7. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması 2018 Değerlendirmesi Tamamlandı

🔴7. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması 2018 Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri Değerlendirmesini Tamamladı...7. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması’nda “Ödül Aday Adayı” olarak belirlenen..7. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması 2018 Değerlendirmesi Tamamlandı..

64 Ülke 348 Çizer 802 Eser.


Girne Belediyesi ile Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği tarafından, 17. Uluslararası Zeytin Festivali kapsamında düzenlenen 7. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması’na 64 ülkeden 347 çizer 795 eser ile katıldı...

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’nün Onursal Başkanlığı’nda, M. Serhan GAZİOĞLU (Kıbrıs), Omar PEREZ (İspanya), Fethi DEVELİOĞLU (Türkiye), Agim KRASNIGI (Kosova), Musa KAYRA (Kıbrıs), Aziz YAVUZDOĞAN (Türkiye), Yoshiaki  YOKOTA (Japonya), Firuz KUTAL (Norveç), Derman ATİK (Kıbrıs), Mustafa  C. AZİZOĞLU (Kıbrıs) ve Hüseyin ÇAKMAK’tan (Kıbrıs) oluşan Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri, 14 – 17 Mayıs 2018 tarihleri arasında, Girne’deki Grand Pasha Otel’de toplanarak, 64 ülkeden 347 çizerin 795 adet eserini değerlendirdi ve 30 eseri “Ödül Aday Adayı” olarak belirledi...

7. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması’nda “Ödül Aday Adayı” olarak belirlenen eserler bir süre askıda kalacak ve düzenlenecek basın toplantısı ile kesin sonuçlar açıklanacak. 

Zeytin ağaçları gibi uzun ömürlü olsun"
7. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması – Seçici Kurul Üyeleri’ni tanıtmak amacı ile düzenlenen basın toplantısında konuşan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, karikatürün gücü ve sanatın öneminin farkındalığı içinde olan Girne Belediyesi’nin bu yarışmaya büyük önem verdiğini söyledi. Nidai Güngördü, ambargolar altındaki Kuzey Kıbrıs’ta uluslararası nitelikli yarışma düzenlemenin zoruklarına işaret ederek, diğer uluslararası karikatür yarışmalarına bakıldığı zaman Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması’na katılımın çok ciddi rakamlar olduğunu ifade etti. 

Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması’nın, Zeytin ağaçları gibi uzun ömürlü olmasını dileyen Nidai Güngördü, 2018 Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri ile yarışmanın gerçekleşmesine kaktı koyan herkese teşekkür etti.Dünya karikatür sanatında önemli bir yere sahip
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’nün konuşmasının ardından, 7. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması – Uluslararası Seçici Kurulu’nda görev alan çizerler görüş ve düşüncelerini dile getirdiler. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması’nın, dünya karikatür sanatında önemli bir yere sahip olduğunu  vurgulayan çizerler, seçici kurulda yer almaktan büyük mutluluk duyduklarını ifade ettiler.

Girne'de Karikatür Sergisi ve Canlı Çizim Çalışması
7. Uluslarası Zeytin Karikatürleri Yarışması – Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri, 16 Mayıs 2018 tarihinde, Girne’deki Ramadan Cemil Meydanı’nda karikatür sergisi ve canlı çizim çalışması gerçekleştirdiler.

18.00 – 20.00 saatleri arasında yer alan etkinliğe, vatandaşlar ve turistler ilgi gosterdi. Etkinliğe katılan Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, karikatür sergisini izledi ve canlı çizim çalışması yapan karikatür sanatçılarını kutladı.

Zeytin Fidanı Diktiler
7. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması – Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri, 17 Mayıs 2018 tarihinde, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü ile birlikte, Girne’de Zeytin fidanı diktiler. 
Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, karikatür yarışmasının düzenlendiği günden bu güne, ülkeye gelen seçici kurul üyeleri ile birlikte Girne’deki çeşitli bölgelere Zeytin fidanı diktiklerini hatırlatarak, bu yıl ülkeye gelen sanatçılarla birlikte bu seremoniyi tekrardan gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
Dört yıl önce ekilen Zeytin fidanlarının olduğu bölgede bugün Girne Belediyesi Sanat Parkı yapıldığını hatırlatan Nidai Güngördü, Zeytin ağaçlarının çoğaltılması ve korunması bunun adına farkındalık yaratılması adına çalıştıklarını ifade etti.
'Gümüş Zeytin' Onur Plaketleri Verildi
7. Uluslararası Zeytin Karikatürleri Yarışması’nda görev alan Uluslararası Seçici Kurul Üyeleri’ne katkılarından dolayı, 17 Mayıs 2018 tarihinde düzenlenen veda gecesinde, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü tarafından Gümüş Zeytin onur plaketleri verildi. ⬤
---------------
(Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği Yönetim Kurulu)