22.09.2017

Avrupa Parlamentosu'ndan 12 Karikatüre Sansür

25 Eylül'de açılması planlanan karikatür sergisi için gönderilen 28 karikatürden 12'sine yasak konuldu..
Avrupa Parlamentosu, Yunan çizerlerin 12 eserine yasak koydu. Brüksel'de bulunan Avrupa Parlamentosu'nda 25 Eylül 2017'de 'Roma Antlaşması'nın 60. yıldönümü nedeniyle açılması planlanan sergide, Yunan ve Fransız çizerlerin eserleri yer alacaktı. 28 Yunan çizerinden 12'sinin karikatürü "kışkırtıcı" olduğu gerekçesiyle sansüre uğramış oldu.

Liberal Demokratlar'ın milletvekili Catherine BEARDER, yaptığı değerlendirmenin ardından karikatürlerin 12'sinin sergide yer almayacağına karar verdi.
Avrupa Parlamentosu Üyesi Kouloglou, Salı günü yaptığı açıklamada ise "Sansürlü karikatürlerin içeriği Avrupa Birliği'nin değerlerine hakaret etmediğini" belirtti ve "Avrupa Parlamentosu tarihinde girişilmemiş bir sansür girişimidir, bunun için çok üzgünüm" dedi. Ayrıca bu karara itiraz edeceklerini de açıkladı.
(Kaynaklar):
http://www.keeptalkinggreece.com/2017/09/13/ep-caricatures-censorship/ 
http://bado-badosblog.blogspot.it/2017/09/on-keep-talking-greece-website.html
http://tvxs.gr/news/eyropi-eop/apopeira-logokrisias-xoris-proigoymeno-sto-eyrokoinoboylio-kataggellei-o-stelios-koy?utm_content=buffereb4b4&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer
http://politiek.tpo.nl/2017/09/18/europees-parlement-censureert-cartoon-expositie/