"Türkçe’nin ve Ülkenin Kaderini Değiştiren Şair.."

🔴"Ülkelerin kader şairleri vardır. Gelirler, şiiri değiştirirler. Şiirleriyle dili ve ülkeyi değiştirirler. Nâzım Hikmet, Türkçe’nin ve ülkenin kaderini değiştiren şairdir. Toplumsal aksaklıkların giderilmesi, insanlar arasında sevgi duvarlarının.."Türkçe’nin ve Ülkenin Kaderini Değiştiren Şair.."..

"İnsanlık Ütopyacısı ve Büyük Şiir Değiştiricisi Nâzım Hikmet’in Anısına.." başlıklı yazıda şu değerlendirmelerde bulunuldu..


3 Haziran 1963'te yitirdiğimiz vatan şairi Nazım Hikmet RAN, yaşama veda edişinin 55'inci yılında anılıyor.. Karikatürcüler Derneği de bu bağlamda websitesinde, Başkan Metin PEKER imzalı bir anma yazısı kaleme aldı. 
"İnsanlık Ütopyacısı ve Büyük Şiir Değiştiricisi Nâzım Hikmet’in Anısına.." başlıklı yazıda şu değerlendirmelerde bulunuldu..

"Ülkelerin kader şairleri vardır. Gelirler, şiiri değiştirirler. Şiirleriyle dili ve ülkeyi değiştirirler. Nâzım Hikmet, Türkçe’nin ve ülkenin kaderini değiştiren şairdir. Toplumsal aksaklıkların giderilmesi, insanlar arasında sevgi duvarlarının kaldırılması için uğraş veren şair, yıllar yılı dört duvar arasına hapsedilmiş olsa da, yüreğinin duvarla çevrili olmamasını her şeyden daha çok önemsedi. (...)"

"(...)
“Seni düşünmek güzel şey, ümitli şey.
Dünyanın en güzel sesinden
En güzel şarkıyı dinlemek gibi bir şey…
Fakat artık ümit yetmiyor bana.
Ben artık şarkı dinlemek değil,
Şarkı söylemek istiyorum.”Nazım Hikmet RAN
Şair
(17 Ocak 1902 - 3 Haziran 1963)


'Nazım Hikmet RAN
Şair
(Çizen: Vahit AKÇA)

O bir ütopyacı idi, insanlık ütopyacısı idi. Dil, ırk, cinsiyet, toplumsal tabaka farklıkları kalksın; insan her yerde yeteneğiyle, sevinciyle, yaratıcılığıyla varlığını duyumsatsın istedi. Türkçeyi şiiriyle, şiirindeki biçim/içerik dengesiyle bambaşka zirvelere taşıyan usta şairimizin umut, ufuk, hayat ve iyimserlik çizgisi; daima hayat ve mücadele çizgisi oldu, bizlere de esin kaynağı oldu… (...)"

"(...) Sanatı hayatın yanında, olumsuzlukların karşısında dimdik durmaya çağırmak vicdani bir tutum ve tutkudur ve bize, Nâzım Hikmet’ten kalan bir yadigardır da. Onu sahiplenmek, şiiri, adaleti, özgürlüğü sahiplenmektir.(...)"

"(...)
“Anadolu’da bir köy mezarlığına gömün beni
ve de uyarına gelirse,
tepemde bir de çınar olursa
taş maş da istemez hani…”
---------------
Nazım Hikmet / Vikipedi >>
Nazım Hikmet Portre Karikatürleri-1 >>
Nazım Hikmet Portre Karikatürleri-2 >>
Nazım Hikmet Albümü Çıktı >>
Doğan HIZLAN Yazdı: "Karikatüristlerin Çizdiği Nazım" >>
Kaynak: Karikatürcüler Derneği >>
(Haber: Cartoon Colors)


'Nazım Hikmet RAN'
Şair
(Çizen: Kürşat ZAMAN)


'Nazım Hikmet RAN'
Şair
(Çizen: Şevket YALAZ)


'Nazım Hikmet RAN'
Şair
(Çizen: Burak ERGİN)

'Nazım Hikmet RAN'
Şair
(Çizen: Halit KURTULMUŞ)