Cemal Ragıp DERİN Vefat Etti


1972-1973 yıllarında Yenigün gazetesinde Şenol KİRPİKLİOĞLU'nun (APS) stüdyolarında resim ve çizgi roman çalışmaları ile çizgisini geliştirdi. Hayat dergisine illüstrasyonlar çizdi. 1974 yılısonunda Hürriyet'in Kelebek ilavesinde 'Soap Opera' tarzı aşk öyküleri hazırladıktan sonra Bülent ARABACIOLU ile bu gazetenin Ponpon adlı mizah..
---

Cemal Ragıp DERİN Vefat Etti..

Kocaeli'de doğan Cemal Ragıp DERİN, küçük yaşta babasının görevi dolayısıyla ailesinin İstanbul'a yerleşmesiyle birlikte resim çizimlerine başlar. İlk resimli romanı "Cengiz Noyan" 1969 yılında Dünya gazetesinde yayımlandı.


Kocaeli'de doğan Cemal Ragıp DERİN, küçük yaşta babasının görevi dolayısıyla ailesinin İstanbul'a yerleşmesiyle birlikte resim çizimlerine başlar. İlk resimli romanı "Cengiz Noyan" 1969 yılında Dünya gazetesinde yayımlandı.

1972-1973 yıllarında Yenigün gazetesinde Şenol KİRPİKLİOĞLU'nun (APS) stüdyolarında
resim ve çizgi roman çalışmaları ile çizgisini geliştirdi. Hayat dergisine illüstrasyonlar çizdi. 1974 yılı sonunda Hürriyet'in Kelebek ilavesinde 'Soap Opera' tarzı aşk öyküleri hazırladıktan sonra Bülent ARABACIOLU ile bu gazetenin Ponpon adlı mizah ilavesinde pek çok karikatür, vinyet çizmiş, kapak yapmıştır.

..Sezgin BURAK'ın “Bizimkiler'inde uzun süre resim çizdi. Daha sonra Çarşaf'ta ve Semih BALCIĞLU ile birlikte Çivi dergileri, Güneş gazetesi ve Suat YALAZ'ın Karaoğlan dergilerinde çizdi. Dönemin tüm önemli gazetelerinde çalıştı

Televizyonda oynayan dizilerin parodilerini çizgi romana uyarlamıştır. Kandemir KONGUK ile Kısmetsiz İsmet adlı mizahi konusu olan bir karakter yaratıp maceralarını çizmiş, ardıdan Müjdat GEZEN'le beraber Güldürü Üretim Merkezi (GÜM) kadrosunda yer almıştır. 
Ceylan Yayınları'nın Teksas ve Tommiks serilerine pek çok kapak resmi hazırlamış olan çizer, 1982 yılında faaliyete başlayan Güneş gazetesine geçmiş ve yeteneğini bu gazetenin sayfalarında sergilemeyi sürdürmüştür. 


1983'de Günaydın gazetesinde Doğan Bey'i çizmeye başladı. Durakoğlu tiplemesini Rahmi TURAN'la birlikte bant olarak çalıştı. Günaydın gazetesinde aynı zamanda ‘Çiğdem' isimli bir de bant yaptı. Sabah gazetesinin kuruluşunda aynı bantlarla çalışmalarına orada devam etti.

Sabah gazetesinin kuruluşuyla beraber Rahmi TURAN'ın teklifi üzerine bu gazeteye geçen ressam, Durakoğlu'nun maceralarını burada da hazırlamayı sürdürmüş, ayrıca gazete yönetimiyle anlaşamayarak ayrılan Abdullah TURHAN'ın ilk 6 sayfasını çizdiği Hilmo başlıklı ses getiren çizgi roman öyküsünü yaklaşık altı ay boyunca çizerek tamamlamıştır. 

1988'de Günaydın'a geri dönerek Durakoğlu'nun yeni maceralarını ve Çiğdem adlı karikatürize günlük bir bant çizmiştir. Doğan Bey adlı karakteri bir dönem kendisinden izin alınmadan Kara Murat dergisinde de tefrika edilmiştir. 

Daha sonradan Türkiye gazetesi Türkiye Çocuk dergisi, Ustura mizah dergisi, Yeni Şafak ve Son Çağrı gazetelerinde çalıştı. 'Son Çağrı' gazetesinde Galatalı Salih başlıklı Kurtuluş Savaşı öncesi işgal yıllarında geçen konusuyla bir kabadayı kahramanın maceralarını çizmiştir. Yeni Şafak gazetesini ilk yayımlayan ve ismini veren 5 kişiden biridir. 
Bursa'da çıkan bazı gazetelerde de hizmet verdi. Ayrıca belediye bültenlerinde de çok sayıda resmi yayınlandı.
Tercüman gazetesinde yakın zamanda Sır Kapısı, Pehlivan Hikayeleri ve İslamiyet'in ilk yıllarıyla ilgili bantları yayınlandı.

DERİN, kendini yağlı boya resim çalışmalarına vermeden önce Son Çağrı gazetesine tarihi ve dini konulu çalışmalar hazırladıktan sonra, Yeni Şafak gazetesinin altı kurucu üyesinden biri olmuştur.

Yağlı boya resim yanında çok sayıda hikaye, roman ve ders kitaplarında da, resimleri yayınlanmıştır. 
Cemal Ragıp DERİN uzun süredir tedavi görüyordu. 14 Temmuz 2017 Cuma günü yaşama veda etti.
---------------
Cemal Ragıp DERİN / Facebook:
https://www.facebook.com/cemal.r.derin
Video - Youtube /Ropörtaj:
https://www.youtube.com/watch?v=BJg93bpcd40
https://www.youtube.com/watch?v=X08BK4b_mLo


Cemal Ragıp DERİN


Cemal Ragıp DERİN
(10.10.1950 - 14.07.2017)


Cemal Ragıp DERİN
Karikatürcü - Çizgi Romancı - Gazeteci
(Çizen: Serhat FİLİZ)Aralık 1982
C. Ragıp DERİN'in çizgisiyle
'Güldürü Üretim Merkezi' (GÜM)
çalışan kadrosu.
Cemal Ragıp DERİN en önde oturan sarı giysili
(Cihan DEMİRCİ Arşivi)