M. Serhan GAZİOĞLU’nun İkinci Kişisel Karikatür Albümü

“Ömer Dayı ve Bareyası” isimli karikatür albümü 126 sayfadan oluşuyor. “Ömer Dayı toplumsal mücadele ve direniş tarihimize tanıklık eden, halkımızın yaşadığı her mağduriyet karşısında


M. Serhan GAZİOĞLU’nun İkinci Kişisel Karikatür Albümü..

M. Serhan GAZİOĞLU’nun ikinci kişisel karikatür albümü; Khora Yayınları’nın hazırladığı ilk karikatür kitabı olan “Ömer Dayı ve Bareyası” yayınlandı. 

Ömer TATLISU’nun yayına hazırladığı 126 sayfadan oluşan karikatür albümünde, Kıbrıs Türk Toplumu tarafından yıllardır büyük bir beğeni ile izlenen çizgi karakter “Ömer Dayı ve Bareyası” hakkında şu bilgiler yer almakta:


“Ömer Dayı ve Bareyası”
Kıbrıslı Türk karikatür sanatçısı M. Serhan GAZİOĞLU’nun ikinci kişisel karikatür albümü; Khora Yayınları’nın hazırladığı ilk karikatür kitabı olan “Ömer Dayı ve Bareyası” yayınlandı. Ömer TATLISU’nun yayına hazırladığı 126 sayfadan oluşan karikatür albümünde, Kıbrıs Türk Toplumu tarafından yıllardır büyük bir beğeni ile izlenen çizgi karakter “Ömer Dayı ve Bareyası” hakkında şu bilgiler yer almakta:

“Ömer Dayı toplumsal mücadele ve direniş tarihimize tanıklık eden, halkımızın yaşadığı her mağduriyet karşısında adaletten, doğrudan yana taraf olan bir karakterdir. Ömer Dayı ve Bareyası’nın başından geçenleri okurken; kah üzülecek, kah şaşıracak, kah sinirleneceksiniz. Hayatın mizahı geçtiği bazı absürd olayları yeniden hatırlayacak, kahkahalarınızla siz de saf tutacak; bu ülke toprağına tutunmak için yeni bir şevk duyacaksınız. M. Serhan GAZİOĞLU bu değerli eseri ile mizahın gerçekten de ciddi bir iş olduğunu hepimize bir kez daha hatırlatıyor.”


M. Serhan GAZİOĞLU Kimdir?
M. Serhan GAZİOĞLU, 1950 yılında Mağusa’da doğdu. Kıbrıs Türk karikatür Sanatı “Yenileşme Dönemi”nin (1970 – 1980) öncülerindendir. 1969 – 1975 yıllarında karikatür sanatı ile ilgilenmeye başladı ve ilk karikatürü “Akbaba” Mizah Dergisi’nde yayınlandı (1975).

Yüksek öğreniminde bulunduğu dönemde (1969 – 1975), Kıbrıs’taki mevcut düzene karşı çizdiği karikatürlerini, öğrenci derneği kanalı ile Kıbrıs’taki “Halkın Sesi” gazetesine gönderiyor ve yayınlatıyordu. 


M. Serhan GAZİOĞLU
Kıbrıs’ta, Halkın Sesi, Yeni Düzen, Yeni Çağ, Tabipler Birliği, Akrep, Çığır, Mimarca, Kıbrıslı, Haberdar, Afrika, Yeni Akrep, Tantana isimli gazete ve dergilerde karikatürleri yayınlandı.

Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği’nin düzenlediği birçok karma karikatür sergisinde ve Dünya’nın birçok ülkesinde düzenlenen uluslararası karikatür sergilerinde eserleri yer aldı ve hazırlanan albümlerde yayınlandı. Kıbrıs’ta düzenlenen ulusal ve uluslararası karikatür yarışmalarında “Seçici Kurul Üyesi” görevinde bulundu. Ulusal karikatür yarışmalarında birçok ödüller kazanan M. Serhan GAZİOĞLU, 2012 yılında Mağusa’da “Çizgi Tadında Mağusa 1955 – 2012” isimli ilk kişisel karikatür sergisini açtı.

Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği’nin Kurucu Üyesi olan M. Serhan GAZİOĞLU, uzun yıllar Yönetim Kurulu Üyesi (1986 – 1987), Mali Sekreter (1987 – 1990) görevlerinde bulundu. 2009 yılından bugüne Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği’nin Genel Sekreteri’dir.

Tantana haftalık mizah dergisinin Yayın Kurulu Üyesi ve çizeri olan M. Serhan GAZİOĞLU, 2005 yılında “Uzun Lafın Kısası, 30 Yıl Karikatürle” isimli ilk kişisel karikatür albümünü yayınladı.