, adının baş harfleriyle, kısaltma olarak yer vermemiz suçlamamızın nedeni olarak gösterilmiştir. Oysa adı kısaltma olarak geçen arkadaşımız, daha önce bize gönderdiği e-mail'de ve sosyal medya paylaşımlarında kendi ile ilgili haberlerde adını yazmamamızı, kendisiyle ilgili görsel kullanmamamızı resmen ve açıkça talep ederek aksi halde yasal işlem başlatacağını belirtmiş ve duyurmuştu. Biz de kişisel haklara verdiğimiz önem nedeniyle gereğini yapmıştık.

Yurtiçinde ve dünya genelinde bir saygınlığı olan, geniş bir izlenme (takipçi) kitlesi bulunan Cartoon Colors'a, konuya taraf olmadığı halde kendini taraf sayarak haksız, mesnetsiz ve ağır suçlayıcı sözler sarf edenleri ve ilgisiz suçlamalarda bulunanları üzüntüyle karşılıyor, bu tür ötekileştirici yaklaşımları kimseye yakıştıramıyoruz. İlk defa karşılaştığımız böylesi bir duruma buradan bir açıklama getirme mecburiyetinde kalarak değerli vakitlerini aldığımız için izleyicilerimizden özür dileriz.

Adının baş harflerini kısaltma olarak yayınlamak durumunda kaldığımız arkadaşın şahsından söz edilmemesi talebinin devam ettiğini varsayarak; isminin ve karikatürlerinin sitemizde kullanılmamasına yönelik geçmiş mektubunu ve bu talebini dile getirdiği sosyal medya duyurusunu buradan yayınlamayı uygun görmüyoruz.

Bu durum bir art niyetin sonucu ve bizim üzerimizden kişi veya kurumları karalama kampanyasına dönüştürülme çabası ise, bu gibi düşünceleri şiddetle kınıyoruz.

Saygılarımızla
Cartoon Colors
---------------
İlgili yazı >>