Orhan DOĞU Yaşamını Yitirdi

Karikatürcü Orhan DOĞU Yaşamını Yitirdi1932 doğumlu karikatürcü Orhan DOĞU 84 yaşındaydı.Karikatürcü Orhan DOĞU bu gece sabaha karşı hayata veda etti. Bir dönem Karikatürcüler Derneği Başkanlığı da yapmış olan DOĞU, 84 yaşındaydı. 1932 yılında İstanbul'da Eyüp'te doğdu. Bir ilkokul, bir ortaokul ve liseyi bitirdikten sonra..
---

Orhan DOĞU Yaşamını Yitirdi..

Karikatürcü Orhan DOĞU bu gece sabaha karşı hayata veda etti. Bir dönem Karikatürcüler Derneği Başkanlığı da yapmış olan DOĞU, 84 yaşındaydı.


Karikatürcü Orhan DOĞU bu gece sabaha karşı hayata veda etti. Bir dönem Karikatürcüler Derneği Başkanlığı da yapmış olan DOĞU, 84 yaşındaydı.

Orhan DOĞU Kimdir?

1932 yılında İstanbul'da Eyüp'te doğdu. 
Bir ilkokul, bir ortaokul ve liseyi bitirdikten sonra Güzel sanatlar Akademisi İç Mimari Bölümü'nden mezun oldu. 

Karikatür çizmeye ortaokulda iken başlamıştı. 1953 yılında Yunus NADİ Armağanı karikatür birincisi oldu. Bu ödül ülkemizde karikatür dalında açılan ilk ve en büyük yarışmanın sonucudur.

Orhan DOĞU uzun yıllar bir çok karikatür  ve mizah dergisine karikatürler çizdi. Sonra 10 yıl kadar bir karikatür suskunluğu geçirdi. 1975 yılında İtalya Vercelli'de 10 Türk Karikatürcüsü ile beraber yeni bir ödül aldı. O yıldan beri Karikatürcüler Derneği'nin bütün çalışmalarına ve sergilerine katıldı.

1980'de Doğayı Koruma Derneği'nin ödülünü aldı. 1990'da Karikatürcüler Derneği başkanlığını yaptı. 
Son yıllarda ulusal ve uluslararası bir çok karikatür yarışmasının seçiciler kurulunda bulundu.
Orhan DOĞU, 07 aralık 2016 Çarşamba günü İstanbul'da yaşama veda etti. ⬛


VİDEO:
Orhan DOĞU Karikatür Sergisi
04 Nisan 2015
(Raşit YAKALI arşivi)