Birol ÇÜN 40. sanat yılı karikatür sergisi. 20 Şubat - 17 Mart 2018. Konak Belediyesi Neşe ve Karikatür Müzesi, İzmir.......... Yener ÇAKMAK karikatürleri sergisi. 10 Şubat-06 Mart. Karikatür Evi, Kadıköy.......... Muhittin KÖROĞLU ve Raşit YAKALI. Söyleşi 24 Şubat Cumartesi, 15:00, Karikatür Evi, Kadıköy.......... 'Terörizmin Sonu' karikatür yarışması yeni son tarih 1 Mart 2018, Tahran, İran........... 'Bizim Gazete' 18 Şubat 2018 Sayısı. PDF >.......... Ahmet Ümit AKKOCA karikatür sergisi. 3-28 Şubat 2018, İBB karikatür ve Mizah Merkezi, İstanbul.......... Cartoon Colors'a Haberlerinizi,..... Karikatürlerinizi,..... Portre Çizimlerinizi gönderebilirsiniz,..... Duyuru ve Reklamlarınız için irtibat kurabilirsiniz..

2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü Sonuçları

Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de düzenlenen '2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü' sonuçları açıklandı...

6.07.2017

Karikatürcü ve Çizgiromancı Galip TEKİN Hayatını Kaybetti

Karikatürcü Galip TEKİN, hayatını kaybetti. Tekin, Arnavutköy'deki evinde ölü bulundu..
Karikatürcü Galip TEKİN, hayatını kaybetti. Tekin, Arnavutköy'deki evinde ölü bulundu.
TEKİN'in yaşamını yitirdiğini karikatürist Selçuk ERDEM, "Çok çok üzgünüm, ustalarımızdan Galip TEKİN'i kaybettik" ifadeleriyle duyurdu.

TEKİN'in İstanbul Arnavutköy'deki stüdyo dairesinin bulunduğu apartman komşularından biri, TEKİN'in dairesinin bulunduğu katta gürültü duyunca TEKİN'in ablasına haber verdi. Daireye gelen abla Medret TEKİN dairenin girişinde kardeşinin cansız bedeniyle karşılaştı. Boyacıköy Çıkmazı'ndaki olay yerine polis de geldi.

Kariyerine "Gereksiz taramalardan kaçının" mottosuyla hareket Oğuz ARAL yönetimindeki dönemin en çok satan mizah dergisi Gırgır'da başlayan Galip TEKİN zamanla mizahtan uzaklaşıp bilim kurguya doğru kaydı.
20 Nisan 1958 Konya doğumlu Galip TEKİN, fantastik ve bilim kurgu tarzdaki eserleriyle tanınan çizgi romancıdır.

Tekin, fantastik bilimkurguya yönelimini bir röportajında şöyle anlatıyordu:

"Ben kurgubilime mecburiyetten başladım. 12 Eylül 80 darbesinde her şey yasaktı. Bizim en büyük beslenme kaynağımız ise politikacılardı. O da yasaklanınca derdimizi kurgubilimle anlatmaya başladık. Mesela ben o dönemde inanılmaz işkence hikâyeleri çizdim ama tümü başka bir gezegende geçiyordu. O zaman da kimse bir şey demiyordu. Bizim kültürümüzde aslında korku hikâyeleri hep vardı. Gece olunca büyükler evde çocuklara oturup korku hikâyeleri anlatırlardı. Anadolu’da nereye gitseniz her bölgede böyle hikâyeler vardır. Bu nedenle bu hikâyeler uzak gelmedi okuyucuya. Fantastik bilimkurguyu sevdiler."Galip TEKİN Kimdir?

1958 doğumlu Galip TEKİN fantastik ve bilim kurgu tarzdaki eserleriyle tanıniyordu. TEKİN, kariyerine Oğuz ARAL yönetimindeki dönemin en çok satan mizah dergisi Gırgır'da başladı. 

Zamanla mizahtan uzaklaşan Tekin bilim kurguya doğru kaydı. Bu dönemde LeMan'da Pı'ya Mektuplar en uzun soluklu eseri oldu. Hikayenin adı kız arkadaşı Pınar'dan gelmekteydi.
TEKİN, hikayelerine başlarken ilk karede kendi yer alır, hikayeyle ilgili kısa bilgiler verirdi. Bazen baş karakter kendisi olurdu. Hikayelerinde kara delikler, görülmeyen makineler, zamanda yolculuklar, boyutlar arası yolculuklar ve savaşlar yer aldı.

Galip TEKİN, Boğaziçi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde Art of Animation (animasyon sanatı) derslerine giriyordu. İstanbul Kanatlarımın Altında filminde kullanılan 8kanatların tasarımı da TEKİN'e aitti.

(Levent CANTEK- Anma / Siyahi Şehrin Büyücüsü):
http://sabitfikir.com/dosyalar/anma-siyahi-sehrin-buyucusu(Kaynaklar):
http://www.birgun.net/haber-detay/karikaturist-galip-tekin-yasamini-yitirdi-168552.html
http://www.hurriyet.com.tr/son-dakika-karikaturist-galip-tekin-hayatini-kaybetti-40511533Oğuz ARAL
Karikatürcü
(Çizim: Tarık TOLUNAY)

(Çizim: Sefer SELVİ, Evrensel Gazetesi)


Galip TEKİN için..
(Çizen: Murat SAYIN)
CartoonColors'da yayımlanan yazı, görsel ve videoların fikri sorumluluğu sahiplerine aittir.