Yener ÇAKMAK'ın Ardından

🔴Yener ÇAKMAK'ın Ardından. Yener ÇAKMAK için kim ne söyledi. Yener ÇAKMAK, 7 Şubat 2017 Salı günü yaşama veda etmişti. Oysa 3 gün öncesinde 4 Şubat günü İBB Karikatür ve Mizah Merkezi'ndeki İbrahim TUNCAY karikatür sergisi..Yener ÇAKMAK'ın Ardından..

Karikatür camiasının sevilen çizerlerinden Yener ÇAKMAK, 7 Şubat 2017 Salı günü yaşama veda etmişti. Oysa 3 gün öncesinde 4 Şubat günü İBB Karikatür ve Mizah Merkezi'ndeki İbrahim TUNCAY karikatür sergisinin açılışında dostlarıyla bir aradaydı..


Karikatür camiasının sevilen çizerlerinden Yener ÇAKMAK, 7 Şubat 2017 Salı günü yaşama veda etmişti. 

Oysa 3 gün öncesinde 4 Şubat günü İBB Karikatür ve Mizah Merkezi'ndeki İbrahim TUNCAY karikatür sergisinin açılışında dostlarıyla bir aradaydı. 
Her zamanki gülümseyen yüzüyle insanlarla sohbet etti, fotograflara poz verdi. Daha da önemlisi, sergi salonunun bir köşesinde elinde çizim dosyasıyla karikatüre yeni başlamış fakat kimsenin dikkatini çekmeyen genç bir çocuk duruyordu. O'nu orada bulunan bir çok çizerle tanıştırıp, çizimlerinin görülmesini, yapıcı eleştiriler almasını sağlamıştı.
O hep güleç ve naif yüzüyle anımsanacak.. 
---

Yener ÇAKMAK İçin Kim Neler Söyledi..


(Fotograf:
İbrahim TUNCAY)
"Çektiğim Bu fotoğrafını çok sevmişti... Çok üzgünüm" 
(İbrahim TUNCAY)

"Geç tanıyıp, erken kaybetmenin hüznünü yaşıyorum. Bana tecrübesiyle her zaman destek olan ve iki yıl önce de Küresel TV'de konuğumuz olan Tevfik Yener ÇAKMAK ustamıza Allah'tan rahmet diliyorum. Karikatür camiamızın başı sağolsun." 
(Mehmet Saim BİLGE)

"Dostumuz, arkadaşımız, karikatürist, yazar Tevfik Yener Çakmak'ın vefat etmiştir. Camiamızın en centilmen, sempatik ve sevilen mensuplarındandı. Merhum dostumuza rahmet, kederli ailesi başta olmak üzere dostlarına, meslektaşlarına, sevenlerine sevdiklerine baş sağlığı ve sabır diliyorum." (Akdağ SAYDUT)

Bir efsane daha aramızdan ayrıldı. Çizgi roman kahramanlarının Facebook "babası" Yener ÇAKMAK'ı kaybettik. Yener ÇAKMAK, efsane Günaydın (Gazetesi) ekibinin renkli bir simasıydı. Çektiği fotoromanlar ile ve karikatürleriyle Türk basınında önemli bir yer edinmişti.
Çevresinde sevilen bir şahsiyet olan Yener ÇAKMAK Son zamanlarda TRT ekranlarında çizgi romanlar ile ilgili programlara da katılmıştı." (Yücel DÖNMEZ)

"Karikatür ve çizgiroman dünyamızın belleği, her bilgiye ihtiyacı olanın gönüllü kütüphanesiydi. Çok büyük katkılarını gördüğüm değerli bir ağabeyimdi. Eksikliğini çok hissedeceğim." 
(Kürşat COŞGUN)

"Yener Çakmak abi güzel yürekli insan.. Hâlâ inanamıyorum... Cumartesi günü karikatür sergisindeydi Yener abi..." (Yaşar FIRAT)

"Karikatürcü ağbimiz Yener Çakmak'ı kaybetmişiz... Başımız sağolsun arkadaşlar... (Mehmet SELÇUK)

 "YENER galiba yalnızca kendisine ayrılan süreyi YENEMEDİ." (Muhittin KÖROĞLU)

"Maalesef özü sözü bir adam gibi adam 1950 doğumlu sevgili Tevfik Yener Çakmak Abiyi bugün 7 Şubat.2017 günü akşam üzeri saat 19:00 da kaybettik. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve sanat camiasına baş sağlığı diliyoruz." (İsmail KAR)

"Hala inanamiyorum. Bugün paylaşımlari vardi. Çok üzüldüm. Işıklar içinde uyusun." (Menekşe ÇAM)

"Kim verecek şimdi Fener'in haberlerini gruptan!? :( Şok oldum! Bir güleryüzlü abimiz daha eksildi...Allah kalan büyüklerimize uzun ömürler versin..Ailesine ve karikatür camiasına baş sağlığı dilerim.Çok üzüldüm..." (Kürşat ZAMAN)

"Çok üzüldüm. Çok da erken sanki.. Kendisini severdik, başımız sağolsun.." (Firuz KUTAL)


"Çok üzüldüm. Değerli dostumuz ağbeyimize Allah'tan rahmet, sevdiklerine sabırlar dilerim. Karikatür camiasının başı sağolsun. Mekanı cennet olsun, Rahat uyu..." 
(Serdar KICIKLAR)

 "Bu dünyadan sessiz sedasız uçtu gitti, herkesin sevgilisi, abisi, çoğumuzun ustası Yener usta... Zordur herkesin sevgisini kazanabilmek çünkü alçak gönüllü, sevecen ve insan sevgisiyle dolu olmayı gerektirir tıpkı Yener usta gibi...
Güle güle ustam, seni çok özleyeceğiz." (Saadet DEMİR YALÇIN)

"Yener ÇAKMAK Ağabeyi kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim. Çok üzgünüm." (Hüseyin TANYERİ)"Sevgili dostum Yener ÇAKMAK bizi bıraktı..Sevilen bir arkadaşımızdı...
Orhan BÜYÜKDOĞAN abimizin çizgisi ile...
Yener ve ben..Huzurla uyu Yener seni özleyeceğiz..." (İbrahim TAPA)

"Sevgili Yener Abi, 1 oy bile sayılmayacak ama her zaman kayıtlarda bulabileceğimiz bir 'Hayır' diyerek gitti… 
Kafalarından 'Hayır' geçen ama belli ki ne yaptığını bilmeden 'Evet' diyecek milyonlarca insanın aksine; 'böyle bir yaşamın' felsefesine oturtulmuş, ileriye miras kalacak güçlü bir 'Hayır'la… 
Aslolan; sayıların, sanılanın ve niceliğin aksine, onurlu ve nitelikli bir adımdır yaşam… Ve aslında; her onurlu yaşam bir manifestodur, arda kalan.. 
Onun için 'Yener abi’ler' hep vardır.. Keşke, ‘Keşke’ demeseydik de, keşke ölümlerde ‘biraraya’ gelmeseydik. Ve belki, bir de 'Hayır'lar da.. Yine de '…üstü kalsın!'.. 
Saygılar, sevgiler Yener abi, hep ışıklar içinde kal!.." (Vahit AKÇA)

"Çizer, mizahçı dediğin adam kendi naif dünyasını yaratarak o dünyanın içinde bir yaşam kurmasını bilir... İşte böylesine kendi yarattığı o naif dünyasının içinde yaşamını sürdürmüş sevgili bir dost, bir ağabey, Yener ÇAKMAK da sessizce veda etmiş dünyaya... O da 7 Şubat 2017 akşam saatlerinde henüz 67 yaşında terk etmiş bizi... (...)" (Cihan DEMİRCİ)  ⬤
---------------
(Yazının Devamı  >>>)
Yener ÇAKMAK'la Ropörtaj >
Yener ÇAKMAK Son Sergisi >
İlgili Haberler:
- Ters Ninja.com >
- Hürriyet.com.t
---