Ressam Ömer Muz ve Suluboya Tabloları

🔴1957 doğumlu olan Ressam Ömer MUZ, grafiker, ressam ve karikatürcü olarak çeşitli medya kuruluşlarında çalıştı. Yurt dışı kaynaklı bazı yayın kuruluşlarının yayınlarına kapak illüstrasyonları ve çizgi romanlar yaptı. 1980'le3rden sonra..


Ressam Ömer Muz ve Suluboya Tabloları..

Ressam Ömer MUZ, daha çok sulu boya tabloları ile tanınıyor olsa da çizgi roman kapakları, sinema afişleri, illüstrasyonları, grafik ve karikatürleriyle de kendinden söz ettiriyor..


Ressam Ömer MUZ, daha çok sulu boya tabloları ile tanınıyor olsa da çizgi roman kapakları, sinema afişleri, illüstrasyonları, grafik ve karikatürleriyle de kendinden söz ettiriyor. 

1957 doğumlu olan Ressam Ömer MUZ, grafiker, ressam ve karikatürcü olarak çeşitli medya kuruluşlarında çalıştı. Yurt dışı kaynaklı bazı yayın kuruluşlarının yayınlarına kapak illüstrasyonları ve çizgi romanlar yaptı. 1980'lerden başlayarak bir çok sinema filminin afişlerini yaptı. Çizgi roman serileri olan (Tex, Texas, Tommiks vd.) yayınların kapak illüstrasyonlarını çizdi.

Akademik altyapısı olmamasına rağmen resimleri New York, California, Viyana ve Paris'de özel koleksiyonlarda bulunmaktadır.
Başarılı suluboya çalışmalarıyla resmettiği eski ve günümüz İstanbul'undan görünümleri oldukça ilgi çekicidir.
Türk resim sanatının izlenimci ressamlarından Hoca Ali Rıza, Üsküdarlı Cevat, Hikmet Onat gibi ekol olmuş bir kuşağın izini sürmektedir.

'Suluboyada şeffaflık vardır, yalınlık vardır..' 
“Suluboya tekniğini seviyorum, çünkü yağlı boya tekniğinde arayıp bulamadığım sihirli büyüyü ya da romantizmi onda buldum. Suluboyada şeffaflık vardır, yalınlık vardır, romantizm vardır ve bana göre hayatın içinde dürüstlüğün de simgesidir. İşte suluboya da bu özellikleriyle yaşamın dürüstlük gerçeğiyle yüzleşmemize katkı sağlar ve herkes bilir ki suluboya da hataya yer yoktur. Tüm sergilerimde olamasa bile, çoğunlukla İstanbul temasını işledim. Çünkü yaşadığım kentin gerçeğine tanıklık eden bir sanatçıyım. Tekniğimi ise zaman zaman özgür, rahat fırça sürüşlerimin peşinden giderek izleyenleri zaman, mekan ve insan gibi kavramları soyutlamadan her zaman diri tutma çabasında oldum.” ⬤
---------------
Kaynaklar:
Turkish Paintings >>
Leblebi Tozu >>

Galata Köprüsü

Çamlıca - 2000

İstiklal Caddesi

2014


Ömer MUZ
Ressam