26.10.2016

Nasreddin Hoca Sergisi Ukrayna'da Açıldı

"Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması"na gelen "Nasreddin Hoca" figürlerinden ve ödüllü karikatürlerden oluşan 110 çalışma, Ukrayna'da sergileniyor..

Karikatürcüler Derneği'nce her yıl geleneksel düzenlenen dünyanın önemli, güvenilir ve prestijli karikatür yarışmalarından biri olan "Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması"na gelen "Nasreddin Hoca" figürlerinden ve ödüllü karikatürlerden oluşan 110 çalışma, Ukrayna'da sergileniyor.

20 Ekim 2016'da "Poltava Resim ve Güzel Sanatlar Müzesi"ndeki sergi açılışını müze müdürü Olga KURÇAKOVA yaptı. Diğer konuşmacılar ise Metin PEKER, Vladimir KAZANEVSKI, Mihaylo ŞLAFER (karikatürcü, Poltava karikatür yarışması düzenleyicisi).

21 Ekim 2016 tarihinde Poltava Resim ve Güzel Sanatlar Müzesi'nde Poltava'lı ögrencilerle söyleşi ve workshop düzenlendi.

23 Ekim 2016 tarihinde ise Kiev'de Ukraynalı önemli yazar ve ressam "Taras ŞEVÇENKO Müzesi"nde, Ukraynalı karikatürcülerle ödül töreni, tanışma ve sohbet gerçekleştirildi.


Ukraynalı karikatür sanatçılarından Vladimir KAZANEVSKI ,Oleg KUSTOVSKIY, Sergey RYABAKON, Olena TSURANOVA, Viktor KUDIN ve Viktor HOLUB'a Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür yarışmalarında kazandıkları 21 adet ödül plaketi takdim edildi.

Ukrayna'daki bu etkinliğe Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin PEKER, Karikatürcüler Derneği Sekreter Üyesi Mahmut AKGÜN, dernek üyeleri Erdoğan BAŞOL, Muhittin KÖROĞLU, İbrahim TUNCAY ve Murat ÖZMENEK katıldı.
İlgili Haberler:
http://karikaturculerdernegi.com/2016/10/nasreddin-hoca-ukraynada-2/
http://www.radiosvoboda.org/a/28067679.html
http://www.cwn-news.com/exhibition/3167-istanbul-cartoonists-association-s-in-ukraine,2016