'Hasbi Tembel Er'in Çizeri Mort WALKER Hayata Gözlerini Yumdu

🔴'Hasbi Tembel Er' olarak yıllarca yayımlanan bant karikatürün yaratıcısı Mort WALKER 94 yaşında yaşama veda etti. 3 Eylül 1923 tarihinde ABD'nin Kansas eyaletindeki El El Dorado'da doğan WALKER, orjinal adı 'Beetle Bailey'


'Hasbi Tembel Er'in Çizeri Mort WALKER Hayata Gözlerini Yumdu..

80 yıldır profesyonel olarak çiizerlik yapmış olan Mort WALKER 27 Ocak 2018 Cumartesi günü  94 yaşında hayata gözlerini yumdu.




'Hasbi Tembel Er' olarak yıllarca yayımlanan ve dünyanın en çok okunan bant karikatürün yaratıcısı Mort WALKER 94 yaşında yaşama veda etti. 3 Eylül 1923 tarihinde ABD'nin Kansas eyaletindeki El Dorado'da doğan WALKER, orjinal adı 'Beetle Bailey' olan çizgi bant karakterini 1950 yılından başlayarak çiziyordu.

80 yıldır profesyonel olarak çiizerlik yapmış olan Mort WALKER 27 Ocak 2018 Cumartesi günü  94 yaşında hayata gözlerini yumdu.



Yaşamından..
Mort WALKER
(1955)
WALKER, 1974'te mizah sanatını korumak ve onurlandırmak için Connecticut'taki 'Uluslararası Karikatür Sanatları Müzesi'ni kurdu. 2002'de Boca Raton, Florida'da kapanmadan önce iki kez taşındı. WALKER, bu adı 'Ulusal Karikatür Müzesi' olarak değiştirdi ve 2005 yılında New York'taki Empire State Binasına taşınmayı planladığını açıkladı. Ancak ertesi yıl, o alanı kullanmak için anlaşma sona erdi.
Karikatürcülere tavsiyelerde bulunma konusunda da ün kazandı.
2000 yılında Pentagon'da yaptığı işi, askeri hizmetini ve yeni bir askeri anıtına katkısı nedeniyle ordunun en sivil ödülü olan 'Seçkin Sivil Hizmet Ödülü'yle onurlandırıldı.
1943'te 2. Dünya savaşı sırasında Avrupa'da hizmet veren ABD Ordusu'nda görev aldı. İlk teğmen olarak terhis edildi. Missouri-Columbia Üniversitesi'nden mezun oldu ve New York'ta karikatürcü olarak çalıştı.

Beetle Bailey (Hasbi Tembel Er) Nasıl Doğdu?


Çizer Mort WALKER, bu ünlü karakterini ilk yıl (1950) bir üniversite öğrencisi olarak bant karikatürlerinde kullanıyordu. 13 Mart 1951'den itibaren de Üniversiteyi bitirmiş ve ABD Ordusuna kaydolmuş olarak çizmeye başlamıştır.


Hasbi Tembel Er
(Beetle Bailey)
(Fransız versionu: 
'Recruta Zero')

Beetle Bailey'deki mizahın çoğu, Hurleyburg kasabasının yakınında bulunan Parris Adası'ndaki Camp Swampy'de beceriksiz karakterlerin çevresinde dönüyor. (Bu ada, WALKER'ın orduda bulunduğu bir yerde Camp Crowder'den esinlenerek uyarlanmış).

Kahramanın Karakteristik Özellikleri

Konuları ABD'de bir askeri eğitim kampı'nda geçen Beetle Bailey (Hasbi Tembel Er) karakteri, genellikle kendisi gibi yeteneksiz asker arkadaşları ve başlarından geçen komik durumlar ile ilgilidir. Tembel bir kişilik olup, genellikle işe yaramaz ve işten kaçınır ve bu nedenle Çavuş Snorkel tarafından sık sık sözlü ve fiziksel olarak cezalara çarptırılan bir tiptir. 




Karakterler

Hasbi Tembel Er (Beetle Bailey): Ana karakter. Tembelliği ve sürekli işten kaytarması ana özelliğidir. Bu yüzden çavuşundan sürekli dayak yer.
Çavuş (Sergeant Snorkel): Hasbi'nin birliğindeki çavuş karakteri. Hasbi ile arası bozuktur, tembellikleri yüzünden ona dayak atar. Yemek tutkunudur.
Nafi (Zero): Kırsal kesim kökenli saf bir asker. General (General Halftrack): Birlik komutanı beceriksiz general tiplemesi.


Türkiye'deki yayını
1978 yılında TRT'de çizgifilm olarak yayınlandı.
1980'li yıllarda 'Gırgır' dergisinde daha sonra 'Hürriyet' ve 'Vatan' gazetelerinde' yayımlanmıştır.

"Kendime meydan okumayı severim"..
2002'de düzenlenen bir röportajda WALKER, çizgi romanlara kalıplaşmış kalıpları doldurduğunu ve tüm karakterlerde mizah bulmayı sevdiğini söyledi.
"Yeni ve farklı bir şeyler yapmaya devam etmekten hoşlanıyorum, böylece insanlar aynı şeyi her zaman aynı şeyi yaptığımı söyleyemiyor. Kendime meydan okumayı severim" dedi. ⬤
---------------
Kaynaklar: 
Wikipedia.org ->>>
Kadim Dostlar.com ->>>
Çizgi Diyari.com ->>>
Daily Cartoonist.com ->>>
News Fromme.com ->>>
Chicago Suntimes.com ->>>
Dergileri görmek için Bkz.
Issuu.com ->>>


Mort WALKER
Karikatürcü





(Çizen: Randy BISH)










---