'Bizim Gazete' Yayımını Sonlandırdı

🔴23 yıldır yayımlanmakta olan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin yayın organı 'Bizim Gazete' yayımını sonlandırdı..10 Haziran 2015 tarihinden bu yana yayın yapan 'Bizim Gazete', 23 yıllık yayımına son verdi. Bu kararın


'Bizim Gazete' Yayımını Sonlandırdı..

23 yıldır yayımlanmakta olan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin yayın organı 'Bizim Gazete' yayımını sonlandırdı..10 Haziran 2015 tarihinden bu yana günlük yayın yapan 'Bizim Gazete', 23 yıllık yayımına son verdi. Bu kararın alınmasında ise uzun süredir yaşanan mali zorluklar ve ekonomik nedenler gerekçe gösterildi.

Karikatürcü Akdağ SAYDUT, uzunca bir süredir 'Bizim Gazete'nin Pazar günleri yayımlanan mizah sayfasını hazırtlamaktaydı. Gazetenin yayımına son verilmesinin ardından Akdağ SAYDUT yaptığı açıklamada;
"23 yıllık bir yayın döneminde 11 yıl Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin yayın organı Bizim Gazete'nin yayınına katkı sağlamaktan onur duydum." dedi.

Akdağ SAYDUT'un hazırladığı mizah sayfasının PDF bağlantılarını Cartoon Colors olarak biz de ana sayfamızda paylaşıyorduk..

Gazetenin başlangıcından yayımına son verdiği güne kadar içinde olan, köşe yazılarıyla katkıda bulunan Gazeteci-Yazar Ahmet ÖZDEMİR de şu veda yazısını yayımladı;

"Bizim Gazete’ye Veda
Sevgili Dostlar, Bizim Gazete Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin yayınladığı günlük gazeteydi. “Gazeteydi” diyorum. Çünkü artık Bizim Gazete olmayacak. 995 yılının 10 Haziran’ında Gazetenin kuruluşu için hazırladığım fizibilite ve (rahmetli) Nail GÜRELİ ağabeyin özel çabalarıyla yayınlanmaya başlamıştı. Gazete bir süreden beri içinde bulunduğumuz koşullarla birlikte büyük bir ekonomik sorun yaşamaktaydı. 
İcra Kurulu’ndaki arkadaşlarla birlikte sabırla direndik. Maalesef yayına başladığı gibi, yayınının sona ermesi de benim raporumla oldu. Bizim Gazete’ye haftada iki gün yazıyordum. Aşağı yukarı günümüze kadar 2000 yazı yazmışım. Son yazım Lütfü OFLAZ’ın “Rahatsızım” adlı kitabına ilişkin oldu. Bizim Gazete evladım gibiydi. Özel bir veda yazısı yazmaya gücüm yetmedi."
---

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin Duyurusu


TGC: Türkiye medyası ağır ve sancılı bir dönemden geçiyor

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, 24 Haziran 2018’de yapılacak seçim öncesinde basınımızın içinde bulunduğu durum ile ilgili TGC Meslek İlkelerini İzleme Komisyonu’nun hazırladığı açıklamayı kamuoyuyla paylaşmayı zorunlu görmüştür:

“Türkiye medyası ağır ve sancılı bir dönemden geçiyor. Buna karşın kamuoyunun da doğru ve gerçek habere ulaşmaya en çok ihtiyacı olduğu bir dönem.

Bu süreçte mesleğin kaybettiği dayanışma ve saygınlığını yeniden kazanması gerekirken bazı medya mensuplarının mesleğin etik kurallarına uymayan bir dil ve üslupla birbirleri aleyhine köşelerini kullanmasını dehşetle izliyoruz.

Türkiye'nin mevcut siyasi iktidarının ya da muhalefetinin ürettiği politikaları tartışabilirsiniz, eleştirebilirsiniz. Ancak bu politikaların tarafı olmak, bu politikaların savunuculuğuna soyunmak, benimsenmeyen görüş ve düşünceleri edebini yitirmiş saldırgan bir dil kullanarak kamuoyu ile paylaşmak, basın tarihine bir kara leke olarak geçecektir.

Türkiye medyası nefret söylemlerinin etkilerini ve sonuçlarını göz ardı eden, toplumun çatışmalardan nasıl etkilendiğini sorgulamayan ve giderek çatışmanın yeniden üretilmesine hizmet eden bir güce mi dönüşüyor?

Bir gazeteci kimliğini taşıyorsanız bir olaya, duruma ya da taraflara eşit mesafede durmak, soru sorma kültürünü oluşturmak zorundasınız. Basın özgürlüğünü, sorumlu ve yüksek kalitede gazeteciliği teşvik etmek için kullanmalısınız.

Nefret ve düşmanlığı körükleyen, düşünce ve inancı ayrıştıran, farklılığı hedef gösteren habercilik anlayışıyla hareket edenleri kınadığımızı kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti
---------------
Haber: Cartoon Colors
Kaynak: Ahmet ÖZDEMİR / Facebook >>

'Bizim Gazete'
13 Mayıs 2018


'Bizim Gazete'
20 Mayıs 2018