26 Ocak 2017 Perşembe

Dünya Barışına Katkı Koyan Bir Geçmiş

Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği 31. Yılında.. Adada barışın ve demokrasinin gelişmesine yaptığı katkı nedeniyle 2016 Kitap Fuarı “Onur Ödülü”ne değer görülen
Dünya Barışına Katkı Koyan Bir Geçmiş..

Kuruluşundan günümüze evrensel karikatür sanatına katkı sağlayan işleviyle, adada barışın ve demokrasinin gelişmesine yaptığı katkı nedeniyle 2016 Kitap Fuarı “Onur Ödülü”ne değer görülen bir oluşum..


Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği 31. Yılında..
Adada barışın ve demokrasinin gelişmesine yaptığı katkı nedeniyle 2016 Kitap Fuarı “Onur Ödülü”ne değer görülen bir oluşum.
Kuruluşundan günümüze evrensel karikatür sanatına katkı sağlayan işleviyle, adada barışın ve demokrasinin gelişmesine yaptığı katkı nedeniyle 2016 Kitap Fuarı “Onur Ödülü”ne değer görülen bir oluşum.

Musa KAYRA, Hüseyin ÇAKMAK, M. Serhan GAZİOĞLU, Alper SUSUZLU, Mehmet ULUBATLI ve Cemal TUNCERİ isimli karikatür sanatçıları tarafından, 25 Ocak 1986 tarihinde Lefkoşa’da kurulan Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği 31. yaşını kutluyor.

Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği, her türlü baskılara, engellere ve tehditlere rağmen, Kıbrıs Türk karikatür sanatçılarının haklarını savunmak, Kıbrıs Türk Karikatür Sanatı’nı yurt içinde ve yurt dışında tanıtmak, Evrensel Karikatür Sanatı’nın ilerici geleneği doğrultusunda Kıbrıs ve Dünya barışına çizgileriyle katkı sağlamak amaçları ile kuruldu ve bu amaçlar doğrultusunda, 1986 – 2016 yılları arasında, Kıbrıs’ta ve Dünya’nın çeşitli ülkelerinde yüzlerce etkinlik gerçekleştirildi.

Kıbrıs Türk Karikatürcüler Derneği geçtiğimiz yıl, “Kıbrıs’ta ve Dünya’da barışın, demokrasinin, insan haklarının, söz – düşünce ve anlatım özgürlüğünün gelişmesine; Kıbrıs’taki toplumların birarada yaşayabilmesi için şiddetin, ırkçılığın, savaşın, gericiliğin ve düşmanlığın engellenmesine” karikatür sanatı aracılığı ile Kıbrıs’ta ve Dünya’da 30 yıldır gerçekleştirilen etkinlikler nedeni ile Işık Kitabevi tarafından, 2016 Kitap Fuarı “Onur Ödülü”ne değer görülmüştü.