2.07.2017

Karikatürcü Beytullah HEPER Yaşama Veda Etti

HEPER, Eskişehir'deki yerel basın yanında ulusal basında da HayatDolmuşTefAkbaba20. AsırHaftaYelpaze41buçuk  gibi dergilerde karikatürler çlzdi.


Karikatür çalışmalarını Eskişehir'de sürdürmüş olan karikatürcü Beytullah HEPER, 2 Temmuz'da 90 yaşında hayatını kaybetti..

Yaşlılığa bağlı rahatsızlığı nedeniyle vefat eden Beytullah HEPER, aynı zamanda Eskişehirspor'un efsane oyuncularından Prof.Dr.Fethi HEPER'in de ağabeyi idi.

BEYTULLAH HEPER KİMDİR?
1927 yılında Eskişehir'de doğdu. 1947 yılında karikatür çizmeye başladı. Eskişehir yerel basınında Sakarya, İstikbal, Her Sabah, Saksağan, Çimdik, İki Eylül gazetelerinde, ulusal basında da Resimli Hikayeler, Hayat, Dolmuş, Tef, Akbaba, 20. Asır, Hafta, Yelpaze, 41buçuk dergilerinde karikatürleri yayımlandı. 

Günlük Spor gazetesinde 'Maraton Raşit' adlı bant karikatür tipini yarattı ve uzun süre yayınladı. Eskişehir Ticaret Odası gazete ve bültenlerinde yıllarca ticari konularda karikatürler çizdi. 

2 Eylül Gazetesinde günlük karikatürler çizen Heper, ilk kişisel sergisini 1961 yılında Eskişehir'de açtı. 

Bir çok ulusal ve uluslararası karma sergiye katan Heper, İtalya’da “Venedik” konulu yarışmada Özel Ödül (1975), Altın Boynuz Haliç Uluslararası Karikatür Yarışmasında Bronz Boynuz Ödülü (1983), Milliyet Sanat Dergisi Abdi İpekçi Yarışmasında Mansiyon Ödülü (1984) ve 2003 yılında Eskişehir Sanat Derneği tarafından “Onur Ödülü” ne değer bulundu.

Beytullah HEPER evli ve 3 çocuk babasıydı.


Beytullah HEPER
Karikatürcü
(1927 - 02.07.2017)
Beytullal HEPER
(Çizen: Ekrem BORAZAN)