10.08.2016

Sururi GÜMEN 96 Yaşında

Sururi GÜMEN.. İllüstratör, Karikatürcü, Çizgi Romancı..(20 Temmuz 1920 - 20 Eylül 2000)..

Sururi GÜMEN

Sururi GÜMEN 96 Yaşında
1949 yılında Sedat SİMAVİ'nin özendirmesiyle Hürriyet Gazetesi'nde karikatür çizmeye başladı. "Can Baba" adlı bir tip yarattı. 1955 yılına kadar Hürriyet Gazetesi'nde çalışan GÜMEN, çizdiği karikatürleriyle büyük ilgi gördü. daha sonra Amerika'ya giderek çizgi filmlerde ve reklam ajanslarında çalıştı.
Sururi GÜMEN, 1920 yılında Bursa'da doğdu. ilk ve orta öğretimini Bursa'da tamamladıktan sonra İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'ne devam etti. 
İlk karikatürleri 1933 yılında Karikatür Dergisi'nde çıktı. Uzun süre gazete ve dergi ressamlığı yaptı.
Kırmızı-Beyaz, Çocuk Sesi, Afacan, Tasviri Efkar, Cumhuriyet, Çocuk Haftası, Yıldız, 1001 Roman gibi gazete ve dergilerde çalıştı. 

1949 yılında Sedat SİMAVİ'nin özendirmesiyle Hürriyet Gazetesi'nde karikatür çizmeye başladı. "Can Baba" adlı bir tip yarattı. 1955 yılına kadar Hürriyet Gazetesi'nde çalışan GÜMEN, çizdiği karikatürleriyle büyük ilgi gördü. daha sonra Amerika'ya giderek çizgi filmlerde ve reklam ajanslarında çalıştı.
Türkiye’nin uluslararası alanda en başarılı çizeri sayılması gereken Sururi GÜMEN, Amerika’ya göç ettikten sonra ölümüne değin orada çalışmıştı. Alfred ANDRIOLA’nın yarattığı "Kerry Drake" adlı bir dedektifin serüvenlerini anlatan serüven bantında yardımcı çizer olarak çalışan Sururi, aynı dizinin ilerleyen yıllarda baş çizerliğini de yapmıştı. 
Türkiye’den ayrıldığında döneminin en ünlü ve en çok kazanan gazete ressamı olan Sururi, mütevazi kişiliği ile tanınıyordu.
---------------
Sururi GÜMEN / Karikatürcüler Derneği >
Sururi GÜMEN / Wikipedia >
(Kaynaklar):
http://seruvendergisi.blogspot.com.tr/
https://www.lambiek.net/artists/g/gumen_sururi.htm
http://www.zurna.net/forum/cizgi-roman-tanitimlari/133492-can-baba-cizgi-roman-kahramani.html