Birol ÇÜN 40. sanat yılı karikatür sergisi. 20 Şubat - 17 Mart 2018. Konak Belediyesi Neşe ve Karikatür Müzesi, İzmir.......... Yener ÇAKMAK karikatürleri sergisi. 10 Şubat-06 Mart. Karikatür Evi, Kadıköy.......... Muhittin KÖROĞLU ve Raşit YAKALI. Söyleşi 24 Şubat Cumartesi, 15:00, Karikatür Evi, Kadıköy.......... 'Terörizmin Sonu' karikatür yarışması yeni son tarih 1 Mart 2018, Tahran, İran........... 'Bizim Gazete' 18 Şubat 2018 Sayısı. PDF >.......... Ahmet Ümit AKKOCA karikatür sergisi. 3-28 Şubat 2018, İBB karikatür ve Mizah Merkezi, İstanbul.......... Cartoon Colors'a Haberlerinizi,..... Karikatürlerinizi,..... Portre Çizimlerinizi gönderebilirsiniz,..... Duyuru ve Reklamlarınız için irtibat kurabilirsiniz..

2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü Sonuçları

Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de düzenlenen '2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü' sonuçları açıklandı...

13.08.2017

Galip TEKİN

Galip TEKİN.. Türk karikatürcü ve Çizgi Romancısı (20.04.1958 - 06.07.2017)..


TEKİN, hikayelerine başlarken ilk karede kendi yer alır, hikayeyle ilgili kısa bilgiler verirdi. Bazen baş karakter kendisi olurdu. Hikayelerinde kara delikler, görülmeyen makineler, zamanda yolculuklar, boyutlar arası yolculuklar ve savaşlar yer aldı.
1958 doğumlu Galip TEKİN fantastik ve bilim kurgu tarzdaki eserleriyle tanıniyordu. TEKİN, kariyerine Oğuz ARAL yönetimindeki dönemin en çok satan mizah dergisi Gırgır'da başladı. 
Zamanla mizahtan uzaklaşan TEKİN, bilim kurguya yöneldi. Bu dönemde "LeMan'da Pı'ya Mektuplar" en uzun soluklu eseri oldu. Hikayenin adı kız arkadaşı Pınar'dan gelmekteydi.

TEKİN, hikayelerine başlarken ilk karede kendi yer alır, hikayeyle ilgili kısa bilgiler verirdi. Bazen baş karakter kendisi olurdu. Hikayelerinde kara delikler, görülmeyen makineler, zamanda yolculuklar, boyutlar arası yolculuklar ve savaşlar yer aldı.
Galip TEKİN, Boğaziçi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde "Art of Animation" (Animasyon Sanatı) derslerine giriyordu. "İstanbul Kanatlarımın Altında" filminde kullanılan kanatların tasarımı da TEKİN'e aitti.

GALİP TEKİN

20 Nisan 1958 Konya doğumlu Galip Tekin, sanat kariyerine Konya'da sinema makinisti olarak başladı. Oğuz Aral'ın Gırgır'ında, komik, fantastik ve absürd hikayeler çizerek başladığı çizerlik kariyerinde, giderek bilim kurguya yönelerek karamsar çizgileriyle mizahtan uzaklaştı. Galip Tekin ölümüne kadar Türkiye'de yayınlanmış hemen hemen bütün mizah dergilerinde çalıştı. 
Çizerliğinin yanı sıra Taksim'in bir dönemki en popüler mekanlarından biri olan Kemancı'nın ortağı ve işletmeciliğini de yapıyordu. Sanatçının üç kitaptan oluşan Tuhaf Öyküler adlı serisi vardır. Galip Tekin zaman zaman çizgilerinde kendsine de yer veriyordu. Mustafa ltıoklar'ın yönetmenliğinde çizgi hikayeleri Acayip Hikayeler adı altında dizi olarak çekildi. Yapımda Haluk Bilginer, Şevval Sam, Hayko Cepkin, Altan Erkekli, Cem Özer, Levent Üzümcü gibi isimler yer aldıysa da yayın saatinin geç olması ve 13+ olmasından dolayı 11 bölüm sonra dizi yayından kaldırıldı.
Vefat Haberi >


---


   

   

   

      


   

   

***

İsim Listesi:
Burak DAK
Demirel
Erdoğan KARAYEL - Germany D
Fatih MATTO
Hayati BOYACIOĞLU
Lütfü ÇAKIN
Mehmet Saim BİLGE
Murat SAYIN
Nuhsal IŞIN
Oğuz GÜREL
Saadet DEMİR YALÇIN
Sefer SELVİ


CartoonColors'da yayımlanan yazı, görsel ve videoların fikri sorumluluğu sahiplerine aittir.