30.08.2016

Şakir SÜTER Gazetecilik Yarışması Ödülleri Açıklandı

Karikatür Ödülü YILDIZ’a Verildi.. İzmirli Çizer Mustafa YILDIZ, yarışmaya üç defa katıldığını hepsinden ödülle döndüğünü söyledi.. Bergama Belediye Başkanı Mehmet GÖNENÇ’in ev sahipliğinde gerçekleşen ve İzmir Gazeteciler Başkanı Misket DİKMEN’in de katıldığı Şakir Süter Gazetecilik Yarışması'nda konuşan Başkan GÖNENÇ, Türk..


Şakir SÜTER Gazetecilik Yarışması Ödülleri Açıklandı..

İzmir’in Bergama İlçesi’nde, Bergama Belediyesi tarafından, Bergamalı gazeteci - yazar Şakir SÜTER anısına bu yıl beşincisi düzenlen Şakir SÜTER Gazetecilik Yarışması’nda konuşan Belediye Başkanı Mehmet GÖNENÇ; “Tavrını demokrasiden yana koyan basınımız umarım siyasetçilere örnek olur” dedi.
Bergama Belediye Başkanı Mehmet GÖNENÇ’in ev sahipliğinde gerçekleşen ve İzmir Gazeteciler Başkanı Misket DİKMEN’in de katıldığı Şakir Süter Gazetecilik Yarışması'nda konuşan Başkan GÖNENÇ, Türk basınının demokrasinin teminatı olduğunu gösterdiğini belirtti. 

Törenin açılış konuşmasını yapan Başkan Gönenç; “Çok kısa bir süre önce bir darbe
girişimi, bir kalkışma yaşadık. Demokrasiye yönelik bir hareketti. Biliyorsunuz genelde siyasi iktidarlar biraz güç zehirlenmesine uğradıklarında ilk yaptıkları işlerden birisi basın üzerinde tahakküm kurmaktır. Baskı kurmaktır. 
Totaliter rejimler ya da güç meraklıları çok fazla özgür basın istemezler. Çok fazla yazan, çizen, özgür düşünen insanlar istemezler. 

Belediye Başkanı ve gazeteciler
Ama gelin görün ki demokrasiye karşı bir hareket olduğunda da en net tavrı bu insanlar koyar. 
Basın emekçileri koyar. Özgür düşünen yaratıcı insanlar koyar. Bizde de öyle oldu bu. 15 Temmuz'da gerçekten Türk demokrasi tarihi ve basın tarihi açısından önemli bir dönemdi. 
Bunca baskıya rağmen basının büyük bir bölümü demokrasiden yana tavrını koydu. Umarım bu tavır siyasetçilere de örnek olur" dedi.Ödül Alan Haberler
Daha sonra Bergamalı merhum gazeteci – yazar Şakir SÜTER’in ailesinin de katıldığı ödül törenine geçildi. 
Eserler Vecdi ALTAY, Gaye KARADAĞ, Sadık PALA ve Oben ULU’dan oluşan jüri tarafından değerlendirildi. 
Haber dalında Haber Türk Gazetesi'nden Melis APAYDIN İDE, TV Haber dalında Ege TV'den Kerim UĞUR, Araştırma İnceleme dalında, Dokuz Eylül Gazetesi'nden Umut KARAKOYUN'un, Röportaj dalında Ege Telgraf Gazetesi'nden Saadet ERCİYAS, Fotoğraf dalında Egeli Sabah Gazetesi'nden Ceyhan TORLAK, Karikatür dalında Milliyet Ege Gazetesi'nden Mustafa YILDIZ ödül alan isimler oldu. 

Beş kategorinin dışında Posta Ege Gazetesi'nden Tamer SANVERİR Bergama Belediyesi Özel Ödülüne, Poyraz Gazetesi'nden Erol ÖZOBUT, Ahmet Ünal Eroğlu Özel Ödülü'ne ve Dokuz Eylül Gazetesi'nden Emre DÖKER Jüri Özel Ödülü'ne layık görülen isimler oldu.

Yıldız Üçüncü Kez Ödülün Sahibi
İzmirli Çizer Mustafa YILDIZ, yarışmaya üç defa katıldığını hepsinden ödülle döndüğünü söyledi. İlk 2 yıl üst üste ödülleri çalıştığı gazetelere getirdiğini, 2 yıl aradan sonra katıldığı yarışmadan yine bu başarıyı elde ettiğini dile getirdi.