Murat İLHAN'ın 'İlhantoloji' Karikatür Albümü Yayımlandı

🔴Murat İLHAN'ın "İlhantoloji" Karikatür Albümü yayımlandı. İlk basım olarak Ocak 2018’de piyasaya çıkan albüm, çizerin yaşadığı şehir olan Samsun’da basıldı. Albüm 132 sayfa ve (22,5 x 23 cm) ölçülerinde. Kuşe kağıda basılı..


Murat İLHAN'ın 'İlhantoloji' Karikatür Albümü Yayımlandı..

Albüm 132 sayfa ve (22,5 cm x 23 cm) ölçülerinde. Kuşe kağıda basılı. Adından da anlaşılacaği üzere kitap, İLHAN’ın 36 yıllık karikatür serüvenine belgelerle ışık tutan bir içeriğe sahip..


Albüm 132 sayfa ve (22,5cmx23cm) ölçülerinde. Kuşe kağıda basılı. Adından da anlaşılacaği üzere kitap, İLHAN’ın 36 yıllık karikatür serüvenine belgelerle ışık tutan bir içeriğe sahip.

Murat İLHAN'ın "İlhantoloji" Karikatür Albümü yayımlandı. İlk basım olarak Ocak 2018’de piyasaya çıkan albüm, çizerin yaşadığı şehir olan Samsun’da basıldı. Albüm 132 sayfa ve (22,5cmx23cm) ölçülerinde. Kuşe kağıda basılı. Adından da anlaşılacaği üzere kitap, İLHAN’ın 36 yıllık karikatür serüvenine belgelerle ışık tutan bir içeriğe sahip.

Giriş yazısı, Canik Belediye Başkanı Osman GENÇ’e ait. Ardından Murat İLHAN’ın kısa bir biyografisine yer verilmiş. Yaşama veda etmiş olan Anne-Babasının birlikte yer aldığı bir fotoğraf ve “Anneme, Babama ve Tüm Aileme…” dipnotu ile Murat İLHAN’ın Önsözünü yazdığı, katkı sağlayan kişilere teşekkür edildiği bir sayfa çıkıyor karşımıza.


 “İçindekiler” bölümü şu şekilde listelenmiş:
‘Başkanın Yazısı’, ‘Önsöz’, ‘Karikatürler’, ‘Ödüllü Karikatürler’, Hazırladığım Mizah Sayfaları’, Köşelerinde Yer Aldığım Yazarlar’, ‘Karikatürlerimin Yer Aldığı Mizah dergileri’, ‘Sergiler ve ‘Basında Murat İLHAN’,  ‘Yer Aldığım Televizyon Programları’, ‘Yer Aldığım Antolojiler’ ve ‘Ne Dediler’.


Murat İLHAN Önsöz’de, karikatüre başlamasındaki en büyük etkenden söz ederken şöyle diyor: “(…) Çocukluğumda resim yapmaya olan tutkum zaman içinde karikatüre dönüştü. Bunda, ülkemize 30 yıl damgasını vurmuş ‘Gırgır’ mizah dergisinin payı çok büyük. Ben ve benim gibi onlarca çizere ışlık tutmuş ve yüreklendirmişti.Buna olanak sağlayan değerli usta Oğuz ARAL’ı da anmadan geçemeyeceğim. 1982 yılında ilk karikatürüm ‘Gırgır’da yayımlanınca bunun hazzı ile o günden bu güne karikatür sanatından hiç kopmadım. (…)”

"Ne Dediler" bölümünde karikatürcüler; Adnan TAÇ, Aşkın AYRANCIOĞLU, Erol ÖZDEMİR, Erol ÖZDEMİR, E. Yaşar BABALIK, Hikmet AKSOY, Mehmet GÖLEBATMAZ, Muammer KOTBAŞ, Raşit YAKALI, Seyit SAATÇİ, Sönmez YANARDAĞ ve 12 Haziran 2017'de yaşama veda eden Yılmaz MUSLU'nun, Murat İLHAN hakkında kitap için yazdıkları satırlar yer alıyor. 


Murat İLHAN Kimdir..

1959 yılında Samsun –Çarşamba’da doğdu. 1982 yılından bu yana karikatür sanatıyla uğraşan Murat İLHAN’ın ilk karikatürü aynı yıl ’Gırgır’ mizah dergisinde yayımlandı.
Yerel ve ulusal düzeyde yayın yapan bir çok gazete ve dergide karikatürleri yayımlandı. Katıldığı sayısız yarışmalarda karikatürleri ödüllendirildi, sergilendi, albümlere ve antolojilere alındı.
1991 yılında Samsun’un ilk ve tek mizah dergisi ‘Barbar’ı çizer arkadaşlarıyla birlikte yayımladı. Aynı yıl “Bir Varmış Bin Yokmuş” karikatür albümünü yayımladı. Samsun’da yayımlanan birçok gazete ve dergi ye mizah sayfaları hazırladı.

Halen karikatür çalışmalarını sürdüren Murat İLHAN, değişik dallarda 20 adet ödüle sahip. Evli ve iki (2) çocuk babası.

(Cartoon Colors)


Ön Kapak
'İlhantoloji'
Karikatür Albümü
Murat İLHAN