Afrin'de Zeytin Dalı

🔵Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye'nin kuzeybatısında bulunan Afrin'e yönelik 'Zeytin Dalı Harekatı'nın 20 Ocak 2018'de başladığını açıkladı. Açıklamada harekatın amacı, Türkiye'nin sınırlarında ve bu bölgede güvenlik..


Afrin'de Zeytin Dalı..

◤Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye'nin kuzeybatısında bulunan Afrin'e yönelik 'Zeytin Dalı Harekatı'nın 20 Ocak 2018'de başladığını açıkladı.◢


Suriye'nin kuzeybatısında bulunan Afrin'e yönelik 'Zeytin Dalı Harekatı 20 Ocak 2018'de başladı. Zeytin ağacı Afrin’in sembolüdür ve zeytin için önemli bir üretim merkezidir. Zeytinyağı ve tekstil ve Halep sabunu kentin yerel sanayilerinden bazılarıdır..Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Suriye'nin kuzeybatısında bulunan Afrin'e yönelik 'Zeytin Dalı Harekatı'nın 20 Ocak 2018'de başladığını açıkladı.

Açıklamada harekatın amacı, Türkiye'nin sınırlarında ve bu bölgede güvenlik ve istikrarın sağlanması olarak tanımlandı. Operasyon kapsamında "Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ'a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak" da amaçlar arasında sıralandı. 

Neden 'Zeytin Dalı'?..
Afrin, Suriye’nin kuzey batısında olan kent. Kentin nüfusu 50.000’in üzerindedir. Zeytin ağacı Afrin’in sembolüdür ve zeytin için önemli bir üretim merkezidir. Zeytinyağı ve tekstil ve Halep sabunu kentin yerel sanayilerinden bazılarıdır.

Afrin Nerededir?
Tarihi Hititlere, M.Ö. 1000’lere kadar uzanan ve önemli tarihsel kalıntıları barındıran Afrin çok erken dönemde, Kudüs’ün de fethedildiği 637 yılında Müslümanların hâkimiyetine girdi. Osmanlı döneminde Afrin Kilis’e bağlı bir kaza konumundaydı. Haritaya bakıldığında Afrin, Türkiye içlerine bir koç başı gibi uzanan coğrafi bir mevkiye sahiptir. ⬤
---------------
(Kaynaklar):
bbc.com ->>>
haber7.com ->>>
- Tarih sıralaması açısından, sayfa sonundan başlayarak bakınız! 
- İsim listesi sayfa sonundadır.
---   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   


   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

***
Name List:
Akdağ SAYDUT
Aslı ALPAR
Cüneyt ARIKAN
Emre ULAŞ, "Yeniçağ' Gazetesi
Ercan AKYOL, 'Milliyet' Gazetesi
Ercan BAYSAL
Ergin ASYALI, "Sözcü" Gazetesi
Fethi KAHRAMAN
Firuz KUTAL
Halil İNCESU
Halim Yaşar KUTLU
Halit ŞEKERCİ
Hayati BOYACIOĞLU
Haydar IŞIK
Hüseyin ASLAN
İbrahim ÖZDABAK, "Yeniasya" Gazetesi
İbrahim TUNCAY
İsmail DOĞAN, Belgium (B)
Kasım ÖZKAN, 'Diriliş Postası' Gazetesi
Latif DEMİRCİ, "Hürriyet" Gazetesi
"Leman" Mizah Dergisi
Mehmet Saim BİLGE
Murat SAYIN
Niyazi DUMAN
Nuhsal IŞIN
Saadet DEMİR YALÇIN
Sait MUNZUR, "Boyun Eğme" gazetesi, (Sayı 111)
Sefer SELVİ, "Evrensel" Gazetesi
Tan ORAL, "T24" Gazetesi
Yasin HALAÇBelgium (B)
Yılmaz ARSLANTÜRK
Zeki BULUT