6 Aralık 2016 Salı

İzel ROZENTAL Karikatür Sergisi Açıldı

"Karikatör" başlıklı serginin kapanış tarihi 08 Ocak 2017 Pazar..
İzel ROZENTAL kişisel karikatür sergisini "Karikatör" adıyla Schneidertempel Sanat Galerisi’nde açtı. 5 Aralık 2016 Pazartesi günü açılışı yapılan sergiye çok sayıda sanatsever ve karikatürcü katıldı.İzel ROZENTAL kişisel karikatür sergisini "Karikatör" adıyla Schneidertempel Sanat Galerisi’nde açtı. 5 Aralık 2016 Pazartesi günü açılışı yapılan sergiye çok sayıda sanatsever ve karikatürcü katıldı.

25 yıldır Şalom gazetesinde güncel karikatürler çizmekte olan İzel ROZENTAL, sergilediği eserleri yine "Karikatör" adıyla bir seçkide topladı. Seçkinin basımı Gözlem Yayınları'nın imzasını taşıyor. 
ROZENTAL'in bir de, yaşamının geçtiği Moda semtini anlattığı “Moda Sevgilim- 'Yeniden'” adlı anı kitabı bulunuyor.

İzel ROZENTAL’ın Özgeçmişi
2 Mart 1951 tarihinde İstanbul’da doğdu. 1971 yılından itibaren amatör olarak çizdiği karikatürleri bazı gençlik ve mizah dergilerinde yayınlandı. 
1991 yılında, İstanbul’da yayınlanan Şalom Gazetesi için haftalık olarak editoryal karikatür çizmeye başladı.
O tarihten bu yana Tünelin Ucu başlığı altında Şalom Gazetesi’nin birinci sayfasında politik karikatür çiziyor. Briç konulu karikatür ve çizgi bantları Fransa, ABD ve İngiltere’de 1996 - 2000 yılları arasında düzenli olarak yayınlandı. Çeşitli uluslararası karikatür sempozyumlarında bildiriler sundu.
Le Monde gazetesinin çizeri Plantu’nün kurucusu olduğu Cartooning for Peace vakfının üyesidir. (Fotograflar: Akdağ SAYDUT)
(Kaynak):
http://karikaturculerdernegi.com/2016/12/izel-rozental-karikatur-sergisi-acildi/