8.08.2017

Karikatürcü Pertev ERTÜN Vefatının 8. Yılında Anılıyor

Eskişehir'in ilk profesyonel karikatürcüsü Pertev ERTÜN, vefatının 8. yılında 8-12 Ağustos tarihleri arasında anılıyor..
Eskişehir basınının çizerlerinden Karikatürcü Pertev ERTÜN, ölümünün 8. yılında anılıyor.

2009 yılının 6 Ağustos'unda yaşama veda eden karikatürcü için her yıl karikatürleriyle bir anma haftası organize ediliyor. Bu yıl da yine Eskişehir'de 5 gün açık kalacak ERTÜN'ün karikatürlerinden oluşan bir sergi gerçekleştirilecek.
Sergi: 8-12 Ağustos 2017
Espark AVM, Eskişehir
Açılış Kokteyli: 8 Ağustos 2017, Salı
Saat: 18:00
***

Pertev ERTÜN Kimdir?


Pertev ERTÜN
Karikatürcü
(1922 - 06.08.2009)
1922 yılında Eskişehir'de doğan Pertev ERTÜN; ilkokulu bitirdikten sonra babasının görevi nedeniyle Ankara’ya gitti.

Ortaokulu ve Lise tahsilini orada tamamladı.

  Lise yıllarında karikatüre ilgi duymaya başladı. İlk karikatürü 1944 yılında Sedat SİMAVİ’nin KARİKATÜR dergisinde yayımlandı.

Daha sonra ŞAKA dergisi de ERTÜN’den karikatürler yayımladı.

1946 yılında ilk kişisel sergisini Eskişehir Halkevi salonunda gerçekleştirdi.
1948-1949 yıllarında gazeteci arkadaşı Ruşen MAMUH ve Kocatepe gazetesinin sahibi Faruk Şükrü YERSEL’i de kadrosunda bulunduran, İstanbul’da hazırlanan siyasi halk gazetesi Karadayı’nın kapak ve iç sayfa karikatürlerini çizdi.

1953 yılında Yılmaz BÜYÜKERŞEN ve Beytullah HEPER ile birlikte Saksağan adlı bir mizah gazetesi çıkardı. Haftalık olarak yayımlanan bu gazete iki yıla yakın düzenli olarak çıktı.
Eskişehir’de 1955 yılından itibaren Sakarya ve Demokrat Anadolu gazetelerinde karikatürleri yayımlandı.60’lı yıllarda Yılmaz BÜYÜKERŞEN ve Beytullah HEPER ile birlikte karikatür sergileri açtı. 1965 ve sonraki yıllarda T.C.D.D. ve Ankara Orman Genel Müdürlüğü’nün afiş ve broşürlerini hazırladı. Orman Bakanlığı’nın açtığı “Orman” konulu afiş yarışmasında birinciliğe layık görüldü.

1980 yılında İstanbul’a gitti ve Bab-ı Ali’de bir grafik atölyesinde çalıştı, bu sırada Çarşaf mizah dergisinde karikatürleri yayımlandı.
1996 yılında Sakarya gazetesi tarafından Pertev’den Çizgiler adlı bir karikatür albümü yayımlandı.

Eskişehir Gazetecileri Cemiyeti’nin kurucularından olan Pertev ERTÜN’e değişik yıllarda gazetecilik başarı ödülleri de verildi.

Pertev ERTÜN Eskişehir’in ilk profesyonel karikatürcüsüdür.

Son günlerine kadar Sakarya gazetesinde siyasi karikatürler çizmeyi sürdürdü.
Evli ve bir çocuk babası olan Pertev ERTÜN, 6 Ağustos 2009 tarihinde yaşama gözlerini kapadı.

  Eskişehir’de pek çok kişinin portre karikatürünü yapan, bir çok işyerinin duvarında ondan bir ize mutlaka rastlanan Pertev Usta, 60 yıldan fazla karikatür çizmiş, sergiler açmış, yerel siyasi karikatürün en güzel örneklerini vermiştir.
***