Birol ÇÜN 40. sanat yılı karikatür sergisi. 20 Şubat - 17 Mart 2018. Konak Belediyesi Neşe ve Karikatür Müzesi, İzmir.......... Yener ÇAKMAK karikatürleri sergisi. 10 Şubat-06 Mart. Karikatür Evi, Kadıköy.......... Muhittin KÖROĞLU ve Raşit YAKALI. Söyleşi 24 Şubat Cumartesi, 15:00, Karikatür Evi, Kadıköy.......... 'Terörizmin Sonu' karikatür yarışması yeni son tarih 1 Mart 2018, Tahran, İran........... 'Bizim Gazete' 18 Şubat 2018 Sayısı. PDF >.......... Ahmet Ümit AKKOCA karikatür sergisi. 3-28 Şubat 2018, İBB karikatür ve Mizah Merkezi, İstanbul.......... Cartoon Colors'a Haberlerinizi,..... Karikatürlerinizi,..... Portre Çizimlerinizi gönderebilirsiniz,..... Duyuru ve Reklamlarınız için irtibat kurabilirsiniz..

2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü Sonuçları

Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de düzenlenen '2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü' sonuçları açıklandı...

17.02.2017

"Gırgır Mizah Dergisi" Kapatıldı

Kapatılan yayınlar arasına mizah dergisi Gırgır da dahil oldu..
Son sayısında yayınladığı bir karikatürle kamu


Son sayısında yayınladığı bir karikatürle kamuoyunda büyük tepki toplayan Gırgır Mizah Dergisi kapatıldı. Yayıncı şirketin avukatı, "Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacağız" dedi.

Haftalık olarak yayımlanan Gırgır mizah dergisinin yeni sayısında Hz. Musa ile ilgili bir karikatür yayımlandı. Karikatür'de Hz. Musa'ya ve İslam'a hakaret edildiğini düşünen bir çok kişi sosyal medyadan dergiye tepki gösterdi. 

Bir döneme damgasını vuran ve Türkiye'nin en çok satan fakat zamanla el değiştirerek ve bir süre de Sözcü Gazetesi'nin ilavesi olarak yayın yaşamını sürdüren Gırgır Mizah Dergisi artık satılmayacak.

Tepkiler üzerine derginin Twitter hesabından "Yorgunluk ve uykusuzluk nedeniyle basım öncesi fark edilmeyen bu "berbat" karikatür nedeniyle incitmiş olduğumuz herkesten özür dileriz." mesajı paylaşıldı.

#GırgırDergisiKapatılsın etiketi ile paylaşılan ve "Charlie Hebdo" katliamı örnek gösterilerek dergiyi tehdit eden mesajlar da yer aldı.

​Yayıncı şirketin avukatı şu açıklamayı yaptı:

“Gırgır dergisinin son sayısında yayınlanan hoş olmayan karikatür nedeniyle yayıncı şirket Gırgır dergisinin kapatılmasına ve dergide çalışanların tamamının işten çıkarılmasına karar vermiştir. 
Bu karikatürün yayınlanması en başta toplumumuzu rahatsız ettiği gibi, yayıncı şirketi de çok rahatsız etmiştir. Karikatürün firmayı zor durumda bırakmak amacıyla kötü niyetli çalışan kişi veya kişiler tarafından yayınlandığını düşünüyoruz. Kasti bir tutum söz konusudur. 

Dini değerlerin aşağılandığı bu karikatür kötü niyetli bir tutumla çizilerek, yayıncı şirkete danışılmadan, adeta gizlenerek, son anda habersizce yayına verilmiştir. Bunu yapan çalışanlar dini değerleri aşağılamak suretiyle suç işlemiştir. Buna sebep olan çizer ve çalışanlar hakkında yayıncı firma olarak Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağız.” 

Gırgır Mizah Dergisi / Vikipedi:
https://tr.wikipedia.org/wiki/G%C4%B1rg%C4%B1r_(dergi)
(Kaynaklar):
Sputnik News
https://tr.sputniknews.com/turkiye/201702171027263762-girgir-dergi-kapatildi/
Medyanoz:
https://twitter.com/medyanozorg
http://medyanoz.org/Haber/16474/HAZRETI-MUSA-KARIKATURUNE-TEPKI

Hz. Musa karikatürü yayınlandığında tepki çekmişti.
#GırgırDergisiKapatılsın 
hashtagindenin ardından derginin kapatıldığı
kamuoyuna duyuruldu.

CartoonColors'da yayımlanan yazı, görsel ve videoların fikri sorumluluğu sahiplerine aittir.