8.07.2016

57. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenlikleri

57. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenlikleri, geçmiş yıllara göre daha sönük geçiyor..

"57. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenlikleri" başladı. 5-10 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen etkinliklerin açılışında, Nasreddin Hoca Meydanı Türbe Önü Akşehir Deresi'nde maya çalma töreni düzenlendi.
Ardından Amerika Özbek Grubu, Bulgaristan Dans Grubu ile Harmanfolk Gençlik ve Spor Kulübü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekipleri, Akşehir Cumhuriyet Meydanı'nda gösterilerini sundular.

Bu yılki törenlere; Konya Valisi Yakup CANBOLAT, Konya Milletvekili Mustafa BALOĞLU, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir AKYÜREK, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan ERDEM, Akşehir Kaymakamı Yalçın SEZGİN, Akşehir Belediye Başkanı Salih AKKAYA, İl Emniyet Müdürü Mevlüt DEMİR, Temsili Nasreddin Hoca Hüseyin GONCAGÜL ve Akşehirli'ler katıldı.

Şenlikler bünyesinde; geçen yıl düzenlenmiş olan "35. Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması"nın sergisi, Akşehir Kültür Merkezi'nde açıldı. Aynı yılın yarışmasında " Akşehir belediyesi ve Nasreddin Hoca Özel Ödüülü"nü kazanmış olan İranlı karikatürcü Farzane VAZIRITABAR, davetli olarak geldiği Akşehir'de söz konusu ödülü kendisine takdim edildi.
Şenliklerin ikinci gününde; karikatürcüler Murat ÖZMENEK, Mehmet Saim BİLGE ve Muammer KOTBAŞ, çocuklarla atölye çalışması yaptılar.
1959 yılında başlatılan “Nasreddin Hoca Şenliği”, Türkiye'de en uzun soluklu şenlik olma özelliğine sahip.