7.10.2017

Katalonya'da Referandum

Katalanlar, İspanya'nın farklı özerk bölgelerinde de olduğu gibi kendine özgü bir dile, tarihe ve kültüre sahip. Bölgenin ulusal günü olarak kutlanan 11 Eylül, Barcelona'nın 1714 yılında Kral 5. Felipe tarafından ele geçirilmesini ve bağımsızlığın kaybedilmesini anmak üzere düzenleniyor.İspanya'ya bağlı Katalonya Özerk Bölgesi, Madrid yönetiminin tüm engellemelerine rağmen 1 Ekim 2017 Pazar günü referanduma gitti.
Katalonya Özerk Bölgesi Başkanı Carles PUIGDEMONT referandum öncesi Avrupa Birliği'ni (AB) eleştirdi. PUIGDEMONT, AB'nin, İspanya hükümetinin Katalan halkının temel haklarını ihlal etmesi karşısında sessiz kaldığını söyledi.
Puigdemont, "Avrupa Birliği (Katalan halkının serbestçe toplanma ve ifade özgürlüğü haklarının kısıtlanması konusunda) hiçbir şey söylemedi. Ancak Türkiye ve dünyanın diğer bölgelerinde bu haklar kısıtlandığında çok cesurlar" dedi.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio TAJANI ise yaptığı açıklamada Katalonya'daki referandumun yasadışı olduğunu söylemiş ancak soruna siyasi çözüm bulunması için çalıştığını belirtmişti.

Katalonya'nın 1 Ekim'de düzenleme kararı aldığı referandumun engellenmesi için Madrid'in uyguladığı yöntemler özellikle özerk bölgenin başkenti Barcelona'da protesto edilmişti.
İspanya Başbakanı Mariano RAJOY'un referandumun önüne geçmek için aldığı kararlar ülkenin "diktatörlük dönemi" uygulamalarına benzetilirken ülke son yılların en büyük siyasi kriziyle karşı karşıya.

3 Kasım 2017
İspanya mahkemesi tarafından Katalan lider Carles PUIGDEMONT hakkında Avrupa genelinde kırmızı bültenle tutuklama kararı çıkarıtıldı.
İspanyol savcılar Yüksek Mahkeme'den, görevlerine son verilen Katalonya Özerk Bölgesi hükümetinin ifade vermeye gelen dokuz üyesinden sekizinin, tartışmalı bağımsızlık referandumundaki rolleri nedeniyle tutuklanmalarını talep etti.

Neden Referandum?
Katalanlar, İspanya'nın farklı özerk bölgelerinde de olduğu gibi kendine özgü bir dile, tarihe ve kültüre sahip.
Bölgenin ulusal günü olarak kutlanan 11 Eylül, Barcelona'nın 1714 yılında Kral 5. Felipe tarafından ele geçirilmesini ve bağımsızlığın kaybedilmesini anmak üzere düzenleniyor.
Barcelona'nın daha fazla siyasi bağımsızlık için bastırması 1930'lu yıllarda yaşanan İç Savaş'ın da önemli nedenlerinden biriydi.
İç Savaş, General Franco'nun diktatörlüğüyle sona ermişti. (Kaynak: bbc.com)
(Ayrıntılı Bilgi İçin bkz. >>>)
- (İsim Listesi Sayfa Sonundadır..)

---


   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

    

   

   

       

   


   

    

   

   

     

   

      
-
   

   

   

   


     

   

   

   

   

   

   

   

   

***
İsim Listesi:
Angel BOLIGAN
Antonio Rodriguez GARCIA
Artbeton
Bram De BAERE
Caricaturiste Dahdouh
Carlos LATUFF - Brazil BR
Cartoonarcadio Esquivel MAYORGA
Charlie Comics
Cival Einstein Macedo ALVES
Claudio KAPPEL
Daniel MURPHY
Dino
Drpoesmedia
Elchicotristo
Fadi Toon
Gatis SLUKA
Gianluca COSTANTINI - Italy I
Guido KUHN
Harm BENGEN
Ivailo TSVETKOV - Bulgaria
İzel ROZENTAL - "Şalom" Gazetesi
Jordi GARCIA
Kamil 05.10.2017- Kamil Buziyayev
Lectrr, Belgium B
Lubomir KOTRHA
Luc DESCHEEMAEKER - Belgium B
Maarten WOLTERINK
Marian KAMENSKY
Mariano RAJOY
Mehmet Saim BİLGE
Michael KOUNTOURIS - Greece GR
Miel
Niels Bo BOJESEN
Paolo LOMBARDI - Italy I
Paresh - "Cagle Post"
Priit KOPPEL
Sefer SELVİ - "Evrensel" Gazetesi
Shahid ATIQULLAH
Shay CHARKA - Israel IL
Sholomo COHEN - Israel IL
Tjeerd ROYAARDS
Vasco GARGALO

---