1.10.2016

“Karikatür Evi" Açıldı

1906'da yapılmış tarihi binanın restore edildikten sonra açılışına her kesimden yoğun ilgi vardı. 

Kadıköy Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl çalışmalarına başladığı proje olan "Karikatür Evi" tamamlanarak kapılarını açtı.

30 Eylül (Cuma) günü açılışı gerçekleşen, 1906'da yapılmış Hasanpaşa'daki bu tarihi ahşap köşk, aslına uygun olarak restore edildi.
Açılışa oldukça fazla ilgi vardı. Başta Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt NUHOĞLU, Karikatürcüler Derneği Başkanı Metin PEKER, sinema ve tiyatro oyuncusu Müjdat GEZEN ve Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp MUHÇU olmak üzere karikatürcüler, belediye çalışanları ve kalabalık davetli topluluğu açılışta hazır bulundular.

Yapılan konuşmalarda “Sanat, tarih ve mizahın; böylesi bir yapıda bir araya getirilmesi” konusuna vurgu yapıldı.
Açılışta, Karikatürcüler Derneği arşivinde bulunan usta karikatürcülerin çizgilerinden örneklerin olduğu “Ustaların Çizgileri“ sergisi yer aldı.
Karikatür Evi'ndeki etkinlikler 1 Ekim ve 2 Ekim'de çocuklarla Atölye çalışmaları, çizerlerle karikatür, illüstrasyon, animasyon ve çizgi roman sohbetleri ile sürecek ve kısa animasyon film gösterimleri yapılacak.
(Program için Bkz.):
https://cartooncolors.blogspot.com.tr/2016/09/karikatur-gunleri-baslyor.html

KARİKATÜR EVİ’NDE NELER OLACAK?
Karikatür Evi’nde yürütülecek çalışmalarla Kadıköy’de karikatür sanatının gelişmesi, karikatürü her yaştan Kadıköylü ile buluşturmak hedefleniyor.Her yaştan Kadıköylü'nün karikatür sanatı ile tanışmasına olanak sağlayacak Karikatür Evi’nde usta çizerler karikatür severlerle buluşacak. Karikatür Evi aynı zamanda Türkiye karikatürünün belleğini de barındıracak bir arşiv ve kütüphaneye sahip olacak.

Karikatür Evi; gazete, dergi, kitap ve dijital mecralar başta olmak üzere birçok alanda çizgilerle karikatür sanatını sevenlerin buluşma noktası olacak. Lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin, bağımsız araştırmacıların ve konuya meraklı yurttaşların faydalanacağı arşiv, karikatürle buluşmak isteyen herkese açık olacak.

Karikatür Evi’nde karikatürün ifade ettiği değerlerin yaşatılması ve geniş kesimlere ulaştırılması için yarışma, panel, konferans ve sergiler düzenlenecek.