- Yener ÇAKMAK karikatürleri sergisi. 10 Şubat-06 Mart. Karikatür Evi, Kadıköy.......... - Muhittin KÖROĞLU ve Raşit YAKALI. Söyleşi 24 Şubat Cumartesi, 15:00, Karikatür Evi, Kadıköy.......... - 'Terörizmin Sonu' karikatür yarışması yeni son tarih 1 Mart 2018, Tahran, İran........... - 'Bizim Gazete' 18 Şubat 2018 Sayısı. PDF >.......... - Ahmet Ümit AKKOCA karikatür sergisi. 3-28 Şubat 2018, İBB karikatür ve Mizah Merkezi, İstanbul.......... - Cartoon Colors'a Haberlerinizi,.......... Karikatürlerinizi,.......... Portre Çizimlerinizi gönderebilirsiniz,.......... Duyuru ve Reklamlarınız için irtibat kurabilirsiniz..

2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü Sonuçları

Çin Halk Cumhuriyeti'nin başkenti Pekin'de düzenlenen '2017 Uluslararası En İyi Mizah Sanatçısı Ödülü' sonuçları açıklandı...

18.11.2016

Karikatür ve Psikoloji


Karikatür ve Psikoloji panelleri 15 Kasım 2016 tarihinde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi..Karikatür ve Psikoloji panelleri 15 Kasım 2016 tarihinde yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Karikatürcüler Derneği izmir Temsilciliği'nin Konak Belediyesi Kültür Etkinlikleri kapsamında düzenlediği  etkinlik kapsamında düzenlenen aynı konulu karikatür sergisi Konak Belediyesi Türkan Saylan Kültür Merkezi Benal Nevzat Salonu'nda saat 17.00 de açıldı.

Psikiyatrist- Karikatürcü Prof.Dr.Ahmet ÇELİKKOL’ün yönlendiriciliğinde gerçekleştirilen panellerde, saat 18.00'da başlayan "Görsel bir sanat olan karikatür ile bir bilim olan psikolojinin birey üzerindeki etkisi" konulu birinci oturumda Prof.Dr.Oğuz DİCLE (D.E.Ü. Tıp Fakültesi Dekan v.) (Doktor-Karikatürcü) karikatürün özgür alan yaratması işlevinin üzerinde yoğunlaştırdığı sunumunda dünya çizerlerinden çeşitli örneklere  yer verdi. 
Yrd.Doç. Gülgün MEŞE (E.Ü.Edebiyat Fak. Psikoloji Bölümü Sosyal Psikoloji A.B.D. Başkan yrd.) mizah duygusu modelleri, sosyal psikolojide mizah, sosyal etkileşimde mizahın bileşenleri, mizahın kişiler arası ilişkilerde işlevleri başlıkları altında karikatürün değişik toplumlardaki algılanma farklılıkları ve karikatürün normlara karşı çıkmanın bir yolu olarak işlevlerine dikkat çekti. 

Devamında sosyal olaylarda karikatürün yönlendirici etkisi, mizahın başka kişiler üzerinde kontrol mekanizması olarak kullanılması, sosyal grupların mizahı farklı kullanımları, benlik sunumu ve mizah, grup kimliği, grup birlikteliği ve mizah konularına da değinen MEŞE sunumunu mizahın ve karikatürün olumlu duygular yarattığı ve bu duyguların bireylerin davranışlarını etkilediği saptamasıyla bitirdi.

M.Mahzun DOĞAN (Gazeteci-yazar) karikatürün bilinen tarihinin öncesine uzanarak ,

Hititlerin şenliklerinde coşkulu insanların şenliğin etkisiyle normalde katlanamayacakları davranışlara hoşgörü ile yaklaşabildiklerine, yine aynı durumun Diyonizos şenliklerinde de izlenebildiğine dikkat çekerek, Abdülhamit baskısının sona erdiği 2. Meşruriyet'teki mizah patlaması ile paralelliklerini vurguladı. 

Yoğun baskı dönemlerinin ardından yaşanan mizah patlamaları dönemlerinden örneklerle devam ettirdiği konuşmasında bu durumun toplumun zulümden öc alması olarak görülebileceğini söyledi.

"Karikatür sanatındaki psikolojik işlevler" konulu ikinci oturumun konuşmacılarından Prof.Dr. Barış Baklan (D.E.Ü. Tıp Fakültesi Nöroloji A.B.D) (Doktor-Karikatürcü) görmek, çizmek eylemlerini, beyin ve karikatür başlığı altında nörolag gözüyle, nöroloji açısından ele aldığı konuşmasında, beynin fizyolojisi ve mizah yaratımı süreci ile ilişkisini kendi karikatürlerinden derlediği slaytlar eşliğinde aktardı.

Dr.Rifat Mutlu (Doktor-Karikatürcü) ağırlıklı olarak karikatür siyaset ilişkisine değindiği konuşmasında korku duygusunun karikatürcü ve izleyici üzerinde baskılayıcı etkilerinden söz etti. 

Karikatürün kendisine yer bulacağı mecraların sınırlanmasının dahi korku duygusunu oluşturabildiğini belirten MUTLU, cesaret duygusunun da yerini Ali Ulvi, Turhan SELÇUK örnekleri üzerinden  aktardı.

Hasan Efe (Psikolojik Danışman-Karikatürcü) imgeler ve hastalıklar  başlıklı makaleden yola çıktığı anlatımında , çocuk resimlerinin işlenmemiş karikatür olarak değerlendirilebileceğini belirtti. Karikatürün bireyi doğrudan etkileyen  alan olarak dışavurumcu terapide, danışanın karikatüre ilgili olması halinde başarılı olarak kullanılabileceğini örnekler üzerinden açıklayan EFE, karikatürün kullanıldığı terapi ile uçak korkusundan kurtulan bir danışana ilişkin deneyimlerini aktardı.

Etkinlikte Konak belediyesi Kültür Müdürü Abdullah TUNALI, Müzeler Koordinatörü Mehmet KARAMAN, Karikatürcüler Derneği İzmir Temsilcisi Mehmet ASLAN ve İzmirli çizerlerden Murteza ALBAYRAK, Ercan BAYSAL, Mehmet ASLAN, Eray ÖZBEK, Abidin KÖSE, İrfan ÖZÜDOĞRU, Ayten KÖSE, Cem KOÇ, Kemal BULUŞ,  Birol ÇÜN ve sergiye İstanbul’dan katılan Psikolog çizer Aslıhan ÖNCÜ de hazır bulundular.

CartoonColors'da yayımlanan yazı, görsel ve videoların fikri sorumluluğu sahiplerine aittir.