25 Şubat 2018 Pazar

İspanyol Karikatürcü Forges Hayata Veda Etti

'Forges' takma adıyla tanınan karikatürcü Antonio Fraguas de Pablo (1947- 2018) İspanya'nın başkenti Madrid'de hayata gözlerini yumdu. 76 yaşındaki İspanyol çizerin pankreas kanserinden yaşamını yitirdiği açıklandı. Sosyal Bilimler'de okudu. Genç yaşta 'Televizyon Española'da teleskop teknisyeni ve resim karıştırıcı olarak..
---

İspanyol Karikatürcü Forges Hayata Veda Etti..

Forges, 22 Şubat 2018'de 76 yaşında pankreas kanseri nedeniyle Fundación Jiménez Díaz hastanesinde öldü .

Antonio Fraguas de Pablo İspanya'nın başkenti Madrid'de hayata gözlerini yumdu.
Kısaca 'Forges' takma adıyla bilinen İspanyol çizerin pankreas kanserinden yaşamını
yitirdiği açıklandı. İspanya'nın sevdiği ve 'karikatür dehası', 'ikonik karikatürcü' olarak nitelendirilen Forges, çizdikleriyle İspanyol toplumunun ironik ve eğlenceli eleştirisi ile ülkeyi büyülediği belirtiliyor.

Forges, 22 Şubat 2018'de 76 yaşında pankreas kanseri nedeniyle Fundación Jiménez Diaz hastanesinde öldü.

Antonio Fraguas de Pablo (Forges) Kimdir?
Dokuz kardeşten ikincisi olan Forges; babası yazar ve gazeteci Antonio Fraguas Saavedra ve Katalan annesi María Ascensión de Pablo López'dir.
Sosyal Bilimler'de okudu. Genç yaşta 'Televizyon Española'da teleskop teknisyeni ve resim karıştırıcı olarak çalışmaya başladı. 1973 yılında profesyonel olarak grafik mizaha zaman ayırmak için bu lşinden ayrıldı. 1964'te 'Pueblo' gazetesinde , İsa Hermida'nın eliyle ilk çizimini yayınlamış ve daha sonra Bilgiye devam etmiştir. Jesús de la Serna, ona editöryel şakayı emanet etti. Bir topçu savaşçısı olarak askerlik yaptı ve Pilar Garrido Cendoya ile evlendi ve üç kızı ve oğlu vardı.

1970 yılında 'On Dakika'da işbirliği yapmaya başladı ve 'Hermosa Lobo', 'Por Favor' ve 'El Jueves' mizah dergilerinde ve haftalık 'Sábado Gráfico', 'Interviú', 'Lecturas'da çalıştı. İlerleyen yıllarda birçok yayın organında çalıştı ve Tv'de dizi yönetmenliği ve sunuculuk yaptı.
---------------
Web >
Facebook >
Twitter >
Video >
Kaynaklar:
Elpais.com >
Translate Google.com >(Kaynak: As.com)

(Kaynak: Elmundo.es)


Antonio Fraguas De PABLO (Forges)
(Çizen, Jorge MARTINEZ)


(Kaynak: Gurbrevista.com)