Yazar-Karikatürcü Dr. Altay Martı Hayatını Kaybetti

🔴Bir dönem mizah dergisi yayın yönetmenliği de yapan yazar, karikatürcü Dr. Altay MARTI bir aydır tedavi görüyordu.. Arkadaşı Suat TOKAT şu cümlelerle duyurdu: "Sevgili dostum karikatürcü, yazar. doktor..


Yazar - Karikatürcü Dr. Altay Martı Hayatını Kaybetti..

Bir dönem mizah dergisi yayın yönetmenliği de yapan yazar, karikatürcü Dr. Altay MARTI bir aydır tedavi görüyordu.. Arkadaşı Suat TOKAT şu cümlelerle duyurdu:

"Sevgili dostum karikatürist, yazar, Doktor Altay Martı'yı ani gelişen bir hastalık neticesinde kaybettik, tüm sevenlerinin başı sağ olsun. Hoşça kal dostum."..


Bir dönem mizah dergisi yayın yönetmenliği de yapan yazar, karikatürcü Dr. Altay MARTI bir aydır tedavi görüyordu.. Arkadaşı Suat TOKAT şu cümlelerle duyurdu:
"Sevgili dostum karikatürist,yazar, Doktor Altay Martı'yı ani gelişen bir hastalık neticesinde kaybettik, tüm sevenlerinin başı sağ olsun. Hoşça kal dostum."

Yazar ve karikatürcü Dr. Altay MARTI, 05 Aralık 2017 Salı günü akşam saatlerinde, tedavi gördüğü hastanede yaşama veda etti. MARTI, 1 aydır 'akut pankreatit' tedavisi görüyordu.
MARTI'nın vefat haberini, arkadaşı Suat TOKAT şu cümlelerle duyurdu:
"Sevgili dostum karikatürist,yazar, Doktor Altay Martı'yı ani gelişen bir hastalık neticesinde kaybettik, tüm sevenlerinin başı sağ olsun. Hoşça kal dostum."

28 Şubat 1963 doğumlu Altay MARTI'nın ilk mizah öyküsü 1982 yılında 'Gırgır' mizah dergisinde yayımlandı. 'Express', 'Söz', 'Leman', 'Gırgır', 'Dinozor', 'Öküz' gibi yayınlarda yazı ve karikatürleri yayımlandı. 
1997 yılında sadece 16 sayı yayımlanabilen 'Fesat' mizah dergisinde yayın yönetmeni olarak görev yapan Altay MARTI'nın karikatür yarışmalarından da 4 ödülü bulunuyor.

Eserleri:
"Öldürmenin Erkek Yüzü" (1995)
"Ağır Aksak Öyküler" (1996)
"Savaş ve Kalbim" (1996)
"Geçkin Bir Kadın" (1997)
"Süleyman Bey Çocuğu" (1998)
"İyilik Tanrısının Günleri" (2003)

"İyilik bir yüktür. Kuşatılmış ve eksik yaratılmış insanların harcı değildir. Çoğu insan kötü olduğunun farkında bile değil, çünkü bencillik diye bir kavram var. Bunların hepsini silecek tek bir güç vardır.. Ölüm!.. Ben ısrarla kendi iyilik gettomu inşa etmeye devam edeceğim." (Altay MARTI, 14.02.2015)

Dostları Neler Söyledi..

Behzat TAŞ (Karikatürcü):
"Sevgili dostumuz Altay Martı'yı kaybettik. Bizim çizer kuşağının en nitelikli isimlerinden biriydi. Hoş çizgileri, yüreklere dokunan yazıları kadar tıp doktoru kimliğiyle de müstesna bir insandı. Gidişiyle Diyarbakırlı bir maden işçisi ve Zonguldaklı bir Kürt aydını da aramızdan ayrıldı sanki. Anısına saygıyla."

Kaan ERTEM (Karikatürcü):
"Gecenin kötü haberi.. 90'lı yıllarda Leman'da uzun süre yazılar yazan Dr. Altay MARTI'yı bu gece kaybetmişiz. Altay dergiye ne zaman gelse selam verdiği herkes ona bir tarafını gösterirdi. "yahu Altay sırtımda bir ağrı var ne yapayım?" "Altay kalbim sıkışıyor ne yapayım?" Altay suratımda sivilce var, Altay midemde ekşilik var vs. vs.. Zavallı Altay çok iyi bir insan olduğu için herkesle tek tek ilgilenirdi. Bazen bayağı soyundurup hastanedeki gibi muayene ederdi.Hatta "Hastaneye gel bir de orada bakalım" dediği bile olurdu. Çok tatlı ve sakin bir muhabbeti vardı. Arada çıkıp dergi dışında bir yerlerde otururduk. Ölümüne hem çok şaşırdım ve hem çok üzüldüm. En verimli çağında aramızdan ayrıldı.Kendisi kalbimizde her zaman yaşayacak." ⬤
--------------
Video / Altay MARTI ile Mesleki Röportaj >>
Facebook >>


Altay MARTI; Yılmaz ODABAŞI'nın süzenlediği
Diyarbakır'ın ilk !Kitap Şenliği'nde
Muzaffer İZGÜ ile birlikte.
(Diyarbakır, 1987)