12.10.2016

Galeri.. Levent KIRCA

Sanatçı Levent KIRCA, ölümünün birinci yılında anılıyor.. (28 Eylül 1950 - 12 Ekim 2015)..
Komedyen, tiyatro ve sinema oyuncusu Levent KIRCA, ölümünün birinci yılında anılıyor. Bu nedenle, Levent KIRCA Kültür Sanat Merkezi’nde bir anma töreni düzenlenecek.
Asıl adı Zeki Levent KIRCA olan ünlü sanatrçı, 28 Eylül 1950, Samsun doğumlu. İlk kez 1964'te Ankara Devlet Tiyatrosu'nda sahneye çıktı. Ankara Birlik Tiyatrosu ve Halk Oyuncuları'nda çalıştı. "Nasreddin Hoca Oyun Treni", "Siz Olsaydınız Ne Yapardınız?", "Bu Oyun Nasıl Oynanmalı?", "Sağlık Olsun!", "Ne Olur Ne Olmaz" gibi televizyon dizilerinin yapımcılığını üstlendi. 

1978'de "Altınşehir" adlı filmle sinemaya geçti. "Ne Olacak Şimdi?" ve "Mavi Muammer" adlı filmlerde oynadı. "Hodri Meydan Topluluğu" adlı Tiyatro Grubu'nu kurdu. Eski eşi Oya BAŞAR ile birlikte "Güzel ve Çirkin" ve "Sefiller" adlı oyunları sergiledi. "Üç Baba Hasan", "adıncıklar" adlı oyunları sergiledi. 

1988'de başlayıp 22 yıl süren "Olacak O Kadar" adlı televizyon programını hazırladı. İlk sinema yönetmenlik denemesini "Son" adlı filmle yaptı. Daha sonra "Şeytan Bunun Neresinde" adlı filmi yönetti.1998 yılında 33. Türkiye Hükûmeti'nde Kültür Bakanlığı'nın tavsiyesiyle verilmeye başlanan Devlet Sanatçısı unvanına lâyık görülmüş ancak KIRCA 'nın bu ünvanı Nisan 2015'te geri alınmıştir.

Saint Petersburg Bal Mumu Heykelleri Müzesi'nde heykeli bulunmaktadır.

Levent KIRCA, Aydınlık Gazetesi yazarlığı ve Vatan Partisi'nin Merkez Yürütme Kurulu üyeliği yapmıştır. Sanatçının ikisi ilk eşinden, ikisi de Oya Başar'dan olan 4 çocuğu bulunuyor.
Sanatçı, 12 Ekim 2015'de yaşama veda etmişti.

(İslm Listesi Sayfa Sonundadır..) (Kaynak: Vikipedi)---

   

    

    

    

    

    

    

   

   

   

---

İsim Listesi:
Alper GÜLEÇ
Armağan YÜKSEL
Erkut SAMANCI
Fevzi KARSLI
Refik TİNİŞ