Karikatürcü Mustafa BORA Yaşama Veda Etti

🔴Uzun yıllar Bodrum'da portre karikatürler çizmekte olan karikatürist-ressam Mustafa BORA 20 Nisan 2018'de hayatını kaybetti. 1960 Zile doğumlu çizer Resim Bölümü mezunuydu..İlk karikatürü 'Gırgır' mizah dergisinde..


Karikatürcü Mustafa BORA Yaşama Veda Etti..

Uzun yıllar Bodrum'da portre karikatürler çizmekte olan Mustafa BORA 20 Nisan 2018 Cuma günü hayatını kaybetti. 

1960 Zile doğumlu çizer D.E.Ü.B.E.F. Resim Bölümü mezunu. İlk karikatürü 1975 yılında 'Gırgır' mizah dergisinde yayınlandı.
Mustafa BORA
Karikatürcü - Ressam
(1960 - 20.04.2018)
Uzun yıllar Bodrum'da portre karikatürler çizmekte olan Mustafa BORA 20 Nisan 2018 Cuma günü hayatını kaybetti. 

1960 Zile doğumlu çizer D.E.Ü.B.E.F. Resim Bölümü mezunu. İlk karikatürü 1975 yılında 'Gırgır' mizah dergisinde yayınlandı. BORA'nın ulusal ve uluslararası yarışmalarda ödülleri de bulunuyordu. (Haber: Cartoon Colors)


----------------
Çizimleri >>
Suluboya Çalışmaları >&gt

Ne Dediler?..
Sadık PALA:
"İzmir'in güler yüzlü müthiş portrecisi, yıllarca beraber aynı dergide çizdiğimiz Mustafa BORA kardeşimizi erken yaşta kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun..."
Akdağ SAYDUT:
"Hergün bir ölüm haberi... Az önce, Bodrum'da yaşayan ve yaz aylarında portreleriyle tatilcilerin yaşamına renk katan ressam, karikatürist Mustafa BORA'nın acı haberi geldi. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı ve sabır diliyorum."
Oğuz GÜREL:
"Sevgili Mustafa BORA, çok erken gittin!.."
Mehmet SELÇUK:
"Sevgili dostumuz, portre karikatürün ünlü ismi Mustafa BORA'yı kaybetmenin üzüntüsü içindeyim. Işıklar içinde uyu kardeşim."
Turan İYİGÜN: 
"Portre karikatürün üstadı can dost yüreği güzel kardeşim.
Seni böyle erken kaybetmenin acısını yaşıyoruz. Üzüntüm çok büyük. Ruhun şad olsun. Allah mekanını cennet eylesin. Ailene sabırlar dilerim. Seni hiç unutmayacağız!.."
Halil İ. YILDIRIM:
"Mustafa BORA arkadaşımızı erken yaşta kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun..."
Sevdakar ÇELİK:
"Çok üzüldüm. Başsağlığı, sabır ve metanet diliyorum. Işıklar içinde yatsın.!."
İbrahim ORMANCI:
"Canım ağabeyim Mustafa BORA mekanın cennet olsun."
Kamil YAVUZ:
"Mustafa Bora arkadaşımızı genç yaşta kaybettik.
Çok üzüldüm. 1978 yılında lise de okurken Çivi Mizah Dergisi'nin okullar arası yarışmasında birlikte 3. Olmuştuk. Bir değeri kaybettik, ailesinin ve karikatür camiasının başı sağ olsun."
Mehmet TEVLİM:
Hayatımı değiştirdin.
Önümü açtın.
Ufkumu genişlettin.
Ne mutlu bana ki: bu koskoca evrende yollarımız kesişti.
Yaşadığım sürece sen de içimde bir yerlerde var olacaksın.
Işıklar içinde uyu sevgili dostum Mustafa BORA!.."
Menekşe ÇAM:
"Değerli bir dostu, dürüst bir insanı, mesleki danışmanlarımdan, güzel yürekli karikatürist ve portre karikatür ustası Mustafa BORA'yı kaybettiğimiz haberini aldım. Şok oldum!!! Çok ama çok üzgünüm.... kendisine Allah'tan rahmet, değerli eşi, sevgili Şenel BORA arkadaşıma ve tüm ailesine sabır diliyorum. Huzur içinde uyusun. "
Turgay KARADAĞ:
"İşıklar içinde uyusun.."
Cihan DEMİRCİ:
"Uzun yıllardır Bodrum'da portre karikatürcülüğü yapan usta çizer Mustafa BORA arkadaşımızı yitirmenin üzüntüsü içindeyiz."
Davut SABIRSIZ:
"Rehberimde bile "Abim" diye kayıtlıydın. 
Amatör bir karikatürcü adayı olarak tarama ucunu ilk elime aldığımda sen bir üniversiteli ben tıfıl bir ortaokul öğrencisiydim. Buca Cezaevi yanındaki sizin tabelacıya uğrardım, orada takılır bişeyler öğrenmeye çalışırdım senden. GICIK dergisini çıkardığımız yıllarda ise yine kendime hem çizgide, hem yaşantıda örnek aldığım kişilerdendin. 
Bodrum'da portrecilik yaptığın 84 senesinde tezgahına uğramıştım da bir portremi çizmiştin benim de hemen o güzel çizgilerinle. 
İstanbul'a mesleğimi yapmaya geldiğim 94 yılında sen Bakırköy Galeria'da portre çiziyordun yine. Uğrardım laflardık. Sevgili dostum Ömer Faruk Doğan ile bizi o tezgahta sen tanıştırdın ve demiştin ki " Ben ikinizin de iyi dost olacağını düşünüyorum" Bu tahmininde yanılmadın güzel abim, Ömer'le o gün başlayan şimdi 24 yıla eren dostluğumuzun temeli senin sayende atıldı.
Anıları buralara yazmaya kalksak neler çıkar da, satırlara sığmazsın. Ah be abim, ah be canım. Ne vardı bu kadar erken bırakıp gidecek? 
Işıklar içinde uyu Mustafa BORA"
Fevzi KASLI:
"Değerli meslektaşım BORA ile ilk 1980 de Izmir Fuarın`da tanışmıştık. Daha sonra 1983 - 1987 arası Bodrum`da yan yana çizdik. 1988 de Bodrum`dan ayrılacağımı söylediğimde, gitmememi istemişti. Daha sonraki yıllarda Bodrum`a gittiğimde kendisini ziyaret etmiştim.. Kendisiyle yan yana çalıştiğımız yıllarda güzel hatıralarımız olmuştu.. Ailesine ve dostlarına sabırlar diliyorum. Ruhun şad olsun BORA..."
 Saadet DEMİR YALÇIN:
"Çok erken kayıplar yaşıyoruz, çok üzüldüm... Karikatürist, ressam Mustafa BORA'yı kaybetmişiz, karikatür camiasının ve ailesinin başı sağolsun..."
Mehmet KAHRAMAN:
"Hiç tanımadığı, yüzünden gülümseme eksik olmayan bir çocuğu mutlu etmişti.
" Mutluluk paylaştıkça çoğalır" demişti.
Etrafına mutluluk saçan, iyi kalpli Dostum Mustafa BORA Mekanın Cennet Olsun."
Tufan SELÇUK:
"Mustafa BORA’yı da yitirmişiz. Çok üzüldüm. Anılardan kalan bir fotograf. İzmir kitap fuarlarının birinde (rahmetli) hocamız Eflatun Nuri’nin solunda oturuyor... 'Gıcık' mizah ekinin ilk günlerinde İzmir karikatürcülerine ciddi anlamda öncü olmuşlardır. Ailesine ve sevenlerine sabır diliyorum..."


(2017- İstanbul)
(Çizen: Halil İ. YILDIRIM)


(Çizen: Saadet DEMİR YALÇIN)


(Çizen: Kemal BULUŞ)

(Çizen: Turan İYİGÜN-2015)

(Çizen: Cem YILMAZ)
Mazgar ALANSON ile film çekiminde..,
Bodrum-1998

(Çizen: Kemal ARATAN, 1987, Bodrum)


(Çizen: Fevzi KAŞLI, 1985)

(Çizen: Fevzi KAŞLI, 2017)