7.10.2016

“Yaşar KEMAL" Sergisi Açıldı

"Yaşar KEMAL Buluşmaları"nın ilki karikatür sergisi ile başladı..  Karabağlar'da açılan sergide toplam 34 portre karikatür yer alıyor..


Toplam 34 karikatürün yer aldığı sergiye Yaşar KEMAL’in eşi Ayşe Semiha BABAN da katıldı.

Uğur MUMCU Parkı’nda düzenlenen “Yaşar Kemal Portreleri” karikatür sergisine Karabağlar Kaymakamı Mehmet Sadık TUNÇ, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin SELVİTOPU, CHP Karabağlar İlçe Başkanı Ali İhsan YILDIZ, sanatçılar, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin SELVİTOPU, lise yıllarında Yaşar KEMAL’in İnce Memed’ini okuduğunu bu sayede Anadolu insanını, Çukurova’yı tanıdığını söyledi. 

Yaşar KEMAL’in ülkemizin yetiştirdiği çok önemli kültür, sanat insanı olduğunu belirten SELVİTOPU, “Dünya çapında bir yazardı. Onu minnetle anıyoruz. O aramızda bedenen değil ama eserleriyle sonsuza kadar bizimle yaşayacak” diye konuştu. Başkan SELVİTOPU ayrıca, önümüzdeki yıllarda Karabağlar’da 6 kültür sanat merkezi açacaklarını da sözlerine ekledi.

Usta sanatçı Yaşar KEMAL’i hayatının son döneminde yakından tanıma fırsatı bulan Karabağlar Kaymakamı Mehmet Sadık TUNÇ ise, bu etkinliğe katılmaktan son derece mutlu olduğunu söyledi. Yaşar KEMAL’i doğa sevdalısı, tüm insanlara sevgiyle, güzellikle bakan bir insan olduğunu hatırlatan TUNÇ, ayrıca ilçedeki yeni kurulan bir mahalleye “Yaşar KEMAL” adını veren Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin SELVİTOPU ve belediye meclis üyelerine şükranlarını sunduğunu ifade etti.


Yaşar KEMAL’in hayat arkadaşı Ayşe Semiha BABAN ise Yaşar KEMAL’in artık Karabağlarlı olduğunu belirterek, “Ben de sayesinde Karabağlarlıyım” dedi. 
KEMAL’in “Kimsecik” romanının korku üzerine olduğunu belirten BABAN, “İnsanın en temel güdüsü korkudur ve insanı insan yapan da korkunun üzerine yürümektir. Bunu her zaman tekrarladı. 

Korkunun üzerine yürümenin en önemli aracı mizahtır. Yaşar KEMAL’in romanlarında mizahı çok görürüz. Mizahın çok önemli alanı karikatür. Çok karikatürcü dostu vardı. Çok önem verdiği sanattı. Burada Yaşar KEMAL karikatürlerinin olması beni çok mutlu etti” diye konuştu.
Daha sonra söz alan yazar Adnan BINYAZAR ise Yaşar Kemal’in yaratıcılığın en büyük simgelerinden birisi olduğunu ifade etti ve “Yaşar, Türk aydınlanmasının en etkili ve son ismidir.” dedi.
Son olarak söz alan Karikatürist Mustafa YILDIZ; “Yaşar KEMAL gibi dev bir yazarın etkinliğinde portre karikatürlerle yer almamız bizleri çok mutlu etti. Farklı şehirlerde yaşayan 34 çizer arkadaşımızın katıldığı sergiyi İzmir Karikatürcüler Platformu adına açtık” dedi. Sergi gezenler tarafından ilgi ile izlendi. Sergi öncesi karikatüristlere teşekkür belgeleri verildi.